A. Veryga: antroji koronaviruso banga gali užklupti nebūtinai rudenį, visi 12 naujų atvejų – vienoje apskrityje
Agnė Černiauskaitė
Giedrė Balčiūtė
2020-05-15 15:03Lietuvoje per parą patvirtinta 12 naujų koronaviruso atvejų. Bendras jų skaičius išaugo iki 1523. Šiuo metu koronavirusu vis dar serga 498 žmonės, o 965 laikomi pasveikusiais. Nuo COVID-19 mirė 56 žmonės, o šeši užsikrėtę asmenys mirė dėl kitų priežasčių. Šalies laboratorijose per parą ištirti 7994 ėminiai, bendras ištirtų ėminių skaičius siekia per 216 tūkstančių.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė informavo, kad dėl COVID-19 Lietuvos ligoninėse šiuo metu guli 97 pacientai, iš jų gydoma Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose – 10, plaučiai ventiliuojami 3 pacientams, deguonies kaukių reikia 33 asmenims.
Penktadienį nustatytos dvi mirtys, susijusios su koronavirusu. Vienas asmuo buvo gydomas Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL). COVID-19 jam buvo nustatytas po mirties, tačiau nežinia, ar asmuo mirė nuo šios infekcijos.
Kitas miręs asmuo taip pat buvo hospitalizuotas VMKL Vidaus ligų skyriuje. Nustačius COVID-19, jis buvo perkeltas į Santaros klinikas, kur ir mirė.
Visi naujausi koronaviruso atvejai – Vilniaus apskrityje
Anot R.Lingienės, didžiausiame šiuo metu esančiame COVID-19 infekcijos židinyje – Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) – šiuo metu nustatyti 5 nauji koronaviruso atvejai. Visi – pacientams. Dar vienas penktadienį patvirtintas COVID-19 atvejis taip pat susijęs su VMKL. Susirgo išrašyto iš šios ligoninės asmens šeimos narys.
„Šiandien gavome informaciją, kad iš jų vienas mirė. Jis prieš tai buvo gydomas Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje“, – patikslino R.Lingienė, vėliau pridūrusi, kad COVID-19 infekcija minėtam pacientui patvirtinta tik po mirties. Ar ji ir nulėmė asmens mirtį, dar aiškinamasi.
NVSC atstovė pasakojo, kad, atliekant epidemiologinę diaganostiką net 6 iš Vilniaus miesto klinikinės ligoninės išrašytų asmenų giminaičiams buvo patvirtinta COVID-19 liga. Taip pat stebimos šio infekcijos židinio sąsajos su patvirtintais koronaviruso atvejais Pergalės gatvės bendrabutyje, Antavilių pensionate, Vilniaus savivaldybės įmonėje „Vilniaus viešasis transportas“.
Dėl situacijos Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje kreipsis į prokuratūrą
Kaip tvirtino R.Lingienė, dėl nustatytų pažeidimų VMKL Nacionalinis visuomenės sveikatos centras žada kreiptis į prokuratūrą. Ketvirtadienį NVSC darbuotojai atliko ligoninės patikrinimą ir nustatė „esminių pažeidimų, susijusiu su užkrečiamosios ligos išplitimo rizika“.
„Priėmimo skyriuje iki šiol netinkamai atskirti karščiuojančių ir nekarščiuojančių pacientų bei personalo srautai, netinkamai naudotos asmens apsaugos priemonės, nėra sudarytų tinkamų sąlygų jų užsidėjimui ir nusiėmimui“, – pažeidimus vardijo R.Lingienė.
Anot jos, ligoninėje taip pat nebuvo išlaikyti pakankami atstumai tarp pacientų atstumų Kardiologijos, Intensyvios terapijos ir Reanimacijos skyriuje, o epidemiologiškai reikšmingose patalpose yra daiktų, kurių niekaip negalima nukenksminti.
R.Lingienė pranešė apie vieną COVID-19 atvejį, susijusį su Nemenčinės UAB „Vilnika“ – susirgo šios įmonės darbuotojo artimas šeimos narys. Apskritai per pastarąją parą patvirtinta 12 naujų COVID-19 infekcijos atvejų. Visi jie yra fiksuojami Vilniaus apskrityje ir 8 iš jų yra susiję su židiniais.
