Paskelbta statistika nustebino: ar koronavirusas Lietuvoje fiksuotas anksčiau nei skelbta?
Giedrė Balčiūtė
2020-04-28 17:35Koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo Lietuvoje kreivė, rodanti, kiek žmonių susirgo konkrečią dieną, t. y. pajuto simptomus, plokštėja.
Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išplatintame epidemiologinės kreivės grafike matyti keistas dalykas: nors apie pirmąjį Lietuvoje nustatytą koronaviruso atvejį paskelbta vasario 28 dieną, statistikoje fiksuojama, kad jų būta ir anksčiau.
Grafike susirgimai atvaizduojami jau vasario 21, 23 ir 25 dienomis.
Vėliau SAM suskubo patikslinti, kad epideminė kreivė parodo, kiek žmonių susirgo konkrečią dieną, o ne tada, kai atliktas testas. Kitaip tariant, parodo ligos progresavimo eigą laikui bėgant.
A.Veryga: situacija yra palankesnė
Pastarosiomis dienomis nustatyta mažiau atvejų nei anksčiau, o nustatomi yra susiję su konkrečiais infekcijos židiniais. Tokius duomenis pateikė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 20 žiinių, kurių didžiausi šiuo metu siejami su slaugos įstaigomis: skandalinguoju “Klaipėdos hospisu“, Antavilių pensionatu ir Nemenčinės slaugos bei globos namais „Senevita“.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, stebimos tendencijos leidžia teigti, kad situacija yra palankesnė nei prieš keletą savaičių.
Tačiau kartu pažymi, kad ir toliau privalu išlikti susikaupusiems.
„Duomenys leidžia teigti, kad šiuo metu situacija yra palankesnė nei prieš keletą savaičių, protrūkiai lokalūs.
Tai maža, bet pergalė, kuria verta pasidžiaugti. Vis dėlto, virusas cirkuliuoja visuomenėje, tad turime likti susikaupę. Ypač tai galioja vyresnio amžiaus žmonėms bei sergantiems lėtinėmis ligomis.
Jiems dabartinis metas, kai palaipsniui švelninamos karantino sąlygos, yra kritinis momentas, kai negali būti jokių svarbesnių darbų, reikalų, nei pasirūpinti savimi ir savo sveikata, liekant namuose“, – sako ministras A. Veryga.
Viruso plitimas nėra intensyvus
NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė taip pat mano, kad, neskaitant lokalių protrūkių, šiuo metu situacija vertintina kaip palanki.
„Lietuvos epideminėje kreivėje matome kelis ligos atvejų skaičiaus padidėjimus.
Dauguma jų susiję su protrūkiais konkrečioje gydymo įstaigoje ar, kaip Nemenčinės atveju – su konkrečia įmone. Tai leidžia teigti, kad viruso plitimas nėra intensyvus“, – sako Rolanda Lingienė.
Atsiprašė dėl nesusipratimo
Vis tik SAM ir NVSC išplatintas koronaviruso epidemiologinės kreivės grafikas, kuris turėjo įrodyti, kad situacija Lietuvoje gerėja, kaip minėta, įnešė ir sumaišties.
Vėliau A.Verygos patarėja Lina Bušinskaitė teisinosi, kad įvyko tiesiog nesusipratimas.
„Norime visus nuraminti ir atsiprašyti dėl šiandien įvykusio nesusipratimo!
Po šįryt paskelbtos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) diagramos, daug kam kilo klausimų, ar tikrai pirmasis koronaviruso atvejis nustatytas vasario 28 d., kaip buvo skelbta anksčiau, ar vis tik vasario 21 d., kaip vaizduojama kreivėje.
Užtikriname, kad statistikoje niekas nesikeičia ir pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje (pacientei iš Šiaulių) nustatytas š.m. vasario 28 d., o pirmuosius simptomus šis žmogus pajuto vasario 21 d.!
Tai yra būtent tada, kada ir buvo viešai paskelbta naktinės spaudos konferencijos metu Vyriausybėje. Tuomet joje dalyvavo ministras Aurelijus Veryga, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovas Vytautas Zimnickas ir kiti kolegos iš Vyriausybės.
