Žmonės nuogąstauja, ar, „Humanos“ parduotuvėse įsigiję prekes, neužsikrės koronavirusu. Specialistams nerimą kelia, ar šis prekybos tinklas netaps nauju koronaviruso židiniu. Juk užsikrėtusi darbuotoja turėjo artimą kontaktą su 61 kolega ir dviem šeimos nariais.
Iš viso Vilniaus miesto pakraštyje Aukštuosiuose Paneriuose, Kibirkšties g. 6, esančiame sandėlyje dirba apie 300 darbuotojų.
Būklė sunki, užsikrėtimo aplinkybės neaiškios
Apie susirgusią „Humana LT“ darbuotoją ketvirtadienį pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
„Tai yra didelis sandėlis, kuriame dirba keli šimtai darbuotojų vienu metu. Asmuo susirgo gegužės 23 dieną. Po dviejų dienų sirgimo nuotoliniu būdu kreipėsi į Karoliniškių polikliniką. Nuotoliniu būdu įtartas tam tikras susirgimas, bet ne COVID-19. Paskirtas gydymas. Dėl šito paskyrimo aiškinamės su poliklinikos administracija.
Birželio 1 dieną, pirmadienį, asmuo, ženkliai pablogėjus sveikatos būklei, kreipėsi į greitąją medicinos pagalbą ir buvo nutransportuotas į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą“, – pasakojo R.Lingienė.
Anot specialistės, šiuo metu „Humana“ darbuotojos sveikatos būklė sunki, ji gydoma reanimacijoje. Susirgusi darbuotoja, kaip sakė NVSC Vilniaus departamento vadovė, nėra jauna. Jai yra virš 50 metų. Bet moteris yra darbingo amžiaus. Ar ji priklausė rizikos grupei, kol kas nežinoma.
Atliekant epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad didelės rizikos sąlytį su susirgusia darbuotoja galėjo turėti 63 asmenys: net 61 bendradarbis ir du šeimos nariai.
„Užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. Asmens apklausti nepavyksta dėl jo tikrai labai blogos sveikatos būklės. Bendraujama su artimaisiais.
Epidemiologinė diagnostika šiuo atveju yra labai apsunkinta“, – apgailestavo R.Lingienė.
20 bendradarbių tyrimų atsakymai – neigiami
Penktadienį R.Lingienė portalui lrytas.lt sakė, kad moters dėl sunkios būklės NVSC specialistams vis dar nepavyko apklausti.
NVSC specialistų turimais penktadienio 11 val. duomenimis, jau buvo ištirta apie 20 sąlytį su moterimi turėjusių kolegų. Visų jų tyrimų rezultatai neigiami.
Moters šeimos nariai, kaip paaiškėjo, taip pat nėra užsikrėtę.
NVSC Vilniaus departamento vadovė pasakojo, kad tiek Vilniaus miesto savivaldybės, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos paprašyta padėti suorganizuoti visų sąlytį turėjusių darbuotojų kuo skubesnį ištyrimą.
Nepaisant to, koks bus tyrimo atsakymas, visi sąlytį turėję asmenys turės kurį laiką izoliuotis.
Kelias savaites nedirbo
Gitana Mitrulevičiūtė, UAB „Humana LT“ grupės teisės ir bendrųjų reikalų direktorė, portalui lrytas.lt pasakojo, kad darbuotoja, kuriai nustatytas koronavirusas, ilgą laiką sirgo, į darbą sandėlyje buvo grįžusi tik trumpam laikotarpiui ir dirbo 5 dienas. Paskutinė jos darbo diena sandėlyje buvo gegužės 22-oji.
„Apie tai, kad darbuotojai nustatytas COVID-19 virusas, sužinojome birželio 2 d. vakare.
Birželio 3 d. ryte kreipėmės į Visuomenės sveikatos centrą ir, bendradarbiaudami su centro darbuotojais, nustatėme 60 asmenų, kurie, galimai, galėjo turėti kontaktą su užsikrėtusiąja.
Tą pačią dieną kreipėmės į Vilniaus miesto savivaldybę dėl darbuotojų testavimo. Testai buvo atlikti ne tik visiems darbuotojams, kurie galimai galėjo turėti kontaktą su užsikrėtusiąja, bet ir kitiems darbuotojams profilaktiškai“, – teigė G.Mitrulevičiūtė.
Pašnekovė sakė, kad nė vienas kontaktą turėjęs darbuotojas šiuo metu nedirba. Visiems jiems privaloma 14 dienų saviizoliacija nuo paskutinio galimo kontakto su užsikrėtusiąja dienos, tai yra gegužės 22-osios.
„Šiuo metu gauti darbuotojų testavimo rezultatai yra neigiami. Nė vienam darbuotojui COVID-19 infekcijos simptomai nepasireiškė“, – pasidžiaugė G.Mitrulevičiūtė.
Nuramino klientus
Pasak UAB „Humana LT“ atstovės, prekės iš sandėlio, kuriame dirba užsikrėtusi darbuotoja, tiekiamos mažmeninei ir didmeninei prekybai vidaus rinkoje ir eksportui.
„Sandėlyje kasdieninis aplinkos valymas ir dezinfekcija atliekami vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministerijos Rekomendacijomis dezinfekcijai sveikatos priežiūros įstaigose ir ne sveikatos priežiūros patalpose“, – sakė G.Mitrulevičiūtė.
Pasidomėjus, ar dėl šio užkrato yra pagrindo nerimauti „Humana“ klientams, pašnekovė sakė: „Norime dar kartą pabrėžti ir nuraminti visus mūsų klientus, kad susirgusioji parduotuvėse „Humana“ nesilankė ir jokio kontakto su parduotuvėse dirbančiais darbuotojais ar prekėmis neturėjo.
Darbuotoja dirbo su perdirbimui (šluosčių autoservisams žaliava) skirtomis prekėmis, jos pareigos susiję su kitų darbuotojų darbo kokybės kontrole.
Be to, remiantis tyrimais, paskelbtais „Health Infection Society žurnale Journal of Hospital Infection“ mokslo žurnale, virusas ant drabužių išlieka ne ilgiau nei dvi dienas. Mūsų klientams nėra pagrindo nerimauti“.
Virusas pasklido ir tarp „Rimi Lietuva“ gamybos cecho darbuotojų
Gegužę koronavirusas pasklido ir tarp Vilniuje, šiaurės miestelyje, Žirmūnų gatvėje esančio UAB „Rimi Lietuva“ gamybos cecho, darbuotojų. Iš viso užsikrėtė šeši centrinės virtuvės darbuotojai. Dėl to laikinai sustabdyta cecho veikla.
Šis užkratas siejamas su koronaviruso židiniu tapusiu Naujoje Vilnioje, Pergalės g. 15 esančiu bendrabučiu.
Laimė, ištyrus visus „Rimi Lietuva“ centrinės virtuvės darbuotojus, daugiau koronaviruso atvejų nebenustatyta.