Nerimas dėl bendrabučio
Nerimą NVSC specialistams sukėlė ir Vilniuje, Naujojoje Vilnioje, Pergalės gatvėje 15 name esantis bendrabutis. Jau trečiam jo gyventojui nustatyta COVID-19 infekcija.
„Epidemiologinė situacija šiame name yra ypatingai nepalanki, nes dauguma jo gyventojų naudojasi bendrais sanitariniais mazgais ir virtuvėmis. Apklausti buvo visi šio namo gyventojai.
Iškilus abejonėms, kad jie visi galėtų nuvykti į kitus mobiliuosius punktus, kreipėmės į Vilniaus miesto savivaldybės administraciją, kad būtų organizuota mobilioji stotelė prie šio namo, kaip buvo padaryta prie V.Grybo g. 33 namo. Gavome informaciją, kad dėl didelių darbo krūvių administracija to padaryti neketina“, – informavo R.Lingienė.
„Bet dar kartą labai prašau Vilniaus miesto savivaldybės administracijos rasti galimybę ištirti šio namo gyventojus jų gyvenamojoje vietoje, nes, kaip minėjau, turime labai pagrįstų abejonių, kad jie nuvyks į kitas stoteles, o trys atvejai jau yra labai nemažai“, – pastebėjo ji.
Antakalnio ir Žirmūnų gyventojams – gera žinia
R.Lingienė šią savaitę išsakė nerimą keliančią hipotezę, kad keli Vilniuje nustatyti COVID-19 nustatyti atvejai susiję su Antakalnio ir Žirmūnų mikrorajonų parduotuvėmis bei vaistinėmis. Laimė, ši hipotezė atmesta.
„Šiandien ryte ši hipotezė galutinai atmesta. Per vakar dieną ir dar šiandien rytą susisiekta net su 93 asmenimis, kuriems nustatyta COVID-19 liga. Jie buvo arba Antavilių pensionato darbuotojai, arba gyvenantys V.Grybo gatvėje 33, arba UAB „Vilnika“ darbuotojai, arba Vilniaus miesto klinikinės ligoninės darbuotojai.
Jie visi buvo apklausti. Tik nereikšminga dalis šių asmenų pasisakė, kad inkubacinio periodo laikotarpyje jie lankėsi Antakalnyje ir Žirmūnuose esančiose parduotuvėse ir vaistinėse. Taigi ši hipotezė atkrito“, – nuramino R.Lingienė.
Ar atvėrus sienas nepadaugės įvežtinių atvejų?
Valstybės lygio ekstremaliųjų situacijų operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paklaustas, ar nuo penktadienio Baltijos šalims atvėrus savo sienas nepadaugės įvežtinių koronaviruso atvejų, tvirtino, kad šiose šalyse situacija dėl viruso plitimo yra panaši, todėl rizika esą neturėtų augti.
„Dėl sienų atlaisvinimo su šalimis, kurios turi beveik tokią pačią situaciją, rizika dėl to neturėtų augti, jeigu laikysimės tų reikalavimų, kurie yra nustatyti ir lankantis prekybos centruose, ir kitose vietose.
Kalbant apie įvežtinius galimus atvejus, tai čia jau kalbame ne apie Latvijos ir Estijos gyventojus, o apie kitas šalis. Tų šalių kontrolė niekur nėra dingusi, kitiems yra privaloma izoliuotis 14 dienų.
Kitoms šalims kažkokio atlaisvinimo nesame padarę žinodami, kad jose situacija yra blogesnė, nei Baltijos valstybėse Stengiamės panaudoti visas įmanomas priemones, kad tie įvežtiniai atvejai netaptų viruso plitimo židiniais“, – tikino ministras.
Nuo penktadienio naikinami ribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojams keliauti tarp Baltijos valstybių. Keliaujant į šias šalis nebereikės 14 dienų privalomai izoliuotis, tačiau išliks dokumentų patikros procedūros, taip pat pasienyje NVSC specialistai tikrins žmonių sveikatos būklę.
Ką mano apie Slovėnijos žingsnį?
