Procentai ir skaičiai: S. Čaplinskas paaiškino, kada ir kaip ženkliai sumažėja tikimybė užsikrėsti

2020 m. gegužės 4 d. 07:47
Lrytas.lt
Užsikrėtimo koronavirusu tikimybė gerokai skiriasi ne tik nuo to, ar pats dėvite apsauginę kaukę, bet ir nuo šalia jūsų esančio žmogaus ir netgi kartu praleisto laiko. Tokią žinią skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas profesorius Saulius Čaplinskas.
Daugiau nuotraukų (26)
Pasak jo, dėl šios priežasties ir yra reikalaujama laikytis socialinio atstumo tarp žmonių.
„Yra paskaičiuota, kad užtenka 15 minučių ir jau gali užsikrėsti. Sakykime, kad jeigu žmonės nedėvi kaukės, tai užsikrėtimo tikimybė yra 100 procentų. Tuomet, jeigu kaukės nedėvės tik nesergantis – tikimybė užsikrėsti sumažės iki 70 procentų. Jeigu atvirkščiai – ją dėvės tik sergantis, tikimybė užsikrėsti liks tik 5 procentai. Jeigu dėvės abu – tik 1,5 proc“, – LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ situaciją aiškino S.Čaplinskas.
Jis pabrėžė, kad „reikia pakankamai laiko, kad virusas patektų į imlaus žmogaus organizmą.“
Dėl šios priežasties, pasak profesoriaus, neturėtų stebinti ir faktas, kad šiuo metu Lietuvoje daugiausia kalbama apie koronaviruso atvejus globos ir slaugos namuose, kur guli labiausiai pažeidžiami.
„Natūralu, kad virusas niekur nedingęs. Jeigu jis pasiekia pažeidžiamiausią žmonių grupę, tai didžiausia tikimybė, kad gavę pakankamą koronaviruso dozę, žmonės susirgs“, – sakė S.Čaplinskas.
Žmonės suvokia pavojų
S.Čaplinskas įsitikinęs, kad nepaisant atvejų, kuomet policijai tenka bausti karantino sąlygų nesilaikančius piliečius, lietuviai išmoko koronaviruso pamokas.
„Pradėkime nuo to, kad prevencinės priemonės – akivaizdžiai veikia. Dauguma gyventojų supranta, kaip reikia elgtis, suvokia, kad pavojus – išlikęs, virusas cirkuliuoja, kad nuo mūsų bendrų pastangų priklauso, kiek toliau jis plis“, – teigė S.Čaplinskas.
Per ilgąjį savaitgalį policija nubaudė virš 100 žmonių. Tačiau „Ryto garsams“ kalbėjęs policijos atstovas Ramūnas Matonis sakė, kad lietuviai šį savaitgalį buvo linkę laikytis nurodytų taisyklių.
Gyvenimas pasikeitė visam laikui
Nuo pirmadienio duris pamažu atveria poliklinikos, o ligoninės atnaujina planinių paslaugų teikimą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad gydytojų konsultacijos lieka prioritetinėmis ir tik tuo atveju, jeigu problemų nepavyksta išspręsti per atstumą, pacientai turėtų atvykti į gyvą konsultaciją.
„Mes visi būsime prieš eidami į sveikatos priežiūros įstaigas pagalvoti, kad reikia užsidėti medicininę kaukę, dezinfekuoti rankas ir galbūt be reikalo ten nekeliauti. Lygiai taip pat, kaip organizuoti ir atskirti karščiuojančių ir nekarščiuojančių ligonių srautus. Visa tai – nieko naujo, tiesiog reikia griežtai laikytis šių taisyklių.“, – apie situaciją sakė S.Čaplinskas.
Profesorius pabrėžė, kad nuo šiol žmonės bus priversti laikytis kitokių apsaugos priemonių, kurios, anot jo, „iš esmės nėra visiškai naujos.“
„Esu sakęs ir pradžioje – negyvensime taip, kaip anksčiau. Rizika išliks visada. Visuomenė suprato, kad turėsime gyventi su tokiu pavojumi. Mes turime grįžti į normalų gyvenimą – tiek sveikatos priežiūros įstaigos, tiek visa visuomenė“, – sakė S.Čaplinskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.