Naujas koronaviruso prognozes Lietuvai paskelbęs A. Veryga paaiškino, kur dingo 100 užsikrėtimo atvejų

2020 m. balandžio 28 d. 13:10
Dar papildyta
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasidžiaugė, kad užfiksuotas rekordiškai mažas naujų koronaviruso atvejų šalyje skaičius – vos 5, nors tyrimų skaičius yra gana aukštas. Taip pat ministras sakė, kad Europos Komisijos Lietuvai prognozuojamas užkrečiamumo rodiklis yra žemas – vos 0,85. 
Daugiau nuotraukų (41)
„Reiškia, kad pati infekcija gęsta. Plitimas, jeigu yra mažiau vieneto, reiškia, kad 1 žmogus turi šansų užkrėsti mažiau negu 1 asmenį. Realiai tai yra mažėjantis skaičius. Ką mes ir matome, ne kartą kalbėjome apie plokštėjančias kreives“, – pastebėjo A.Veryga.
Ministro nuomone, nedidelis atvejų skaičius rodo, kad karantinas davė savo. Tiesa, rizikos grupės turėtų nepamiršti, kad toliau reikia saugotis ir neskubėti lankytis į pamaldas bažnyčiose, būriuotis ar lankyti mamas per Motinos dieną.
Tuo pačiu A.Veryga sakė, kad toliau didėja tyrimų skaičius ir atidžiai stebima situacija Antavilių pensionate.
3 nauji atvejai Vilniaus regione
Lietuvoje šiuo metu nustatyti 1344 koronaviruso atvejai. Šiuo metu sergančių asmenų skaičius yra 808, pasveikusių – 536. Ligoninėje šiuo metu dėl COVID-19 guli 117 asmenų, reanimacijoje – 15, ventiliuojami – 9, su deguonies kaukėmis – 23 asmenys.
Nuo naujo koronaviruso mirė 44 žmonės, izoliacijoje yra 601 asmuo. Paklaustas, kiek iš mirusių žmonių priklausė rizikos grupei pagal amžių, A.Veryga įvardijo, kad visi, išskyrus du atvejus, tačiau vienas jų į rizikos grupę pateko dėl lydinčių ligų.
Antradienį patvirtinti 5 nauji koronaviruso atvejai nustatyti Molėtuose, Šilutės rajone bei 3 atvejai Vilniuje, iš kurių vienas – UAB „Vilnika“ darbuotojas, taip pat Kabiškių gyventojas ir Antavilių pensionato gyventojas.
Paaiškino, kur dingo 100 atvejų
Atnaujinus atvejų skaičiavimo būdą, koronaviruso atvejų sumažėjo daugiau negu 100. Apie tai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Ginreta Megelinskienė sakė: „Duomenys atnaujinti ir dabar turim tikslų skaičių, kiek yra tiksliai nustatyta koronaviruso atvejų, o ne laboratoriškai patvirtinta“.
Pasidomėjus, ar tai koreguos koronaviruso plitimo prognozes, A.Veryga sakė, kad ne. Pasak jo, rezultatai kartais susidubliuodavo, buvo daug rankinio darbo, o dabar tos problemos yra eliminuotos.
„Galiu pasakyti, dėl ko taip yra. Kai masiškai plėtėme tyrimo apimtis, supraskime, kad jungėsi prie tų tyrimų laboratorijos, kurios net nebuvo visiškai sveikatos laboratorijos: veterinarijos, mokslinės, tam tikros privačios laboratorijos.
Nėra taip paprasta sinchronizuoti sistemas, kad tinkamai ir laiku į E.sveikatą pateiktų duomenis. Jeigu to paties žmogaus iš mobilaus punkto tyrimai nukeliaudavo į kažkokią kitą laboratoriją, ne visais atvejais mes galėdavom iš karto identifikuoti, kad tai – tas pats žmogus, dėl to būdavo susidubliavimų.
Tai, ką įmanoma, mes ir anksčiau atskirdavome, bet tikrai ne viską būdavo įmanoma atskirti, buvo daug labai rankinio darbo. Dabar tos problemos eliminuotos ir skaičiai patikslinti. Bet pati prognozė, pati situacija Lietuvos dėl to tikrai niekaip nepasikeis, tiesiog turim tikslesnius duomenis“, – aiškino jis.
