Nerami padėtis viename Vilniaus mikrorajone: COVID-19 užkratai prekybos centre ir „McDonald's“ restorane A. Verygos ir S. Skvernelio pozicijos dėl karantino pratęsimo išsiskyrė

2020 m. gegužės 19 d. 13:33
Dar papildyta
Lietuvoje per pirmadienį iš viso laboratorijose nustatyti 37 teigiami koronaviruso atvejai laboratorijose, tačiau, Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, dėl techninių gedimų kol kas nėra aišku, kiek iš jų yra nauji, o kiek gauta pakartotinių teigiamų COVID-19 tyrimų rezultatų.
Daugiau nuotraukų (34)
Per pirmadienį Lietuvoje atlikti 6496 tyrimai dėl koronaviruso, bendras atliktų tyrimų skaičius siekia 237,6 tūkst. Paskutiniais skelbtais duomenimis, Lietuvoje buvo nustatyti 1547 koronaviruso atvejai. Fiksuotos 59 koronavirusu užsikrėtusių asmenų mirtys.
Ar realu, kad vasarą nebebus pratęstas karantinas? Ir kaip bandoma suvaldyti grėsmingą situaciją didžiausiu koronaviruso židiniu tapusioje Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL), kur nuo COVID-19 ligos mirė daugiau kaip trečdalis ja užsikrėtusių pacientų?
Su epidemija susijusias žinias antradienį aptarė sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.
Užsikrėtė „McDonald's“ darbuotojas, virusas nustatytas ir trečiam „Rimi“ parduotuvės darbuotojui
G.Megelinskienė pasakojo, kad Vilniuje, Žirmūnuose esančiame „McDonald's“ restorane, nustatytas koronavirusas atvejis. Paskutinįsyk darbuotojas darbe buvo gegužės 9 dieną. Šis atvejis gali būti susijęs su šeiminiu protrūkiu, nes serga ir šeimos nariai. 
Taip pat paaiškėjo, kad COVID-19 nustatytas ir trečiam Vilniaus Žirmūnų mikrorajone esančios „Rimi“ parduotuvės darbuotojui, kuris, kaip ir pirmi du, tiesioginių kontaktų su klientais esą neturėjo. 
„Rimi“ prekybos centro administracijai NVSC specialistai nurodė kuo skubiau organizuoti visų darbuotojų ištyrimą. G.Megelinskienė sakė, kad, pirminiais duomenimis, veiklą stabdo tiek Žirmūnų „McDonald's“, tiek „Rimi“ Kulinarijos cechas.
Pakomentavo restorano vadovas
Vėliau „McDonald‘s“ generalinis direktorius Baltijos šalyse Vladimiras Janevskis išplatino komentarą apie restorano darbuotojui nustatytą koronavirusą: „McDonald‘s“ restorano, esančio Kareivių g. 15, Vilniuje, darbuotojui gegužės 18 d. buvo patvirtintas koronavirusas. Bendradarbiaujame su atsakingomis valdžios institucijomis ir, vadovaudamiesi mūsų vidinėmis taisyklėmis, uždarėme restoraną, kad būtų atlikta nuodugni dezinfekcijos procedūra. Darbuotojas paskutinį kartą dirbo gegužės 9 d.
Palaikome šiuo metu karantine esantį darbuotoją. Visų kitų darbuotojų, kurie dirbo toje pačioje pamainoje kaip ir užsikrėtęs kolega, buvo paprašyta laikytis karantino sąlygų namuose 14 dienų ir stebėti savo sveikatą.
Siekiant užtikrinti mūsų darbuotojų ir lankytojų saugumą „McDonald‘s“ restoranas, esantis Kareivių g. 15, Vilniuje, vėl bus atidarytas, kuomet bus atliktos visos reikiamos procedūros.
Mes nuolat ir toliau bendradarbiaujame su atsakingomis institucijomis, kurios patvirtino, kad „McDonald‘s“ restoranuose yra atliekamos tinkamos procedūros, ir jas įvykdžius bus galima toliau saugiai vykdyti veiklą“.
Kaune plečiasi židinys
Vis labiau įsiliepsnoja koronaviruso židinys ir Kauno klinikinėje ligoninėje. Čia iš viso šiuo metu nustatyti jau 4 COVID-19 atvejai (pirmadienį buvo du, – aut.past.). Visi užsikrėtusieji – šios ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus darbuotojai: du slaugytojai ir du slaugytojų padėjėjai.
„Trims susirgusiems asmenims pasireiškė COVID-19 būdingi simptomai, vienam asmeniui – ne. Didelės rizikos artimą sąlytį galimai turėjo 9 darbuotojai. Jie yra izoliuoti ir bus pakartotai tiriami“, – detalizavo G.Megelinskienė.
Pirmadienį NVSC Kauno departamento sveikatos specialistai aiškinosi, kaip galėjo įsiplieksti židinys Kauno klinikinėje ligoninėje. Pirminė hipotezė, kad darbuotojai galėjo užsikrėsti darbo vietoje ir buvo galimai netinkamai organizuotas darbas.
