Siūlė skiepytis privačiai
„Man reikia pakartotinai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Tai Centro poliklinika nebeturi skiepų ir nežino, kada turės, nes visi masiškai skiepijasi ir skiepai baigėsi.
Pasiūlė skiepytis privačiai, bet privačioje poliklinikoje skiepai kainuoja dvigubai brangiau“, – pastebėjo vilnietė Goda.
Tuo, kad poliklinikai pritrūkus skiepų vis nepavyksta pakartotinai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, skundėsi ir šeima iš Vilkaviškio.
Pakartotinam pasiskiepijimui net ir į privačią kliniką užsirašyti niekaip nepavyksta ir vilniečiui Sauliui. Jis spėjo, kad į privačias klinikas žmonės plūstelėjo skiepytis, kai vakcinų pritrūko valstybinės poliklinikos.
Nuo noro skiepytis neatbaidė net karantinas
Kad šiemet žmonės skiepijasi aktyviau, rodo ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenys.
ULAC duomenimis, šiemet kovą-balandį, nepaisant karantino, buvo įskiepyta net 18,5 tūkst. daugiau vakcinos nuo erkinio encefalito dozių, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Šiemet kovo ir balandžio mėnesiais įskiepytos 79 tūkst. 887 dozės, pernai – 61 tūkst. 425.
ULAC gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė pastebėjo, kad besiskiepijančių daugėja kasmet.
„Neseniai dariau analizę. Tai pernai buvo įskiepyta 1,8 karto daugiau dozių nuo erkinio encefalito nei 2018 metais. Iš viso 2018 metais įskiepyta 128 tūkst., o 2019 m. – 231 tūkst. dozių“, – palygino gydytoja, kurios nuomone, didesnį žmonių norą skiepytis lemia augantis sąmoningumas ir švietimas, didėjantis informacijos apie erkių platinamas ligas srautas.
Sunerimsta erkėms suaktyvėjus
Medicinos klinikos „Endemik“ šeimos gydytoja Elena Šukė mano, kad kiek didesnės nei įprasta norinčiųjų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito eilės gali būti susijusios su tuo, kad gydymo įstaigoms, siekiant užtikrinti papildomus saugumo reikalavimus – pacientų srautų valdymą, kontaktinių paviršių dezinfekavimą po kiekvieno paciento vizito ir t. t., tenka dirbti su šiokiu tokiu rezervu. Todėl laikas, skiriamas vieno paciento aptarnavimui, yra didesnis nei kad dirbant iki karantino.
Vis tik E.Šukė nepastebėjo neįprastai didelio norinčiųjų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito pagausėjimo.
„Klinikoje jaučiamas įprastas besiskiepijančių pagausėjimas, koks būna kiekvieną pavasarį, todėl nemanau, kad tai susiję su vakcinos trūkumu valstybinėse poliklinikose. Žmonės grįžta į gamtą, „pasigauna“ pirmąsias erkes ir sunerimę skuba skiepytis.
Žinoma, dabar jau gal kiek ir vėlu, nes erkės šią žiemą praktiškai nebuvo užmigusios, bet tikrai geriau vėliau, nei niekad“, – neabejojo E.Šukė.
Anot pašnekovės, panašus besiskiepijančių pagausėjimas jaučiamas kasmet. Ji nebuvo to linkusi sieti su COVID-19 ligos baime, skatinančia apskritai labiau susirūpinti sveikata.
„Dėl COVID-19 pandemijos laukiame gerokai didesnio susidomėjimo gripo skiepais. Jau ir dabar žmonės paklausia, ar dar nėra skiepų.
Skiepai nuo sezoninio gripo atsiranda kasmet rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, todėl manau, kad rudeniop jausime klientų antplūdį būtent dėl to“, – spėjo gydytoja.
Ar blogai praleisti dozę?
Pasidomėjus, ar verta nerimauti tiems, kurie nespėtų laiku pasiskiepyti pakartotinai, nes trūksta vakcinos dozių, E.Šukė sakė, kad kiekvienu atveju situaciją reikėtų vertinti individualiai.
„Praleidus reikiamą vakcinos dozę, kiekvienu atveju reikėtų spręsti individualiai. Įtakos imuniteto susidarymui ir išlikimui turi ir gretutinės ligos, bendra sveikatos būklė, naudojami vaistai, todėl prasmingiausia būtų tai aptarti su savo šeimos gydytoju.
Karantino metu tikrai daug skiepų „nusikėlė“, todėl noriu tik nuraminti žmones, kad kelios savaitės ar mėnesiai vakcinologijoje yra nereikšmingas laiko tarpas ir, jei tik tiek laiko vėluojama su vakcina, ją reiktų atlikti artimiausiu metu ir imunitetas tikrai išliks.
Visgi, jei vėluojama skiepytis metus ir daugiau – rekomenduočiau gydytojo konsultaciją ir individualaus skiepų plano sudarymą“, – pasiūlė gydytoja.
Ligos atvejų daugėja
Lietuvoje pernai registruotas neįprastai didelis sergamumas erkiniu encefalitu. Šia liga užsikrėtė 711 asmenų, tai yra kone dukart daugiau nei užpernai.
Tikėtina, kad šiemet užsikrėtusių asmenų bus dar daugiau.
Kaip portalui lrytas.lt sakė ULAC gydytoja epidemiologė A.Bartulienė, vien per pirmus penkis mėnesius registruoti 55 erkinio encefalito atvejai. Pernai per tą patį laikotarpį registruoti 33 atvejai.
Išaugo ir sergamumas erkių platinama Laimo liga, nuo kurios skiepų nėra. Per pirmus keturis šių metų mėnesius registruoti 166 Laimo ligos atvejai. Pernai per tą patį laikotarpį registruota 100 Laimo ligos atvejų.
Gydytoja A.Bartulienė sakė, kad persirgus erkiniu encefalitu imunitetas susiformuoja visam gyvenimui. Tačiau persirgus Laimo liga dėl cirkuliuojančių skirtingų jos potėpių imunitetas nesusidaro. Tad šia liga galima susirgti ir po kelis kartus.