Epidemiologas: pandemijos metu demokratiją reikėtų pamiršti

2020 m. kovo 27 d. 15:41
Ukmergė – šiuo metu labiausiai nuo koronaviruso liepsnojantis židinys Lietuvoje. Patyręs epidemiologas Erikas Mačiūnas įsitikinęs, kad šį miestą jau prieš kurį laiką reikėjo uždaryti: „Būtina visiems suprasti – pandemijos metu demokratiją reikia pamiršti“.
Daugiau nuotraukų (13)
Ukmergės ligoninės skyriuje, kuriame paliatyviai slaugai yra atsidūrę apie šimtas senjorų, E.Mačiūno įsitikinimu, situacija – ypač sudėtinga: „Tų ligonių perspektyva – tikrai labai liūdna. Kol tie žmonės visi nepersirgs, tol tas židinys liepsnos. O juk, neabejotinai, jie turi dar nemažai kitų ligų, todėl ir atsidūrė tame skyriuje“.
Kur nors išvežti tuos ligonius, pasak E.Mačiūno, taip pat nėra galimybių. Vienintelė išeitis – sutelkus visas jėgas, juos saugoti, prižiūrėti ir gydyti.
Koronavirusas Ukmergėje įsiliepsnojo ligoninėje – užsikrėtė kažkas iš medikų. Tam gydytojui teko konsultuoti slaugos skyriuje gulinčius ligonius, po to jis dirbo ir bendravo su kolegomis kituose skyriuose.
„Kol tas medikas nežinojo, kad jau užsikrėtęs virusu, per tą laiką, matyt, jis ir sėjosi. Pati paprasčiausia viruso plitimo schema“, – įsitikinęs E.Mačiūnas.
Sprendimus kone visą Ukmergę užpilti dezinfekciniais skysčiais epidemiologas vertino skeptiškai.
„Mano galva, prieš imantis tokių priemonių, derėjo įvertinti tai, kiek laiko ant skirtingų paviršių išsilaiko koronavirusas. Kažin, ar tas totalus dezinfekavimas duos apčiuopiamos naudos. Juk šis virusas – ne maras. Bus išeikvota daug energijos, laiko ir pinigų, o rezultatas – tik minimalus. Manau, kad būtina dezinfekuoti tik pavojingiausias Ukmergės vietas ir kuo greičiau paskelbti miestą uždara sanitarine zona“, – teigė E.Mačiūnas.
Kalbėdamas apie kitų šalies miesto ir rajonų prevencines priemones prieš koronavirusą, jis atkreipė dėmesį, kad jų merai ne visada arba nepakankamai vadovaujasi patyrusių specialistų patarimais bei rekomendacijomis: „Dažnas meras turi visai kitas specialybes ar yra tik politikas, todėl turėtų rečiau kalbėti televizijų ekranuose ir kitose žiniasklaidos priemonėse.
Kas iš to, kad jie pasako, kiek jų savivaldybėse naujai užsikrėtusių ar mirusių žmonių? Turi kalbėti specialistai, patyrę epidemiologai, kurie žino, ką daryti. Kita vertus, kiekviena savivaldybė privalo turėti savo civilinės saugos veiksmų planą, kurio viena iš pagrindinių dalių – epidemijos suvaldymas“.
Prie to, kad iki koronaviruso pandemijos ir kitų nelaimių Lietuvoje į civilinę saugą bei epidemilogijos priemones būdavo žiūrima pro pirštus, E.Mačiūno įsitikinimu, yra prisidėję vis naujos, niekaip nesibaigiančios sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos: „Kai tik ateina naujas sveikatos apsaugos ministras, pirmiausia, pertvarko Visuomenės sveikatos tarnybą. Anksčiau buvo Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba, bet ji  panaikinta.
Visi Visuomenės sveikatos centrai buvo išskaidyti ir jiems buvo leista dirbti savarankiškai. Dabar tie centrai jau sujungti į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Tos begalinės reformos patyrusius specialistus tiesiog pribaigė ir jie nebenori jose dalyvauti, nes jų iniciatyvos neretai baigdavosi infarktais“.
Paklaustas, kokių bent trijų pagrindinių reikalavimų ar receptų šiuo metu reikėtų Lietuvoje laikytis, epidemiologas tvirtino, kad dabar jau jokių patarimų ar receptų dalinti nebenorįs. Jo manymu, reikia ne trijų, o penkiolikos griežtų reikalavimų, po kuriais su kitais kolegomis E.Mačiūnas buvo pasirašęs prezidentui Gitanui Nausėdai ir premjerui Sauliui Skverneliui nusiųstame laiške.
„Dabar jau matau, kad tą laišką perskaitė ir šalies vadovas, ir premjeras, tik neskaitė savivaldybių merai. Jiems vis dar atrodo, kad jie – viršiausi. Mano galva, Vilniaus merą Remigijų Šimašių tikrai reikėtų nubausti, kad jis nevykdė ir nevykdo kai kurių būtinų reikalavimų.
Kodėl žmones reikėjo paleisti iš jiems skirtų karantinavimosi vietų? Tarkim, jie buvo apgyvendinti po tris kambariuose, tai tik du arba trys ir būtų užsikrėtę. O kai buvo paleisti į gatves, užkrės jau dešimtis kitų žmonių, tie dešimt – dar kitus dešimt. Tai – infekcinės ligos plitimo abėcėlė“, – liūdnomis prognozėmis dalijosi E.Mačiūnas.
Jo įsitikinimu, į premjero S.Skvernelio vadovaujamą COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komitetą turėtų būti įtraukti bent jau didžiausių šalies miestų savivaldybių vadovai.
„Manyčiau, kad šiuo metu nereikėtų vadovautis garsiai rėkiančių dėl žmogaus teisių pažeidimo nuostatomis. Tie, kurie nesilaiko karantino reikalavimų, labiau pažeidžia teises tų, kurie laikosi ir nenori susirgti“, – kritikos negailėjo E.Mačiūnas.
Stebėdamas, kaip kasdien į viršų šauna koronaviruso susirgimų Lietuvoje grafiko kreivė, epidemiologas neabejoja, kad karantiną teks pratęsti ir po Velykų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.