Naujausi koronaviruso atvejai: penki užfiksuoti Vilniaus apskrityje, įvežtinis iš Rusijos – Šiaulių apskrityje
Giedrė Balčiūtė
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-06-18 11:20Pirmoji diena po tris mėnesius trukusio karantino Lietuvoje praėjo puikiai. O ir prasidėjo diena nebloga žinia – trečiadienį pranešta, kad Lietuvoje per parą registruoti vos du nauji COVID-19 atvejai, abu siejami su Santaros klinikomis.
Kevirtadienį pranešta apie šoktelėjusią statistiką – patvirtinti 6 nauji atvejai. Iš viso mūsų šalyje nustatyti 1784. Pasveikusių per pastarąją parą nustatyti tik 2 atvejai, o iš viso – 1449 asmenys. Sergantys šiuo virusu laikomi 249 žmonės. Izoliacijoje šiuo metu yra 233 asmenys.
Taip pat pranešta apie naują įvežtinį atvejį. Nuo birželio 1-osios tokių atvejų užfiksuota jau 18.
Per trečiadienį ištirta 5653 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso mūsų šalyje jau atlikta 381 225 testų virusui nustatyti.
Taip pat pranešama, kad savivaldybės, kuriose šiuo metu nustatytas didžiausias sergamumas koronaviruso infekcija, dėl ko šią savaitę bus atliekama daugiau profilaktinių tyrimų: Širvintų, Vilniaus rajono, Ignalinos, Jonavos, Klaipėdos rajono, Vilniaus miesto, Skuodo, Ukmergės, Švenčionių, Elektrėnų, Šakių.
Įvežtinis atvejis – Radviliškio rajone
Praėjusią parą iš šešių patvirtintų koronaviruso atvejų penki registruoti Vilniaus apskrityje, vienas – Šiaulių, čia užfiksuotas įvežtinis atvejis iš Rusijos.
Apie tai BNS ketvirtadienį informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.
„Penki atvejai yra Vilniaus apskrityje, vienas – Šiaulių apskrityje, tai yra įvežtinis atvejis“, – teigė visuomenės sveikatos specialistė.
Jos teigimu, koronavirusas nustatytas Radviliškio rajono gyventojui, dirbančiam tolimųjų reisų vairuotoju ir į Lietuvą iš Rusijos grįžusiam birželio devintą dieną.
„Nustatyti artimą sąlytį turėję asmenys, tai – du šeimos nariai, – sakė G. Megelinskienė.
Virusas toliau plinta po gydymo įstaigas
Tuo metu Vilniaus apskrityje registruoti atvejai susiję su gydymo įstaigomis bei privačiomis įmonėmis.
Du ketvirtadienį patvirtinti atvejai susiję su židiniu Santaros klinikose.
„Šie asmenys užsikrėtė ne pačioje ligoninėje, bet buitinio kontakto metu. Vienas yra darbuotojas, kitas yra kitam darbuotojui artimas asmuo“, – teigė visuomenės sveikatos specialistė.
Dar vienas atvejis nustatytas Šalčininkų rajone esančios siuvimo įmonės darbuotojui, tai, pasak specialistės, antras užsikrėtęs asmuo šioje įmonėje.
„Čia yra įdomu, kadangi su šiais atvejais Šalčininkų rajone matome sąsajas su Rudaminos turgumi ir su „Humanos“ sandėliu, kuriame jau anksčiau yra nustatytas atvejis“, – pasakojo G. Megelinskienė.
Du atvejai – įmonėje, su kuria sunku kontaktuoti
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė G. Megelinskienė taip pat teigė, kad kiti du atvejai registruoti vienoje sostinės įmonėje, tačiau nėra aiškios užsikrėtimo aplinkybės, o su įmone sudėtinga dirbti, ieškant kontaktinių asmenų.
„Du atvejai, kurie registruoti vienoje įmonėje, tačiau dar nėra aiškios tikslios užsikrėtimo aplinkybės. Pakankamai sudėtinga bendradarbiauti su šia įmone, nes dalis informacijos slepiama nuo visuomenės sveikatos specialistų“, – sakė G. Megelinskienė.
Ji teigė, kad kiekvienu skambučiu pateikiama informacija išsiskiria.
BNS žiniomis, tai – mažoji bendrija „Remiloga“.
