Koronaviruso židiniu tapusioje Marijampolėje – skandalas: medikas pažeidė taisykles

2020 m. balandžio 9 d. 16:19
Ilgą laiką Lietuvos užsikrėtimų koronavirusu statistikoje neišsiskyrusi Marijampolė šią savaitę tapo dar vienu dideliu ligos židiniu. Užsikrėtimai nustatyti Marijampolės ligoninės darbuotojams ir pacientams.
Daugiau nuotraukų (21)
Iki ketvirtadienio pavakarės, pasak Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos, Marijampolėje nustatyta iš viso 40 užsikrėtimo koronavirusu atvejų. 12 iš jų nustatyti mobiliajame punkte. Vienas asmuo mirė.
28 pacientai, kuriems nustatytas koronavirusas, nustatyti ligoninėje — 11 pacientų, 17 ligoninės dаrbuotojų, iš jų 5 gydytojai – visi iš Vidaus ligų skyriaus. Tiesa, dar ne visų darbuotojų testų rezultatai yra gauti, be to, tyrimai bus kartojami.
„Neigiamas rezultatas dar nereiškia, kad žmogus nėra užsikrėtęs. Galbūt jis yra fazėje, kai dar neišskiria viruso į aplinką. Todėl visi tyrimai visi bus pakartoti“, – žadėjo Marijampolės ligoninės direktorė Audronė Kuodienė.
Nerimą sukėlė įsmukęs lankytojas
Vos pradėjęs kalbėti Marijampolės meras sulaukė klausimo apie į ligoninę karantino metu sugebėjusį patekti lankytoją. Ar jis po to neišnešiojo užkrato po visą miestą?
A.Kuodienė patvirtino, kad balandžio 5 d. per karantiną į Marijampolės ligoninę pas giminaitį iš tiesų pateko žmogus iš miesto.
Tačiau Marijampolės ligoninės direktorė suskubo nuraminti, kad šis atvejis – ne toks skandalingas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
„Tai mūsų Vidaus ligų gydytojas aplankė savo žmoną, sergančią onkologine liga. Šiaip ligoninėje leidžiama laikyti tik vaikus ir esančius kritinėje būklėje.
Problema ta, kad gydytojas atėjo ne savo darbo metu. Bet jis lankė tą skyrių, kur guli žmona, ir savo darbo metu. Nereikėtų galvoti, kad tai pažeidimas, žiūrėti atlaidžiau“, – sakė direktorė.
Didžiausia problema – užtikrinti švarą
Pasak P.Isodos, šiuo metu bene didžiausias iššūkis Marijampolei – kaip pasirūpinti, kad ligoninėje užtektų medikų ir personalo palaikyti švarai.
Mat koronaviruso protrūkis Marijampolės ligoninėje prasidėjo balandžio 4 d. nuo valymo skyriaus. Iš karto buvo nustatyti kontaktai, galimai kontaktavusieji nušalinti nuo darbo.
Vėliau paaiškėjo dar keletas užkrėstų valymo tarnybos darbuotojų. Pasak direktorės, tai besimptomiai atvejai, žmonės neturi nusiskundimų, gydosi namuose.
„Po vieno susirgimo „iškrito“ dvidešimt valytojų, kurios yra saviizoliacijoje. Valymo paslaugos ligoninei labai svarbios.
Dabar tą daro mūsų skyrių darbuotojai, net kineziterapeutai, logoterapeutai. Visi dirba, kad turėtume kuo švaresnę ir saugesnę ligoninės aplinką“, – sakė ligoninės direktorė.
Ji pakvietė gyventojus nebijoti prisijungti prie kolektyvo ir padėti valyti.
„Jeigu kas turi laisvas darbo rankas – užtikrinsime visas apsaugos priemones, prisijunkite prie mūsų kolektyvo ir padėkite mums šitą infekciją suvaldyti“, – sakė medikė.
Pasak P.Isodos, savivaldybė kreipėsi ir į biudžetines įstaigas, kurios galėtų pagelbėti ligoninei su valymo paslaugomis, pažadėjo 100 proc. priedus prie atlyginimo.
Vienintelis mirusysis sirgo daugybe ligų
Kaip koronavirusas išplito Marijampolės ligoninėje? Direktorės manymu, kaltas solidus čia gydomų pacientų amžius.
„Dauguma mūsų pacientų – vyresnio amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis. Jie turi didelę tikimybę užsikrėsti.
Jie lankosi įvairiose gydymo įstaigose. Pas mus irgi papuola pacientai iš kitų įstaigų. Galbūt pas mus atnešė pacientas iš kažkur kitur“, – spėjo A.Kuodienė.
Ji taip pat pateikė informacijos apie mirusįjį pacientą su koronavirusu bei kitus nuo šio viruso ligoninėje gydomus pacientus.
„Tas žmogus atvyko į ligoninę kraštutinai sunkios būklės, iš globos įstaigos, prieš tai gydęsis kitose gydymo įstaigose. Jo mirties priežastis – tikrai ne „covid“.
