Asmenys, kuriems nuo birželio 1 d. atvažiavus į Lietuvą nustatyta COVID-19 infekcija, atvyko iš Vokietijos, Švedijos, Jungtinės Karalystės ir Nigerijos.
Iš viso per pastarąją parą patvirtinti vos 3 nauji COVID-19 atvejai. Trečiadienį paskelbta tik apie du.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pasakojo, kad du iš trijų per pastarąją parą patvirtintų COVID-19 atvejų registruoti Vilniaus apskrityje, vienas – Klaipėdoje.
Į Vilnių užsikrėtęs asmuo grįžo iš Vokietijos
Vienas iš dviejų trečiadienį Vilniaus apskrityje registruotų atvejų – įvežtinis.
„Tai yra įvežtinis atvejis iš Vokietijos. Asmuo birželio 2 dieną apie 7 val. ryto kirto Lietuvos sieną Kalvarijų pasienio kontrolės punkte. Iš viso automobilyje keliavo 6 asmenys. 4 iš jų – iš Jungtinės Karalystės, iš kurių du buvo vairuotojai. Todėl jiems privaloma izoliacija ir jie izoliavosi.
Vienas asmuo keliavo iš Vokietijos. Jis įsėdo į autobusą Diuseldorfe. Šio asmens dabar ieškome. Visus asmenis, kurie žino, kad tai yra jo pažįstamas, artimas asmuo, kviečiame apie jį informuoti ir paskambinti į karštąją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) liniją“, – paragino R.Lingienė.
Anot specialistės, asmuo iš minėtojo automobilio ekipažo, kuriam buvo patvirtintas koronavirusas, vos grįžęs užsiregistravo tyrimui mobiliajame punkte, kur atlikus tyrimą jam patvirtinta COVID-19 infekcija. Kol tyrimas buvo atliktas, jis izoliavosi atskiroje nuo kitų žmonių sodyboje.
„Asmuo nurodo, kad Vokietijoje neturėjo didesnės rizikos sąlyčio su niekuo. Toje šalyje jis nedirbo. Bet bus vykdoma pakartotina ir išsamesnė apklausa. Esant reikalui, per Skubaus pranešimo ir reagavimo sistemą informacija bus perduota į Vokietiją arba Jungtinę Karalystę“, – žadėjo R.Lingienė.
Lietuvoje šis asmuo turėjo sąlytį su vienu savo artimuoju. Šiuo metu artimasis, kaip ir užsikrėtęs asmuo, izoliuoti savivaldybės skirtose patalpose.
Susirgo „Humana“ sandėlio darbuotoja
Antrasis Vilniaus apskrityje registruotas atvejis yra viešosios įmonės „Humana People to People Baltic“, veikiančios Vilniuje, Kibirkšties g. 6, darbuotoja.
„Tai yra didelis sandėlis, kuriame dirba keli šimtai darbuotojų vienu metu. Asmuo susirgo gegužės 23 dieną. Po dviejų dienų sirgimo nuotoliniu būdu kreipėsi į Karoliniškių polikliniką. Nuotoliniu būdu įtartas tam tikras susirgimas, bet ne COVID-19. Paskirtas gydymas. Dėl šito paskyrimo aiškinamės su poliklinikos administracija.
Birželio 1 dieną, pirmadienį, asmuo, ženkliai pablogėjus sveikatos būklei, kreipėsi į greitąją medicinos pagalbą ir buvo nutransportuotas į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą“, – pasakojo R.Lingienė.
Anot R.Lingienės, šiuo metu „Humana“ darbuotojos sveikatos būklė sunki, ji gydoma reanimacijoje. Susirgusi darbuotoja, kaip sakė NVSC Vilniaus departamento vadovė, nėra jauna. Jai yra virš 50 metų. Bet moteris yra darbingo amžiaus. Ar ji priklausė rizikos grupei, kol kas nežinoma.
Atliekant epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad didelės rizikos sąlytį su susirgusia darbuotoja galėjo turėti 63 asmenys: net 61 bendradarbis ir du šeimos nariai. Visi jie izoliuoti. Organizuojamas visų sąlytį turėjusių asmenų ištyrimas.
„Užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. Asmens apklausti nepavyksta dėl jo tikrai labai blogos sveikatos būklės. Bendraujama su artimaisiais. Epidemiologinė diagnostika šiuo atveju yra labai apsunkinta“, – apgailestavo R.Lingienė.