Koronavirusas – dar vienoje ligoninėje
Koronavirusas pasiekė ir Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę. Čia susirgo pagalbinio personalo darbuotojas, kuris, pirminiais duomenimis, neturėjo kontakto su pacientais ir sveikatos priežiūros specialistais.
Asmuo COVID-19 simptomus pajuto gegužės 15 dieną. Atlikus tyrimą gautas teigiamas atsakymas. Pakartotinai ištirtas visas personalas. Tyrimų rezultatų laukiama.
„Norėčiau priminti, kad gegužės 7 d. gauta informacija apie RVUL Plastinės rekonstrukcijos chirurgijos skyriaus bendrosios praktikos slaugytojai nustatytą COVID-19 ligą. Bet antrinių atvejų, kadangi nebuvo pranešta, tai ir nebuvo“, – nuramino G.Megelinskienė.
Mirė 9 ligoninės pacientai
VMKL situacija vis dar nepakito. Užsikrėtusiųjų COVID-19 atvejų yra 36. Iš jų – 9 mirties atvejai.
„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad 7 asmenys perkelti į Santaros klinikas ir ten mirė. Jų pagrindinė mirties priežastis buvo COVID-19 liga. Du asmenys mirė VMKL. Prieš mirtį jiems buvo išskirta ligos sukėlėjas, tačiau pagrindinė mirties priežastis kita – ne COVID-19.
Visų mirusių asmenų amžius yra 57-83 metai ir visi jie turėjo gretutinių ligų“, – pažymėjo G.Megelinskienė.
Praėjusią savaitę NVSC raštu ir žodžiu kreipėsi į VMKL dėl duomenų pateikimų, tačiau gavo tik dalį informacijos.
Iki šiol NVSC neturi duomenų apie sąlytį turėjusius izoliuotus darbuotojus, pacientus, kurie buvo perkelti į Intensyviosios terapijos skyrių iš kitų ligoninės skyrių ir pacientų sąrašo, kurie buvo perkelti iš Intensyviosios terapijos skyriaus į kitus skyrius.
„Ši informacija yra labai svarbi, atliekant epidemiologinę diagnostiką ir aiškinantis infekcijos plitimo grandinę, bet jos dar neturime“, – paaiškino G.Megelinskienė.
Koronavirusu užsikrėtė patys virusą gydę Santaros klinikų medikai
Nuo gegužės 13 dienos registruoti 4 Santaros klinikų darbuotojų susirgimai COVID-19 liga. Iš jų vienas asmuo dirba Reanimacijos skyriuje. Šis atvejis susijęs su liūdnai pagarsėjusia VMKL.
„Trys kiti darbuotojai, labai gaila, tačiau susirgo Infekcinių ligų centre. Būtent tame skyriuje gydomi asmenys, kuriems patvirtinta COVID-19 liga“, – sakė G.Megelinskienė. Tik vienas iš susirgusiųjų Santaros klinikų medikų jautė simptomus. Kitiems sukėlėjas buvo išskirtas profilaktinių tyrimų metu.
„Šiuo metu vykdoma epidemiologinė diagnostika ir aktyvus sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimas. NVSC vykdys visų skyriuje dirbančių darbuotojų apklausas.
Santaros klinikos savo iniciatyva organizuoja papildomus personalo skyriaus mokymus dėl tinkamo asmens apsaugos priemonių naudojimo, vykdomas patalpų valymas ir dezinfekcija – imamasi priemonių, kad būtų sustabdytas infekcijos plitimas“, – tikino G.Megelinskienė.
Ar vasarą vyks masiniai renginiai?
Premjerui Sauliui Skverneliui antradienį užsiminus apie tai, kad trečiadienį Vyriausybė svarstys leisti vasarą pagal tam tikras rekomendacijas organizuoti masinius renginius, A.Veryga pabrėžė, kad jog bus kalbama apie galimybę dalyvauti juose šimtams, bet ne tūkstančiams žmonių.
„Tai yra bet kokie renginiai, kur susiburia daug žmonių. Dėl skaičiaus, kaip ir sakiau, yra pateikti patys įvairiausi siūlymai pateikti. Aišku, renginių organizatoriai norėtų didelius skaičius dalyvių įsileisti, bet, mūsų manymu, jie turėtų būti šiek tiek, švelniai tariant, mažesni, nei yra siūloma“, – svarstė ministras.
„Dėl kažkokių labai didelių masinių renginių, vargu, ar bus priimtas sprendimas, kad jie bus sugąžinti. Kalbame, ko gero, apie šimtus žmonių, ne apie tūkstančius“, – pridūrė jis.
Vyriausybė trečiadienį ketina svarstyti, kokiu grafiku leisti atnaujinti renginius, koncertus, teatrų veiklą, jei epidemiologinė situacija šalyje neblogėtų.