Prisipažinsiu: aš pati tuo metu jau miegojau, kai po vidurnakčio vyko spaudos konferencija, tad joje nedalyvavau. Užmigau dar prieš ateinant trumpajai SMS žinutei iš NVSPL vadovo, nebegirdėjau ir ministro skambučio :)
Taigi užtikriname, kad niekas nieko neslepia – informacija yra skelbiama tada, kai tik ją gauname iš laboratorijų ir NVSC kolegų!
Paaiškiname, kaip paskelbtoje diagramoje įsivėlė netikslumas. Joje užfiksuoti susirgimai ne nuo tos dienos, kai buvo oficialiai patvirtinti ligos atvejai atlikus testus, t.y. gavus atsakymus iš laboratorijų, kad atsakymai – teigiami, o nuo tai, kai žmonės pajuto pirmuosius simptomus, pavyzdžiui, karščiavimas ir kt. (pagal atliktus epidemiologinius tyrimus, kai apklausiami žmonės).
Šiuo metu NVSC kolegos perdaro diagramą iš naujo – joje bus užfiksuoti atvejai tomis datomis, kai diagnozės žmonėms jau buvo patvirtintos tyrimais, atliktais laboratorijose. Ir, žinoma, atnaujinta informacija bus paskelbta artimiausiu metu.
Žinoma, svarbu paminėti ir tai, kad epidemiologai koronaviruso atvejus analizuoja pačiais įvairiais pjūviais, nes tai labai svarbu vertinant bendrą šalies situaciją, kaip jai sekasi tvarkytis su šio viruso iššūkiais, lyginti su kitomis šalimis, kokie sunkiausi periodai ir t.t. Tad buvo atlikta ir tokio tipo analizė – kada susirgę žmonės pajuto pirmuosius simptomus.
Tad atsiprašome už įvykusį nesusipratimą!“ – rašė L.Bušinskaitė savo „Facebook“ paskyroje.
Dingo viena mirtis
Nesusipratimų su statistika būta ir anksčiau. Praėjusį penktadienį R.Lingienė paskelbė apie 42 mirties atvejus, vis tik šeštadienį į statistiką įtraukta vos 41 mirtis.
Paaiškėjo, kad vienas miręs žmogus išties sirgo koronavirusu ir mirė, bet prieš mirtį jau buvo pasveikęs.
Pasveikimas nuo COVID-19 nustatomas tada, kai du tyrimai su 24 valandų pertrauka yra neigiami.
Nustatytų atvejų sumažėjo visu šimtu
Šį antradienį, atnaujinus atvejų skaičiavimo būdą, koronaviruso atvejų sumažėjo daugiau negu 100. Apie tai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Ginreta Megelinskienė sakė: „Duomenys atnaujinti ir dabar turim tikslų skaičių, kiek yra tiksliai nustatyta koronaviruso atvejų, o ne laboratoriškai patvirtinta“.
Pasidomėjus, ar tai koreguos koronaviruso plitimo prognozes, A.Veryga sakė, kad ne. Pasak jo, rezultatai kartais susidubliuodavo, buvo daug rankinio darbo, o dabar tos problemos yra eliminuotos.
„Galiu pasakyti, dėl ko taip yra. Kai masiškai plėtėme tyrimo apimtis, supraskime, kad jungėsi prie tų tyrimų laboratorijos, kurios net nebuvo visiškai sveikatos laboratorijos: veterinarijos, mokslinės, tam tikros privačios laboratorijos.
Nėra taip paprasta sinchronizuoti sistemas, kad tinkamai ir laiku į E.sveikatą pateiktų duomenis. Jeigu to paties žmogaus iš mobilaus punkto tyrimai nukeliaudavo į kažkokią kitą laboratoriją, ne visais atvejais mes galėdavom iš karto identifikuoti, kad tai – tas pats žmogus, dėl to būdavo susidubliavimų.
Tai, ką įmanoma, mes ir anksčiau atskirdavome, bet tikrai ne viską būdavo įmanoma atskirti, buvo daug labai rankinio darbo. Dabar tos problemos eliminuotos ir skaičiai patikslinti. Bet pati prognozė, pati situacija Lietuvos dėl to tikrai niekaip nepasikeis, tiesiog turim tikslesnius duomenis“, – aiškino jis.
Balandžio 27 d. 7.00 val. duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 1449 ligos atvejai, iki šiol iš viso ištirta 106775 ėminių dėl įtariamo koronaviruso, 474 žmonės jau pasveiko nuo infekcijos.