Gali tapti židiniu
R.Lingienės neatmetė galimybės, kad „Humana“ sandėlys Vilniuje gali tapti naujuoju koronaviruso židiniu. Juolab, kad darbuotoja susirgo labai išreikšta ligos forma.
„Vakar NVSC specialistai lankėsi įmonėje. Vienoje pamainoje dirba net apie 300 darbuotojų. Taigi buvo atliktas didžiulis darbas ir nustatytas 61 [sąlytį turėjęs] asmuo darbovietėje, tai yra, susirgusio asmens kolegos.
Vakar, tarpininkaujant Sveikatos apsaugos ministerijai, pradėtas organizuoti šios įmonės visų didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų ištyrimas“, – kalbėjo R.Lingienė.
Simptomus pajuto dar Nigerijoje
Dar vienas įvežtinis atvejis pastarąją parą registruotas Klaipėdos apskrityje. Tai – įvežtinis atvejis iš Nigerijos.
„Specialybė asmens yra jūreivis. Ukrainos pilietis. Praėjusį sekmadienį grįžo iš Nigerijos, kur dirbo laive. Plaukiojo prie Ispanijos krantų, tačiau išlipę nebuvo.
Gegužės 29 dieną iš Las Palmo, Ispanijos, lėktuvu skrido į Madridą, Frankfurtą ir Rygą. Iš Rygos į Klaipėdą parvažiavo įmonės autobusu. Su juo vyko kiti įgulos nariai – apie 14 asmenų ir vairuotojas.
Asmuo nurodo, kad pirmieji simptomai pasirodė dar būnant Nigerijoje. Taigi reikės pateikti skubius pranešimus per Skubaus pranešimo ir reagavimo sistemą dėl rizikingų skrydžių.
Taip pat norėčiau kreiptis į Lietuvos gyventojus. Jeigu jie gegužės 29 dieną skrido iš Frankfurto į Rygos oro uostą, labai prašome nedelsiant susisiekti su NVSC, kad būtų galima greičiau pradėti taikyti atvejo valdymo priemones.
Žinoma, aiškinamės ir savais kanalais, tačiau labai pagelbėtumėte, jeigu ta informacija būtų išplatinta“, – pakvietė R.Lingienė.
Vilniaus apskrityje neskuba atnaujinti planines paslaugas
Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga pastebėjo, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sulaukia nemažai pacientų skundų, kad ne visos įstaigos atnaujino planines gydymo paslaugas.
Ministras priminė, kad nuo šiol įstaigos, kurios iki birželio 8 d. pradėjo arba pradės teikti pacientams paslaugas, gaus kaip ir iki tol – 1/12 bendros sutartinės sumos, net jei paslaugų suteiks mažiau nei numatyta sutartyje su ligonių kasa. O įstaigoms, kurios nepradės paslaugų teikti iki birželio 8 d., bus apmokėta tik tiek, kiek realiai bus suteikta paslaugų.
„Tikrai nesame naivūs ir nesitikime, kad įstaigos, pradėjusios veiklą, iškart 100 proc. atnaujins visas planines paslaugas. Tačiau jas reikia pradėti teikti ir tikrai yra ne pasiteisinimas, kad kažkur gali būti, jog trūksta medikų. Kalbame tikrai ne apie visiškai visas paslaugas. Jeigu kažkur trūksta konkretaus darbuotojo, tai ne pretekstas neteikti kitų paslaugų“, – neabejojo A.Veryga.
Planinę veiklą, anot A.Verygos šiuo metu atnaujino 7 iš 10 įstaigų, tai yra 72 proc. šalies ligoninių. Aktyviausiai planines gydymo paslaugas atnaujino Klaipėdos, Telšių, Panevėžio ir Utenos apskrityse esančios gydymo įstaigos. Jose planines paslaugas atnaujino per 80 proc. gydymo įstaigų. O , pvz., Vilniaus apskrityje tik 32 proc. ligoninių atnaujino planines paslaugas.
Mažėja nustatomų atvejų
Iš viso koronavirusas buvo patvirtintas 1687 asmenims, iš jų 344 sveikatos priežiūros specialistams. Šiuo metu serga – 334, o pasveiko 1273 žmonės, iš jų - 273 sveikatos priežiūros specialistai.
Izoliacijoje yra 336 asmenys.
Nuo koronaviruso mirė 71 asmuo. Dėl kitų priežasčių mirė 9 koronavirusine infekcija užsikrėtę žmonės.