Dar vienas koronavirusu užsikrėtęs asmuo mirė dėl kitų priežasčių, ne dėl COVID-19 infekcijos. Taigi dabar tokių mirusiųjų jau yra devyni.
Iš viso savaitgalį registruota 13 naujų COVID-19 atvejų: aštuoni šeštadienį ir 5 sekmadienį.
Visi trys nauji atvejai iš Vilniaus gydymo įstaigų
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pasakojo, kad visi pastarąją parą patvirtinti nauji atvejai yra iš Vilniaus apskrities sveikatos priežiūros įstaigų.
Vienas susijęs su Santaros klinikomis – susirgo darbuotojui artimas asmuo. Taip pat užsikrėtė Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės (RVPL) slaugytoja ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) slaugytojo padėjėja.
Slaugytoja ligos simptomų nejuto
RVPL slaugytojai COVID-19 išaiškintas profilaktinių tyrimų metu. Ligos simptomų ji nejuto.
Atliekant epidemiologinį tyrimą nustatyti aštuoni darbuotojai ir aštuoni pacientai, turėję didelės rizikos sąlyti su užsikrėtusia slaugytoja.
„Visiems sąlytį turėjusiems pacientams paimti tyrimai dėl COVID-19 infekcijos. Personalui profilaktiniai tyrimai bus kartojami birželio 4 dieną. Visi darbuotojai, turėję didelės rizikos sąlytį, šiuo metu izoliuoti. Šiuo metu šioje įstaigoje dirba NVSC epidemiologai“, – komentavo R.Lingienė.
Nustatė po atostogų
RVUL slaugytojo padėjėjai koronavirusas buvo taip pat nustatytas profilaktinio tyrimo metu. Moteris taip pat ligos simptomų nejaučia.
„Tyrimas buvo atliktas prieš asmeniui grįžtant iš atostogų. Taigi, pirminiais duomenimis, darbovietėje jokių sąlytį turėjusių asmenų nenustatyta. Šeimoje nustatytas vienas sąlytį turėjęs asmuo“, – pasakojo R.Lingienė.
Vėl daugėja įvežtinių atvejų
Šeši per savaitgalį patvirtinti atvejai susiję su židiniais Santaros klinikose ir Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje. Du atvejai patvirtinti sveikatos priežiūros specialistams: vienam iš Ignalinos rajono ligoninės, kitam – iš Vilniaus miesto klinikinės ligoninės.
Lietuvoje vėl daugėja įvežtinių COVID-19 atvejų. Kaip minėta, vien per šį savaitgalį buvo keturi įvežtiniai atvejai: vienas iš Jungtinės Karalystės, vienas iš Danijos ir du – iš Švedijos.
„Penktadienį įvežtinis COVID-19 atvejis nustatytas Telšių apskrityje iš Švedijos atvykusiam asmeniui. Asmuo kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą, pasireiškus simptomams“, – patikslino R.Lingienė. Su šiuo žmogumi sąlytį turėjo du asmenys: vienas Lietuvoje, kitas – Švedijoje.
Kitas asmuo, kuriam savaitgalį nustatytas koronavirusas, grįžo iš Jungtinės Karalystės į Utenos apskritį. Simptomų jis nejuto, buvo izoliuotas savivaldybės suteiktose patalpose. Koronavirusas jam nustatytas, atlikus tyrimą, kuris būtinas grįžus iš svetur. Su šiuo asmeniu sąlytį turėjo trys asmenys. Visi jie yra Lietuvoje.
Šeštadienį nustatyti dar du įvežtiniai atvejai. Abu – Klaipėdos apskrityje.
Vienas asmuo atvyko iš Danijos. Kartu keliavo dar trys asmenys – jie saviizoliacijoje. Nė vienas simptomų nejaučia. Tyrimus asmuo atliko mobiliame punkte.
Kitas asmuo, kuriam nustatyta COVID-19 liga, grįžo į Klaipėdos apskritį iš Švedijos.
„Asmuo grįžo iš Švedijos 28 dieną keltu. Keliavo vienas. Kreipėsi į Klaipėdos universitetinę ligoninę dėl simptomų: karščiavo, kosėjo ir buvo kiti COVID-19 būdingi simptomai. Irgi patvirtina COVID-19 infekcija“, – patikslino R.Lingienė.
Mirė jaunesnis nei 60 metų asmuo
Vienas savaitgalį nuo COVID-19 miręs asmuo priklausė 81–90 metų amžiaus grupei ir turėjo gretutinių ligų.
