Lietuvoje patvirtinta 14 naujų koronaviruso atvejų
2020-05-01 10:07Koronaviruso monstras, panašu, traukiasi iš Lietuvos. Bet ar mūsų šalis gali atsikvėpti jį suvaldžiusi, paaiškės atlikus visuotinį visuomenės testavimą.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gegužės 1 d. duomenimis, patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms – 1399. Nustatyta 14 naujų COVID-19 atvejų.
Sergančių žmonių skaičius pasiekė 760.
Iki šiol nuo koronaviruso mirė 45 asmenys. Pasveiko - 594. Izoliacijoje yra 531.
Iš viso ištirta 132 768 ėminių. Per vakar dieną – 7213.
Testavimas nebus prievartinis
Lietuvoje šį ilgąjį savaitgalį pradedamas visuotinis visuomenės testavimas dėl koronaviruso. Dešimtyje šalies miestų pasirinktose vietose bus dalijami kodai, su kuriais žmonės galės pasidaryti testus.
Tikimasi, kad tiriant atsitiktinai pasirinktus žmones dėl koronaviruso paaiškės tikroji epidemiologinė situacija Lietuvoje ir tai leis spręsti, ką toliau daryti su karantinu: tęsti sąlygų švelninimą, visai nutraukti karantiną, o gal jį kaip tik sugriežtinti.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo, kad testavimas jokiu būdu nebus prievartinis.
„Norime tik plačiau pamatyti situaciją ir tirti tam tikra prasme atsitiktinius žmones, ne tik esančius tam tikrose rizikos vietose.
Kalbame apie įprastą populiaciją, kurie savaitgalį tiesiog ateina į prekybos centrą. Galų gale tuo pačiu planuojame dalį tų tyrimų atlikti ir darbuotojams, kurie irgi yra aukšto kontakto: pardavėjams, vaistininkams.
Tikslas pamatyti bendresnį vaizdą, išnaudojant savaitgalį, kada laboratorijų apkrovimas mažesnis“, – paaiškino A.Veryga.
Pirmasis etapas įveiktas, bet iššūkių dar gali būti
Ką atskleis visuomenės tyrimas, sužinosime jau netrukus. O kol kas situacija atrodo nebloga. Mokslininkai giria Lietuvą už sėkmingą pirmosios koronaviruso epidemijos bangos etapo įveikimą, bet įspėja, kad iššūkių dar gali būti.
Koronavirusas yra klastingas: jo nešiotojai dažnai nejaučia jokių simptomų, ar susiformavus visuotiniam imunitetui jis išnyks, galima tik spėlioti, o vakcina ar padedantys jį įveikti vaistai dar nesukurti.
Geriausiu atveju vakcina nuo COVID-19 atsiras per 6-12 mėnesių – ir tai bus rekordiškai trumpas laikas. Bet Pasaulio sveikatos organizacija griauna viltis, kad tai įvyks taip greitai.
„Skiepai, kurių bandymai jau pradėti, galbūt yra tie, kurie sulaukė didžiausio dėmesio ir sukėlė didžiausią optimizmą“, – sakė PSO vakcinų ekspertas Adamas Finnas.
Tačiau jie gali pasirodyti esantys nesaugūs ar neefektyvūs. Be to, gali paaiškėti, kad tai nėra skiepai, kuriuos labai paprasta gaminti pakankamais kiekiais ir dalyti tarptautiniu mastu.
Globos namai užminė mįslę
Nors užsikrėtimo atvejų Lietuvoje mažėja, vis dar nepavyksta užgesinti koronaviruso židinių. Maža to, nuolat vis išgirstame apie naujus ir blogiausia, kad dažniausiai jie įsiplieskia ten, kur yra pažeidžiamiausios visuomenės grupės – globos ir slaugos namuose bei ligoninėse.
Būtent globos ir slaugos įstaigos ir yra tos vietos, kuriose teberusena koronaviruso židiniai. Išimtis yra tik Nemenčinės siuvimo įmonė UAB „Vilnika“.
Koronavirusas buvo nustatytas „Klaipėdos hospise“, Kartenos slaugos ligoninėje, Antavilių globos pensionate, Nemenčinės slaugos namuose „Senevita“, Anykščių rajone esančiuose Aknystos socialinės globos namuose bei Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, o taip pat Širvintų parapijos globos namuose.
Pastaroji įstaiga Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojams užminė mįslę: kaip koronavirusu galėjo užsikrėsti globos namų gyventoja, jeigu, ištyrus darbuotojus, nė vienam virusas nenustatytas.
Sekite gegužės 1 dienos koronaviruso naujienas Lietuvoje su lrytas.lt: