Portalą lrytas.lt pasiekė žinia, kad dėl iš Italijos grįžusio paciento, kuriam įtartas koronavirusas, buvo uždarytas vienas klinikos „InMedica“ filialas.
„Inmedica“ Vilniaus regiono klinikų vadovė Rasa Lečickaja patvirtino, kad išties vienam pacientui buvo įtartas koronaviruso atvejis. Į „InMedica“ klinikos Vilniaus Alfa filialą J.Baltrušaičio gatvėje Pašilaičiuose kreipėsi iš šiaurės Italijos pirmadienį parskridęs vyras dėl peršalimo. Vyras medikams skundėsi, kad prieš tai tris dienas karščiavo.
Tuo metu, kai kreipėsi į Lietuvos medikus, pacientas temperatūros jau nebeturėjo, nes buvo pavartojęs „Gripex“ vaistų.
Tačiau nuspręsta imtis prevencijos priemonių, kad virusas neišplistų, todėl pacientas buvo išsiųstas į VUL Santaros klinikas išsitirti, kur turėtų būti patvirtinta arba paneigta koronaviruso diagnozė.
Mėginiai neigiami
Antradienio rytą Lietuvos radijui sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pasakojo, kad iš Italijos grįžusio vyro mėginiai buvo neigiami.
„Visi mėginiai, kurie buvo atvežti į laboratoriją vakar ir ištirti, rezultatai yra neigiami“, – antradienį Lietuvos radijui sakė A. Šešelgis.
Viceministras teigė, kad nuo protrūkio pradžios Lietuvoje buvo tirti daugiau kaip dešimt mėginių, visais atvejais koronavirusas nepatvirtintas.
„Vakar turėjom penkis (mėginius – BNS), aš tokios statistikos nevedu, bet nuo (protrūkio – BNS) pradžios yra jau gerokai virš dešimt mėginių, kol kas visi mėginiai, kurie buvo atvežti per šį mėnesį, buvo neigiami“, – pažymėjo A. Šešelgis.
Pasak viceministro, laboratorijai gavus mėginį dėl koronaviruso ištirti užtrunka maždaug šešias–septynias valandas.
Teko uždaryti klinikos filialą
Pirmadienį klinikai teko imtis ypatingų priemonių.
„Sekame žinias ir žinome, kad Italijoje yra daug susirgimų koronavirusu. Reaguodami į tai ėmėmės saugumo priemonių, kad koronavirusas neišplistų Lietuvoje.
Kadangi vizito pas gydytoją metu paaiškėjo, kad iš šiaurinės Italijos grįžęs pacientas serga, mes jį izoliavome, davėme kaukę. Jį apžiūrėję gydytojai taip pat buvo su kaukėmis. Iškvietėme greitąją pagalbą, kuri pacientą pervežė į Santaros klinikas.
O kliniką uždarėme neplaninei dezinfekcijai tam, kad užkirstume kelią koronavirusui. Jeigu pasitvirtintų, kad tai buvo koronavirusas, būtume viską atlikę“, – pirmadienį portalui lrytas.lt paaiškino R.Lečickaja.
Pirmadienį visą kliniką valė valytoja ir slaugytojos. Kad greičiau išsivėdintų dezinfekcinės priemonės ir pasišalintų virusai, jeigu jų buvo, kurį laiką palikti atviri gydymo įstaigos langai ir durys.
„Klinika kol kas nedirba, nes, kol patalpos dezinfekuojamos, nebūtų patogu nei pacientus priiminėti, nei gydytojams dirbti. Kol kas laukiame atsakymų, kuriuos tikimės gauti rytoj ryte.
VUL Santaros klinikų Infekcinės ligoninės gydytojai sakė, kad gal mes ir perdėtai reaguojame į paciento simptomus. Bet ėmėmės visų priemonių, kad koronavirusas jokiais būdais nepatektų į Lietuvą ir neišplistų“, – paaiškino pašnekovė.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Spaudos tarnybos vedėja Valda Dirginčienė portalui lrytas.lt sakė, kad kol kas Lietuvoje nėra nė vieno patvirtinto koronaviruso atvejo.
Iš viso Lietuvoje dėl koronaviruso buvo tirta 12 mėginių, laimė nė viename COVID-19 nepasitvirtino. V.Dirginčienė patikino, kad jeigu kas nors užsikrėstų, visuomenė apie tai būtų informuojama nedelsiant.
Komentuodama „InMedica“ klinikos atvejį, V.Dirginčienė sakė: „SAM žiniomis, į šioje klinikoje dirbantį šeimos gydytoją kreipėsi blogai pasijutęs asmuo. Paaiškėjus, kad jis neseniai lankėsi viruso paveiktoje zonoje Italijoje, asmuo buvo nuvežtas į Infekcinių ligų centrą. Tačiau centro medikai, apžiūrėję asmenį, atmetė COVID-19 įtarimą“.
Pastaruoju metu į įvairias Lietuvos medicinos įstaigas kreipiasi daug peršalusių pacientų, sunerimusių, kad jiems gali būti koronavirusas.
„Suprantamas žmonių nerimas dėl situacijos pasaulyje, tačiau medikai paragino žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka, o ne vykti į ligonines.
Jei žmogus nebuvo paveiktose teritorijose, nebendravo su asmenimis, kuriems patvirtintas COVID-19, sunegalavę jie turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tačiau jei panašius į gripą simptomus pajuto žmogus, dviejų savaičių laikotarpyje lankęsis Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, jis nedelsiant turėtų skambinti 112“, – patarė V.Dirginčienė.
Sveikatos apsaugos ministerija, reaguodama į situaciją Italijos šiauriniuose regionuose, kur, pirmadienio duomenimis, koronavirusas buvo diagnozuotas 152 žmonėms ir nusinešė jau 6 žmonių gyvybes, sustiprino patekimo į Lietuvą prevencijos priemones.
Dabar Lietuvos oro uostuose bus tikrinami ne tik Kinijoje, bet ir Šiaurės Italijos Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose pastarosiomis savaitėmis viešėję asmenys. Jie bus tikrinami dar neišlipę iš lėktuvo (matuojama jų kūno temperatūra, vertinama bendra savijauta).
Taip pat bus renkami šių keleivių kontaktiniai duomenys, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai galėtų su jais susisiekti ir toliau sekti jų sveikatos būklę.
Taip pat oro uostuose bus įrengti termovizoriai, kuriais keleivių temperatūra bus matuojama per nuotolį.