Viešai nurodytais kontaktais BNS bandė susisiekti su įmonės vadovu Albertu Gorbačėvskiu, tačiau atsiliepė moteris, kuri nenorėjo prisistatyti ir neigė, kad įmonė nebendradarbiauja su visuomenės sveikatos specialistais.
„Aš jums tikrai neatsakysiu į jokius klausimus – mums tikrai dar žurnalistų tik trūko (...) Užtenka man tų specialistų, kurie po 20 kartų į dieną skambina ir tie, kurie sako, kad mes su jais nebendraujame, tai kaip tik kitu telefonu šiuo momentu kalbėjau su specialiste“, – sakė prisistatyti nesutikusi moteris.
„Nežinau, kas čia praneša jums apie tas nesąmones, geriau tegu gydo žmones“, – teigė ji.
Virusas sugrįžo į Marijampolę
Ketvirtadienį apie naują COVID-19 atvejį, pativirtintą marijampoliečiui, pranešė ir Marijampolės meras Povilas Isoda.
Meras socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad ne rizikos grupei priklausęs asmuo pajuto simptomus ir pats kreipėsi į mobilų punktą. Atliktas testas buvo teigiamas.
„Asmuo saviizoliacijoje, NVSC atlieka epidemiologinį tyrimą, renka ir testuoja kontaktus“, – rašė P.Isoda.
Ragina neatsipalaiduoti
Tačiau epidemiologai ragina vis dar neatsipalaiduoti ir viešose uždarose erdvėse: visuomeniniame transporte, prekybos vietose ir kitur toliau paisyti rekomendacijų laikytis rankų higienos ir toliau dėvėti kaukes.
„Labai svarbi žinutė yra dėl rekomendacijų dėvėti kaukes ir naudoti asmens apsaugos priemones. Einant į viešąsias vietas geriau jas dėvėti, kaip rekomenduojama. Tada nereikės nerimauti dėl galimo užkrato“, – trečiadienį, kalbėdama su portalu lrytas.lt perdavė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja G.Megelinskienė.
Primename, kad karantinui pasibaigus, kaukės parduotuvėse ir viešajame transporte nebėra privalomos, o tik rekomenduojamos.
Pokyčiai maitinimo įstaigose
Pasikeitė ir kavinių bei restoranų darbo laikas.
Nuo trečiadienio kavinės ir restoranai gali dirbti ilgiau nei iki 23 valandos, o juose dirbančiam personalui dėvėti kaukių nebeprivaloma, tačiau rekomenduojama.
Gali būti, kad dėl šių pokyčių, o gal ir dėl puikaus oro trečiadienio vakarą sostinės kavinių ir barų staliukai, ypač sustatyti lauke, buvo nusėsti gausybės lankytojų. Visas Vilnius po karantino tarsi atgijo.
Nurodoma, kad pasibaigus karantinui, bet tebegaliojant ekstremaliai situcijai uždarose erdvėse atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis nei du metrai, o jei žiūrovai ir dalyviai viso renginio metu dėvi nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, atstumas tarp jų gali būti mažesnis.
Atvirose erdvėse turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei vieno metro atstumas tarp žiūrovų ir dalyvių.
Tirs tik tuos, kurie jaus simptomus
Karantinui pasibaigus keičiasi ir priėmimo į slaugos bei gydymo įstaigas tvarka.
Dėl koronavirusinės infekcijos nuo šiol bus tiriami tik tie naujai į ligonines planiniam gydymui guldomi pacientai ir socialinės globos įstaigas priimami žmonės, kurie jaus infekcijai būdingus simptomus.
Dėl vaisto apsispręs jau greitai, spartins vakcinų kūrimą
Karantinui Lietuvoje pasibaigus gerų žinių turi ir Pasaulio sveikatos organizacija. Ji „gyvybes gelbstinčiu moksliniu proveržiu“ pavadino britų tyrimus, parodžiusius, kad deksametazonas išgelbėjo trečdalį itin sunkiai sirgusių COVID-19 pacientų.
A. Veryga sako, kad Lietuva šio vaisto turi pakankamai, o sprendimas dėl gydymo gali būti priimtas gana greitai.
Tuo metu Europos Komisija pristatė strategiją, kuria siekiama paspartinti COVID-19 vakcinų kūrimą.
Europos Komisija valstybių narių vardu sudarys sutartis su atskirais vakcinų gamintojais. Mainais už teisę per tam tikrą laikotarpį įsigyti tam tikrą vakcinos dozių skaičių Europos Komisija finansuos dalį vakcinų gamintojų pradinių išlaidų.