Visi kiti pacientai – nėra ventiliuojami. Dalis jų gauna eksperimentinį gydymą, kai kurie kvėpuoja palengvintai deguonį, bet būklė nėra kraštutinai sunki“, – sakė direktorė.
Pasak jos, pavojingiausia situacija yra Vidaus ligų skyriuje, o Nervų ligų skyriuje, kuris prieš tai buvo įvardijamas kaip kitas galimas ligos židinys, atlikus testus jie buvo neigiami.
„Vidaus ligų skyriuje esantys ligoniai – ypatingai prižiūrimi, nes gali būti užkrėsti. Nervų ligų skyriuje atlikti testai, nė vieno nebuvo teigiamo“, – kalbėjo A.Kuodienė.
Vienas teigiamas paciento testas – iš reanimacijos skyriaus, ligonis buvo operatyviai perkeltas.
Ukmergės likimo nebijo
A.Kuodienė sakė nebijanti, kad Marijampolę ištiks Ukmergės likimas ir gali tekti uždaryti ligoninę.
„Nėra tragedija uždaryti ligoninę, tai gali būti protingas žingsnis. Židinys uždaromas, išvalomas ir pradedama dirbti nuo pradžios“, – sakė ji.
Naujų pacientų stacionarizavimui Marijampolės ligoninė šiuo metu nepriima, prižiūri esamus pacientus, kurių negalima išleisti.
Pasak mero, savivaldybė kreipėsi į visas įstaigas, kad jų medikai padėtų Marijampolės ligoninei „užkamšyti priėmime skyles“.
A.Kuodienė informavo, kad, jeigu padėtis bus sudėtinga, galbūt padės Vilkaviškio ligoninė, Kauno klinikinė ligoninė.
Paklausta, ar gali būti, kad virusas jau plačiai paplitęs po miestą, ligoninės direktorė neatmetė tokios galimybės.
„Gali būti. Pirmas atvejis, apie kurį paskelbta kaip apie klasterinį, buvo kovo 18 d. Mums atrodo, kad užkardėme kontaktus su grįžusiais iš užsienio, bet dabar prasideda klasteriniai atvejai, kai asmuo užsikrečia nuo tokio pat niekur neišvykusio Lietuvos piliečio“, – sakė ji.
Sparčiai daugėjo užsikrėtusių
Iš pradžių tik naujienas iš kitų miestų, kuriuose plito koronavirusas, sekę suvalkiečiai vylėsi, kad galbūt protrūkio jiems pavyks išvengti, tačiau COVID-19 prasiskverbė ir į Marijampolę.
Per praėjusią savaitę Marijampolėje buvo užfiksuoti vos du koronaviruso atvejai, tačiau pirmadienį iš miesto ligoninės atskriejo bombos sprogimui prilygstanti žinia – mirė rizikos grupėje buvęs pacientas, o COVID-19 nustatytas dviem medicinos darbuotojams.
Kaip buvo pranešta antradienį prieš pietus, koronavirusu užsikrėtė ir trys ligoninės ūkio skyriaus darbuotojai bei trys Vidaus ligų skyriaus pacientai.
Vidaus ligų skyriui tapus viruso protrūkio židiniu, mero teigimu, jame liko tik gydomi pacientai, kuriems reikia priežiūros, nauji pacientai neįleidžiami.
„Jeigu nepavyks suvaldyti situacijos, neatmetame galimybės pacientus iškelti kitur“, – kalbėjo Marijampolės miesto meras. Jis nurodė, kad šiuo metu yra izoliavęsi visi medikai, kurie dirbo Vidaus lygų skyriuje. Iš jų, 6 ligoninėms darbuotojams suteiktos savivaldybės patalpos saviizoliacijai.
Ketvirtadienio rytą Marijampolės meras Povilas Isoda pranešė, kad Marijampolės ligoninėje koronavirusas patvirtintas dar 2 pacientams ir 2 darbuotojams (1 medicinos darbuotojas, 1 aptarnaujančio personalo).
„Ligoninėje šiai akimirkai paimti tyrimai 646 asmenims, atsakymų sulaukta 355 asmenų. Šiandien planuojame pabaigti tirti visus likusius ligoninės darbuotojus ir pacientus“, – feisbuke rašė P.Isoda.
Ketvirtadienį Lietuvoje jau užfiksuota 955 užsikrėtimai COVID-19. 8 valandos duomenimis patvirtinti 42 nauji užsikrėtimai. Per trečiadienį buvo ištirti 2699 mėginiai. Iš viso Lietuvoje ištirti 32 809 ėminiai.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iki šiol yra oficialiai patvirtinusi 15 mirčių nuo koronaviruso ir 8 pasveikusius, nors atsižvelgiant į pranešimus iš savivaldybių, jų turėtų būti 12.
koronavirusas^InstantMarijampolė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.