Antaviliuose – vienas sergantis pacientas
G.Megelinskienė paaiškino situaciją, susijusią su koronavirusu užsikrėtusiu Antaviliuose gydytu asmeniu.
„Jis buvo hospitaliziuotas prieš tai kitoje gydymo įstaigoje, greitosios medicinos pagalbos automobiliu išvežtas į kitą ligoninę dėl traumos, kur jam buvo atliktas tyrimas dėl COVID-19 ir išaiškinta, kad jo tyrimo rezultatas teigiamas.
Tada jis buvo transportuotas į Santaros klinikas, kur šiuo metu gydomas, nors asmeniui simptomai ir nepasireiškė“, – teigė G.Megelinskienė.
Vis tik situacija Antaviliuose, anot NVSC atstovės, kelia nerimą.
„Tikrai rizikinga ir tikrai kelianti nerimą situacija. Kai jau nustatytas pirmasis paciento atvejis, mes tikrai jaudinamės ir žiūrėsime šiandien atliktų tyrimų rezultatai, ką jie parodys“, – sakė ji, patikindama, kad pirmasis darbuotojas, kuriam nustatytas koronavirusas, buvo besimptomis.
O „Senevitoje“, G.Megelinskienės teigimu, situacija šiuo metu yra džiuginanti.
„Džiugi žinia, kad „Senevitoje“ vakar ištyrus 37 pacientus, nustatyta, kad visų laboratorinių tyrimų rezultatai yra neigiami. Tai reiškia, kad pacientai šiuo metu neserga. Rytoj pakartotinai bus tiriami VšĮ „Senevita“ darbuotojai“, – paaiškino G.Megelinskienė.
G.Megelinskienė patikino, kad Antavilių pensionate užfiksuoti ir keli smulkūs su darbo tvarka susiję pažeidimai.
„Taip, keletas smulkių pažeidimų buvo registruota būtent dėl personalo, kad personalas nevengia kontakto, nesusijusio su darbu. (...)
Šiaip Antavilių pensionatas yra neblogai pasirengęs, keletas smulkių pažeidimų buvo, negalime teigti, kad jie yra esminiai. Mūsų specialistai ir šiandien atliks papildomą vertinimą“, – paaiškino ji.
Per Motinos dieną – tik rekomendacijos
A.Veryga abejojo, ar per Motinos dieną bus imamasi tokių pat griežtų priemonių, siekiant užtikrinti, kad visuomenė laikytųsi karantino sąlygų, kaip per ilgąjį Velykų savaitgalį.
„Vertinant, kaip kitom aplinkybėm pavyko tvarkytis ir kaip visuomenė reagavo, manau, užtektų rekomendacijų, kad žmonės nelankytų vyresnio amžiaus mamų“, – vylėsi ministras.
Mirties atvejį sieja su Marijampolės ligonine
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja G.Megelinskienė plačiau papasakojo apie naujausią mirties atvejį Vilkaviškio rajone.
„Susirgo asmuo, kuris buvo perkeltas iš Marijampolės ligoninės. Šis atvejis siejamas su Marijampolės ligonine.
Asmuo priklausė rizikos dėl amžiaus – buvo 71–80 metų amžiaus grupėje - bei lydinčių širdies ir kraujagyslių sistemos ligų“, – sakė G.Megelinskienė.
Ar bus antroji koronaviruso banga?
A.Veryga, paklaustas apie antrąją koronaviruso bangą, tvirtino, kad ji nebūtinai bus, o galimi „mažesni pabangavimai“.
„Nebūtinai ta antra banga bus, nes ir pirma banga, kuri buvo prognozuota Lietuvai, nebuvo tokia, kokia buvo mokslininkų, ekspertų prognozėse. Panašu, kad susitvarkėme tinkamai“, – sakė ministras.
Nors sergamumas koronavirusu Lietuvoje sparčiai mažėja, A.Veryga negalėjo pasakyti, kada tiksliai Lietuvoje bus vėl leista rengti masinius renginius.
