Kaip sakė portalo lrytas.lt šaltinis, trečiadienio vakarą iš Santaros klinikų sulaukė skambučio, kad atšaukiama ketvirtadienį turėjusi įvykti nesudėtinga planinė operacija.
Nurodymus gavo elektroniniu paštu
Kad nebūtinosios planinės operacijos atšaukiamos, patvirtino ir Santaros klinikų medikai.
Jie sakė elektroniniu paštu gavę rekomendacijas nedaryti gyvybiškai nebūtinų planinių operacijų.
Taip pat gydytojams rekomenduojama nevykti į kvalifikacijų kėlimo kursus. Siūloma riboti ir lankytojų, lankančių ligonius, srautus.
Rezidentams taip pat rekomenduojama riboti judėjimą tarp skyrių ir pagal galimybę tęsti mokymus nuotoliniu būdu.
Patys gydytojai sakė teigiamai vertinantys tokias prevencines priemones. Esą panašių priemonių imamasi ir gripo epidemijos metu.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai portalui lrytas.lt dar kartą patvirtino, kas kol kas koronaviruso Lietuvoje nėra.
Virusas gali būti perduotas ir besimptomiu laikotarpiu
Kinijoje 2019 metų pabaigoje prasidėjęs koronavirusas smarkiai išplito po įvairias šalis ir nusinešė ne vieno žmogaus gyvybę.
Koronavirusas gali pasireikšti ne iš karto. Inkubacinis koronaviruso laikotarpis gali trukti iki 2 savaičių, o kai kuriais atvejais tęstis net ir iki mėnesio.
Koronavirusas gali būti perduotas ir besimptominiu periodu, tai yra, žmogus, nežinodamas, kad užsikrėtė, gali virusą platinti kitiems.
Ragina nepanikuoti
Vis daugiau žmonių pastaruoju metu kreipiasi į Bendrąjį pagalbos centrą, nerimaudami, kad jiems yra koronavirusas.
Pirmadienį baimės, kad gali būti užsikrėtę koronavirusu, apimti žmonės užplūdo ir šeimos gydytojų kabinetus.
„Jeigu dviejų savaičių laikotarpyje nebuvote Kinijoje ar šiaurės Italijoje, nėra jokio pagrindo įtarti sau koronaviruso ir skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112“, – pabrėžė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Specialistė medicinos centrams patarė taip pat nepanikuoti dėl kiekvieno sunegalavusio žmogaus, kuris buvo Italijoje, jeigu jam nepasireiškė koronaviruso simptomai ir nesiųsti jų tirtis į didžiąsias šalies ligonines.
Simptomai kaip gripo
Klinikiniai koronaviruso yra panašūs į gripo. Taip pat žmogus turėtų karščiuoti.
Kad būtų galima įtarti koronavirusą, turėtų būti ir epidemiologiniai požymiai, tai yra, žmogus, turėtų pastarąsias kelias savaites būti lankęsis koronaviruso paveiktuose regionuose.
Šiuo metu žinoma, kad pirmose ligos stadijose koronavirusas daugiau randamas nosiaryklėje. Tačiau vėlesnėse stadijose nosiaryklėje jo gali nebebūti, bet jis gali būti randamas išmatose. Tai yra, toliau pažeidžiamas žarnynas ir virusas dauginasi ten.
Kitaip sakant, galima užsikrėsti nuo žmogaus, sirgusio besimptomine forma, arba nuo užterštų paviršių.
Vaistų nuo koronaviruso nėra
Kaip sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius profesorius Saulius Čaplinskas, efektyvių antivirusinių vaistų prieš koronavirusą kol kas nėra. Vis dar nesukurti ir skiepai.
„Dabar gydytojai padeda ligoniui tik pačiam pasveikti“, – lankydamasis „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Reporteris“ kalbėjo S.Čaplinskas, pridūręs, kad sunkiausiai šiuo virusu serga ir miršta silpniausi – senjorai ir turintys lėtinių bei chroninių ligų. Jiems ši liga ypač pavojinga.
Norint apsisaugoti nuo koronaviruso tiems, kurie keliauja po šios epidemijos paveiktas šalis, reikėtų neužmiršti elementarių saugumo taisyklių: pirmiausia vengti lankytis ten, kur gali būti sergantys žmonės.
Taip pat reikėtų vengti būti arti gyvūnų, valgyti tik gerai termiškai apdorotą maistą, paisyti kosulio ir čiaudulio etiketo ir laikytis rankų higienos – stengtis jas kuo dažniau plauti, geriausiai – ūkišku muilu.