Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė portalui lrytas.lt pasakojo, kad kepenys į Lietuvą buvo atskraidintos iš Latvijos sostinės Rygos Paulo Stradinio klinikinės universitetinės ligoninės. Krovinį atgabeno Santaros klinikų pilvo chirurgai.
Pranešama, kad informaciją, jog donoriniam organui pargabenti reikia orlaivio, VSAT Aviacijos valdybos pareigūnai gavo iš Nacionalinio transplantacijos biuro.
Iš Paluknyje, Trakų rajone, esančios bazės trečiadienį priešpiet pakilęs sraigtasparnis „Eurocopter EC 145“ per valandą ir 10 minučių pasiekė Latvijos sostinę ir nutūpė tarptautiniame Rygos oro uoste.
Dar maždaug po valandos į VSAT sraigtasparnį įlipo donoro organą po operacijos gabenę Lietuvos medikai. Jie į Rygą anksčiau buvo atvykę greitosios pagalbos automobiliu. Sraigtasparnis tuoj pat pakilo skrydžiui.
Atstumą nuo Rygos oro uosto iki Santaros klinikų Vilniuje pasieniečių orlaivis įveikė per valandą ir 20 minučių. VSAT sraigtasparnis nusileido transporto žiede netoli klinikų. Iš sraigtasparnio išlipę kepenis gabenę specialistai nuskubėjo į persodinimo operaciją.
Dar po keliolikos minučių pasieniečių sraigtasparnis grįžo į bazę Paluknyje, Trakų rajone.
VSAT ir Nacionalinis transplantacijos biuras turi sutartį, pagal kurią transplantacijai reikalingi organai skraidinami pasieniečių sraigtasparniais „Eurocopter“. Šie orlaiviai yra greitaeigiai, manevringi, jiems leistis ir kilti reikia nedidelio ploto, todėl organų paimti jie gali tūpti kone ligoninių kiemuose ar jų teritorijose.
Tai – jau nepirmas organas, latvių dovanotas Lietuvos gyventojams. Šiemet iš Latvijos taip pat buvo atskraidinta donoro širdis.
Lietuva taip pat yra dovanojusi organų Latvijos gyventojams. Pastarąjį kartą į Latviją Lietuvos donoro širdis buvo išskraidinta 2018 metais.
Į Lietuvą organus paprastai padeda parskraidinti pasieniečiai arba Karinės oro pajėgos.
Iš viso šiemet Lietuvoje persodintos 3 širdys, 9 kepenys, 41 inkstas, iš kurių du padovanoti gyvų donorų, ir 10 ragenų.