Kaip vyktų skrydžių patikrinimai?
Premjeras Saulius Skvernelis antradienį informavo, kad pirmieji skrydžiai į kitas užsienio šalis gali būti grąžinti gegužės 10–15 dienomis.
Jis kol kas neįvardijo, kokios pirmosios kryptys gali būti grąžintos, tik pažymėjo, kad jų nebus daug ir tikrai nebus galima skristi į šalis, kurios netaiko karantino režimo arba yra koronaviruso židiniai.
Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad skrydžiams būtų taikomos tokios pat saugumo priemonės, kaip iki karantino.
„Bent jau iš to, kokias diskusijas mes turėjome iki šiol COVID-19 valdymo komitete, tai, jeigu skrydžiai būtų atnaujinti, planuojama, kad galiotų tos pačios priemonės, kurios buvo ir iki uždraudimo – tikrinamas, registravimas ir kiti dalykai“, – aiškino jis.
Ką mano apie idėją dėl sveikatos pasų keliaujantiems?
„Kiek stebiu tarptautines naujienas, tai nei Pasaulio sveikatos organizacija, nei Europos ligų kontrolės centras nerekomenduoja tokių pasų, nes yra labai daug klausimų, pirmiausia, dėl aktyvaus sirgimo faktorių, nes pasidaręs tyrimą po dienos asmuo sėkmingai gali užsikrėsti ir tapti viruso nešiotoju.
Tai tas išsityrimas savaime nieko nereiškia“, – sakė A.Veryga.
A.Veryga: „Visuomenė nesėdės amžinai uždaryta“
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga nemano, kad karantino sąlygos Lietuvoje švelninamos per anksti.
„O kada mums jį švelninti? Kai kurios šalys net ir anksčiau švelnina, turėdamos sudėtingesnes situacijas. Visuomenė nesėdės amžinai uždaryta“, – pastebėjo ministras.
Sušvelninus karantino sąlygas, patikrintos 76 prekybos ir 30 paslaugų tiekimo vietos. Šių patikrinimų metu nustatyti 2 pažeidimai. Abu jie buvo susiję su tuo, kad darbuotojams nematavo kūno temperatūros.
Taip pat iš viso per visą karantino laikotarpį NVSC nustatė apie 70 izoliacijos sąlygų pažeidimų. Informacija apie tai perduota policijai, ar žmogus pažeidė saviizoliaciją, tyrė ir patys NVSC tiria atvejus, ar žmogus pažeidė izoliaciją.
Leis priimti pacientus, jei išpildys sąlygas
Šį trečiadienį Vyriausybė svarstys nutarimą-pakeitimą dėl planinių medicinos paslaugų atnaujinimo. Anksčiau ketinta tokias paslaugas leisti tiekti nuo gegužės 4 dienos, dabar, anot A.Verygos, nuspręsta prie konkrečios datos neprisirišti.
Esą, jeigu įstaiga susitvarkys pacientų srautus taip, kad ligoniai nesibūriuotų, išlaikys tam tikrus laiko intervalus tarp pacientų patalpoms, idant spėtų išvėdinti patalpas ir atitiks infekcinių kontrolės reikalavimus, veiklą galės atnaujinti iškart.
Visa tai nepriklausys nuo to, kas yra įstaigos steigėjas, ar ji – privati, ar viešojo sektoriaus.
Trečiadienį – nauji sprendimai dėl karantino švelninimo
„Viskas yra realu, bet tas realumas priklauso nuo konkrečios situacijos. Situacija yra gerėjanti ir tai leidžia optimistiškiau vertinti. Kol sprendimai nėra priimti, tai yra viso labo prognozės“, – apie galimą karantino pabaigos datą kalbėjo A.Veryga.
Jis taip pat paaiškino, kokių pakeitimų ir karantino sušvelninimo aspektų galima tikėtis artimiausiu metu.
„Vienas iš tokių klausimų tai, kaip ir minėjau, planinės sveikatos priežiūros paslaugos, bus svarstomi papildomi prekybos atlaisvinimai, kalbama apie turgavietes ir keletas tokių smulkių pakeitimų“, – karantino švelninimo pakeitimus aptarė ministras.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.