Kitas mirusysis buvo 51–60 metų amžiaus grupėje. Jis taip pat turėjo gretutinių ligų. Abu asmenys mirė VUL Santaros klinikose.
Kaip minėta, savaitgalį mirė ir dar vienas koronavirusu užsikrėtęs asmuo, bet jo mirties priežastis – ne koronavirusas.
„Tai buvo sunkios formos kardiomiopatija. Asmuo mirė namuose“, – sakė R.Lingienė.
Du svarbūs rodikliai
Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga priminė, kad nuo birželio 1 dienos atsiveria galimybė ne tik Lietuvos piliečiams grįžti į savo šalį, bet ir kitų šalių gyventojams atvykti pas mus.
„Vienas rodiklis, iš kurių šalių parvykus nebereikia izoliuotis, 25 [COVID-19] atvejai 100 tūkstančių gyventojų per pastarąsias keturiolika dienų. Šis rodiklis reiškia, kad iš tų šalių galima atvykti, iš ten atnaujinami skrydžiai.
Kitas rodiklis – 15 atvejų 100 tūkstančių gyventojų per pastarąsias keturiolika dienų. Asmenims, atvykusiems iš tokių šalių, nebereikės 14 dienų saviizoliacijos arba izoliacijos.
Dar paprasčiau: jeigu turime tą 25 rodiklį, iš ten galima atvykti, parvykti, organizuojami skrydžiai. O, jeigu rodiklis žemesnis negu 15, tai galima ne tik parvykti, bet nebereikia izoliuotis“, – paaiškino A.Veryga.
Sąrašas šalių, kurios atitinka vieną ar kitą rodiklį, bus skelbiamas kas pirmadienį.
Savivaldybės, kuriose sergamumas viršija vidurkį
Ministras taip pat sakė, kad nuo šiol pirmadieniais bus skelbiamas ir savivaldybių sąrašas, susijęs su profilaktiniu ir tiksliniu testavimu. Savivaldybėse, kuriose sergamumo koronavirusu rodiklis viršys Lietuvos vidurkį, bus intensyviau testuojama, daugiau bus tikslinio testavimo.
„Šį pirmadienį šešiose savivaldybėse sergamumo rodiklis viršijo Lietuvos vidurkį. Tokios savivaldybės yra Vilniaus miestas, Vilniaus rajonas, Lazdijai, Ignalina, Šalčininkai ir Skuodo rajonas. Tose savivaldybėse ir planuojama daugiau testuoti“, – patikslino A.Veryga.
Atsakė kritikams dėl mirtingumo
A.Veryga atkreipė dėmesį ir į mirusius nuo koronaviruso infekcijos, kurių šiuo metu yra 70.
„Dažnai tenka visuomenėje girdėti diskusijas, kad tie asmenys ir taip sirgo įvairiomis ligomis. Turim lietuvišką analizę ir galim labai aiškiai pasakyti, kokioje amžiaus grupėje ir kiek yra mirusiųjų nuo koronavirusinės infekcijos.
Taigi, didesnė hospitalizacija ir didesnis mirtingumas prasideda peržengus 60 metų amžiaus ribą. Tačiau tokia intensyvesnė hospitalizacija, kada žmogui prireikia pagalbos ligoninėje, prasideda maždaug nuo 65-erių metų.
Iš tiesų didžioji dalis mirusiųjų nuo koronavirusinės infekcijos, turėjo, be abejo, ir gretutinių ligų: širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat nemaža dalis sirgo ir onkologinėmis ligomis.
Tačiau, ką turėtume suprasti, šios ligos nebūtinai žmogui yra mirties nuosprendis. Ir, kaip nutinka kitų virusinių infekcijų atvejais, pavyzdžiui, gripo infekcijos, labiau pažeidžiami yra tie, kurie jau turi lėtinių ligų, kurių organizmo prisitaikymo, imuninės sistemos galimybės yra menkesnės, silpnesnės. Jiems dėl to rizika yra didesnė“, – paaiškino ministras.
Pasveikusiųjų – keturis kartus daugiau
Iš viso koronavirusas buvo patvirtintas 1678 asmenims. Iš jų – 363 sveikatos priežiūros specialistams.
Šiuo metu serga – 363, o pasveiko 1236 žmonės. Iš jų – 254 sveikatos priežiūros specialistai. Izoliacijoje yra 336 asmenys.
Dėl COVID-19 hospitalizuoti 64 pacientai. Iš jų Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose gydomi 3 ligoniai. Su deguonies kaukėmis gydoma 18 pacientų, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 1 ligoniui.