Slovėnijai vėlų ketvirtadienio vakarą paskelbus COVID-19 apidemijos pabaigą, A.Veryga nusistebėjo tokiu žingsniu ir teigė, kad šiuo atveju nederėtų skubėti, nes viskas ir prasidėjo nuo kelių susirgimo atvejų.
„Įdomus paskelbimas. Aš tik norėčiau priminti, kad mes ekstremalią situaciją paskelbėme dar iki nustatant net ir tuos 7 atvejus, žinodami, kad aplinkui yra grėsminga. Tai drąsus šalies sprendimas, negaliu jo nei kritikuoti, nei labai komentuoti.
Bet, aš galvoju, kad nereikėtų labai skubėti su epidemijų pabaigos skelbimais, nes kai kurių šalių patirtis rodo, kad atsipalaidavus, nustojus prižiūrėti atvykstančius asmenis, tas skaičius vėl gali pradėti augti ir vėl nustatomi nauji, įvežtiniai atvejai.
Mes tikrai neskubėsime atšaukinėti šitos situacijos Lietuvoje jau vien tam, kad galėtume tikrai efektyviai sukontroliuoti tiek įvežtinius, tiek vietinius galimus atvejus“, – sakė A.Veryga.
Ministras pridūrė, kad sunku pasakyti, kokiais kriterijais vadovavosi Slovėnija, paskelbdama epidemijos pabaigą: „Nežinau, kuo vadovaujantis tas 7 atvejų skaičius buvo nustatytas. Aš tokios rekomendacijos nesu girdėjęs nei tarptautinės, nei vietinės. Manau, tai pačių pasirinktas kriterijus.“
A.Veryga: antra koronaviruso banga gali būti nebūtinai rudenį
Klausiamas, kaip vertina kalbas, kad rudenį Lietuvos gali laukti antroji koronaviruso banga, A.Veryga akcentavo, jog jai yra ruošiamasi, tačiau pridūrė – jei nesilaikysime reikalavimų bei rekomendacijų, antroji banga gali užklupti ir birželį ar bet kurį kitą mėnesį.
„Ta banga gali būti ir po dviejų savaičių. Jeigu mes nustosime laikytis reikalavimų, eisime į didelius susibūrimus, tai nereikės laukti ir rugsėjo, gali ir birželio viduryje būti ta antroji banga“, – perspėjo jis.
Nuo pirmadienio vaikai vėl gali grįžti į būrelius
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pranešė, kad švelninant karantino sąlygas nuo pirmadienio neformaliojo vaikų švietimo veikla, t.y. būreliai, edukaciniai užsiėmimai ir kita, galės vykti įprastu būdu.
Sveikatos apsaugos ministerijos parengtose rekomendacijose nurodoma, kad siekiant užtikrinti saugią aplinką ir vaikams, ir įstaigų personalui, grupėse negalės būti daugiau nei 10 vaikų, o į tokius užsiėmimus galės būti vedami tik sveiki vaikai.
Taip pat turi būti užtikrinama, kad kiekvienam vaikui patalpose būtų skiriamas ne mažesnis kaip 5 kvadratinių metrų plotas. Tiek lauke, tiek patalpose turi būti laikomasi grupių izoliacijos principo: skirtingų grupių vaikai nesimaišytų, dalyvautų tik tos pačios grupės veiklose.
A.Veryga sušvelnino reikalavimus medikams dėl jų darbo ciklais
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga penktadienį sušvelnino reikalavimus medikams dėl darbo ciklais, kai šie dirba keliose įstaigose, savo sprendime įrašydamas, kad toks būdas yra ne privalomas, o galimas, skelbia BNS.
Penktadienį registruotame sprendimo pakeitime ministras nurodė, kad medikų, dirbančių ir kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kai šie turi tiesioginių kontaktų su pacientais, darbas „gali būti organizuojamas ciklais arba darbdavio patvirtintu suderintu darbo grafiku“.
Kartu pažymima, kad darbo organizavimo būdas turi užtikrinti „minimalius darbuotojų tarpusavio kontaktus, darbuotojų ir pacientų saugą bei kontaktų atsekamumą, užtikrinant kryžminės taršos prevenciją“.
„Ciklas suprantamas kaip einamojo mėnesio darbo valandų skaičių apimantis darbo epizodas, nepertraukiamai vykstantis vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje“, – rašoma A.Verygos sprendime.