Penktadienio vakarą meras Remigijus Šimašius pranešė, kad sulaukė nurodymo uždaryti 2 mobiliuosius patikros punktus.
„Dar vienas naktinis ministro sprendimas, – feisbuke rašė R.Šimašius. – Padėtis tiek smarkiai gerėja, kad mums liepė uždaryti du iš trijų mobilių punktų, o vieno laiką sutrumpinti iki 6 valandų, t.y. iki 36 mėginių per dieną.“
R.Šimašius piktinosi, kad Vilnius gali atlikti gerokai daugiau testų, tačiau SAM juos stabdo.
„Pajėgumai nustatyti vienodi bet kokio dydžio savivaldybėje. Vilniuje buvome pasiruošę padvigubinti, o teks sumažinti daugiau nei 10 kartų.
Tris savaites buvau įkyrus testavimo problemų kelėjas ir sprendimų siūlytojas, į kuriuos pradėta reaguoti tik premjerui įsikišus prieš savaitę. Tai dabar gal aš jau nebekomentuosiu to trynimo ir stabdymo, vykusio per tą laiką, ir kodėl iki to prisigyventa...“, – rašė R.Šimašius.
Paaiškino vidurnaktį
Socialiniuose tinkluose jau aidint garsiam pasipiktinimui SAM išplatino paaiškinimą. Tai ministerija padarė vidurnaktį.
Pranešime aiškinama, kad sprendimas dviem dienoms trumpinti mobiliųjų punktų darbo laiką priimtas „siekiant subalansuoti paimtųjų ėminių ir atliktų tyrimų kiekius.“
Teigiama, kad dėl šios priežasties „didžiuosiuose miestuose veiks tik po vieną mobilų punktą“. Ministerija pabrėžė, kad pasieniuose mobilių komandų darbas nesibaigs.
„SAM primena, kad siekdama ištirti kuo daugiau žmonių dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19), sukūrė platų mobilių punktų tinklą. Tačiau laboratorijų pajėgumų didinimas tiesiogiai ir beveik vien tik susijęs su technologijomis, o jas prognozuoti yra gerokai sudėtingiau nei suburti žmones veiklai naujame mobiliame punkte. Dėl šios priežasties vis dar išlieka tyrimo laukiančių ėminių „perviršis“, t. y. ėminių buvo paimta daugiau, nei tuo metu laboratorijos galėjo jų ištirti“, – teigiama pranešime.
SAM taip pat nurodė, kad A.Veryga jau penktadienį pranešė, kad „dėl susikaupusių neištirtų mėginių mobilių patikros punktų darbas bus ribojamas.“
„Nors laboratorijos tyrimų apimtis padidino iki 2,8 tūkst. per parą, išaugus ir ėminių skaičiui, neištirtų mėginių padaugėjo maždaug tūkstančiu – iki 3,2 tūkstančio. O juk ir ėminių galiojimo laikas ribotas. Šias dvi dienas gyventojai, nerimaujantys dėl savijautos ir pajutę viršutinių kvėpavimo takų peršalimo simptomus, raginami kreiptis į savo šeimos gydytoją. Atkreipiame dėmesį, kad didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune – veiklą pradėjo karščiavimo klinikos“, – rašoma SAM pranešime.
Pasak ministerijos, nuo antradienio visi mobilūs punktai turėtų tęsti darbą įprastų ritmu.
„Taip pat tikime, kad laboratorijose dirba profesionalūs žmonės, kurie parengs laboratorijų įrangą didesnės apimties darbui“, – rašoma pranešime.
Dieną sulaukė nurodymo mažinti testavimo apimtis dukart
Vilniaus miesto savivaldybė dar dieną pranešė, kad sulaukė naujų nurodymų iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM). Pranešime teigiama, kad Vilniui nurodyta dvigubai mažinti testavimo apimtis.
„Vilniaus miesto savivaldybė informuoja gavusi Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymą trumpinti trijų sostinėje veikiančių mobilių patikros punktų dėl COVID-19 darbo laiką perpus – vietoje 12 val. dirbti tik 6 val. Tokiu būdu Vilniuje mobiliuose punktuose atliekamų testų kiekis mažės dvigubai – nuo iki šiol galimų 450 – iki maždaug 220“, – rašoma pranešime spaudai.
Vilniaus miesto savivaldybė pabrėžė, kad jau anksčiau skelbė, jog nesulaukia pakankamo išsitirti srauto iš 1808 numerio, todėl pasiūlė SAM leisti papildomai tirti tris grupes: medikus, sergančiųjų šeimos narius ir užsieniečius.
„Ministerija pranešė, kad problema kyla dėl laboratorijų pajėgumo trūkumo“, – rašoma pranešime.
A.Veryga žarstė kritiką merams
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar prieš Vilniaus savivaldybe išplatinus pranešimą teigė, kad Lietuvos laboratorijose penktadienį ištirtas rekordinis skaičius ėminių. Jis teigė, kad žadama imtis priemonių, kad tyrimai būtų atliekami greičiau.
„Artimiausiu metu tyrimus sudėliosime prioriteto tvarka. Pirmiausia tirsime mėginius, paimtus iš karščiuojančių pacientų, kurie turinti tam tikrų simptomų. O vėliau darysime tyrimus grįžtantiems į Lietuvą“, – sakė A.Veryga.
Ministras taip pat sukritikavo miestų merus.
„Noriu tik priminti, kad tai yra įpareigojimas pačioms savivaldybėms rasti sprendimus, tam jos ir turi merus. Noriu dar kartą paraginti savivaldos atstovus neužkrauti tokio darbo ministerijai, nes tai yra savivaldybės pareiga pasirūpinti ir rasti sprendimus. Imkitės lyderystės ir susitvarkykit“, – kalbėjo A.Veryga.
A.Veryga penktadienį taip pat nurodė, kai kurie mobilieji patikros punktai susikaupus dideliam neištirtų mėginių skaičiui dirbs trumpiau.