„Tikiuosi, kad Vyriausybė rytoj pritars ir ypatingai teatrų, koncertų, masinių renginių organizatoriai gaus grafiką, teigiamai epidemiologinei situacijai esant, neblogėjančiai, kada, kokiomis datomis, kokie renginiai tiek viešose vietose, tiek uždarose vietose, su kiek žiūrovų galėtų vykti.
Tai labai svarbu planuojant savo darbus, mes pagal dabartinę situaciją manome, kad jau birželį, liepą, rugpjūtį masiniai renginiai, teatrai, koncertai taip pat galėtų pradėti funkcionuoti. Tam tikri ribojimai bus taikomi – ribojamas žiūrovų skaičius“, – antradienį tvirtino S.Skvernelis.
A.Veryga karantino neatšauktų
Sveikatos apsaugos ministras pakomentavo ir antradienį S.Skvernelio išsakytą mintį, kad karantinas po gegužės 31 d. gali būti nebetęsiamas. Anot A.Verygos, karantino režimą reikėtų palikti ilgesniam laikui, tiesiog toliau švelninti jo sąlygas.
„Mano asmeniniu požiūriu, visuomenei, paaiškinant, kodėl karantinas, kaip režimas, yra svarbus, jį reikėtų pasilikti ilgesniam laikui, toliau atsisakant ribojimų. Tačiau reikia pasilikti galimybę labai operatyviai sureaguoti į situaciją“, – kalbėjo ministras.
Anot A.Verygos, šiuo metu teisininkai aiškinasi situaciją, ar infekcijos suvaldymui šalyje užtektų išlaikyti tik ekstremalią situaciją, o ne karantiną, kaip pasiūlė ministras pirmininkas S.Skvernelis.
„Teisininkai vertina situaciją, ar užtektų ekstremalios situacijos paskelbimo tam, kad tinkamai įgyvendintume infekcijų kontrolės priemones. Nuo to, matyt, ir priklausys apsisprendimas, bus ar nebus pratęsiamas karantinas. Liga, kaip jūs žinote, iš šalies niekur neišvyko ir toje pačioje Europoje toliau plinta, ir plinta nelabai valdomai. Situacija išlieka sudėtinga.
Mes privalome saugoti ir savo šalies piliečius nuo tų įvežtinių atvejų, nes, supraskite, jeigu staiga nustoja galioti bet koks režimas iki šiol buvęs, pasipila be jokios atrankos skrydžiai iš bet kokių šalių, tai yra tiesiog, matyt, žmonių, kurie su malonumu, žinodami, kad situacija čia yra nebloga, atskristų čia.
Jeigu mes netaikysime jokių reikalavimų, nei izoliacijos, nei karantinavimo, nei juos tikrinsime, susilauksime labai rimtų problemų. Tiesiog žiūrėsime į viską atsakingai, rimtai“, – aiškino ministras.
S.Skvernelis antradienį sakė, kad yra galimybė, jog po gegužės 31 dienos karantinas nebebus pratęsiamas: „Jeigu mes turėsime galimybes tam tikrą mūsų žmonių saugumą užtikrinti be šito varianto (karantino pratęsimo, – aut.past.), tai gali būti, kad liks tik ekstremali situacija.“
A.Veryga kreipėsi su dviem prašymais
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga savo ruožtu kreipėsi į žmones su dviem paraginimais. Pirmiausia jis prašė laikytis karantino taisyklių, kad netektų grįžti į laikus, „kurių mes visai nepasiilgome“.
„Aš suprantu, kad atsibodo mums visiems ir tos kaukės, ir kiti karantino suvaržymai, bet jie reikalingi tam, kad netektų grįžti į laikus, kurių mes visai nepasiilgome. Elkimės atsakingai ir pasistenkime, kad ir prekybos vietose dirbantiems žmonėms nereikėtų spręsti konfliktinių situacijų su ten atėjusiais žmonėmis. Būkime sąmoningi ir tų reikalavimų laikykimės“, – sakė ministras.
Jis taip pat paragino nediskriminuoti rizikos grupei priklausančių asmenų, neįleidžiant jų į tam tikras viešas vietas.
„Kitas paraginimas yra būti socialiai jautriems ir suprasti, kad tam tikros žinutės gali būti galbūt įžeidžiančios ir papiktinančios žmones. (...) socialiniuose tinkluose platinama nuotrauka, kad vyresni nei 60 m. amžiaus asmenys yra neįleidžiami kažkur ar nepageidaujami. Taip galima ir labai gerą idėją paversti niekine ir sukompromituoti.
Visi supraskime, kad nėra jokio tikslo šitus žmones diskriminuoti, jų vengti arba šalintis. Tai yra rekomendacija dėl jų pačių saugumo. Ne visada jiems išeina likti namuose, jie negali sustoti gyventi, neturėti jokio socialinio gyvenimo“, – ragino A.Veryga.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.