Vokietijos valdžios institucijos tiria trijų vaikų su rankų deformacijomis atvejus.
Gelzenkircheno miesto „Sankt Marien“ ligoninės atstovai pranešė, kad nuo šių metų birželio iki rugsėjo pradžios trys kūdikiai gimė su „vienos iš rankų deformacijomis“.
„Dviejų nukentėjusiųjų vaikų kairė ranka buvo deformuota. Jų dilbis normalus, tačiau delnai ir pirštai – neišsivystę. Kito vaiko dešinė ranka buvo pažeista. Ranka ir pirštai buvo neišsivystę, o dilbis, kaip ir kitų vaikų – sveikas“, – sakoma ligoninės pranešime.
Ligoninės atstovai teigė, kad tarp nukentėjusių šeimų nebuvo etninių, kultūrinių ar socialinių panašumų, galinčių paaiškinti deformacijas, ir jie pažymėjo, kad visos šeimos gyveno vietiniame rajone.
„Daugybę metų neregėjome tokio pobūdžio deformacijų. Keli atvejai gali būti ir atsitiktinumas. Tačiau manome, kad trumpas laikotarpis, per kurį gimė šie vaikai, gali kai ką sakyti“, – paaiškino ligoninės atstovai.
Statistika rodo, kad nuo 1 iki 2 proc. visų kūdikių gimsta su deformacijomis.
Vakarų Vokietijos mieste Kelne gyvenanti akušerė Sonja Liggett-Igelmund, perspėjo, kad žymiai daugiau kūdikių gali gimti turėdami tokią pačią ligą.
S.Liggett-Igelmund CNN pasakojo, kad apie minėtuosius atvejus Gelzenkirchene sužinojo bendraudama su kolegėmis akušerėmis internetiniuose akušerių forumuose.
Ji sakė, kad nors tokios deformacijos labai retos, tačiau kai jos pasireiškia per tokį trumpą laikotarpį keliems kūdikiams, to yra per daug.
„Man tai pasirodė įtartina. Viena akušerė per visą savo karjerą susiduria su vienu tokiu atveju. Trys per tris mėnesius nėra normalu“, – sakė ji.
Stebėti šiuos atvejus nėra lengva
Nuo tada, kai buvo atkreiptas dėmesys į šiuos atvejus, S.Liggett-Igelmund teigė, kad su ja susisiekė daug šeimų visoje Vokietijoje, kurių vaikai gimė su panašiomis deformacijomis.
„Visi kūdikiai turi tas pačias deformacijas. Visi vaikai gimė per pastaruosius trejus metus, ir daugelis jų šią vasarą“ – laikraščiui „Süddeutsche Zeitung“ pasakojo ji.
Aptikti naujagimių deformacijų tendencijas Vokietijoje nėra paprasta, nes nėra nacionalinio registro. S.Liggett-Igelmund CNN sakė, kad labai svarbu sukurti centralizuotą registrą.
„Sankt Marien“ ligoninės atstovai pažymėjo, kad galūnių deformacijas nėštumo metu gali sukelti įvairių rūšių infekcijos ar toksinai.
Kiti atvejai, pasak ligoninės atstovų, galimi dėl virkštelės apsivyniojimo aplink vaisiaus galūnes.
Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos valstybės sveikatos apsaugos ministerija CNN sakė, kad labai rimtai vertina pranešimus apie vaikų deformacijas ir ketina susisiekti su visais valstijos medicinos centrais, kad būtų išsiaiškinta, ar nėra užfiksuota panašių deformacijų.
„Be to, užmezgame ryšius su medicinos asociacijomis, federaline vyriausybe, kad būtų kruopščiai ištirtos galimos priežastys. Reikia ištirti, ar registras pagerintų situaciją“ – pridūrė ministerijos atstovas.
Seka praėjusių metų Prancūzijos tyrimą
2018 m. spalio mėn. Prancūzijos sveikatos agentūra „Santé Publique France“ paskelbė septynis naujagimių galūnių deformacijos atvejus trijuose geografiniuose rajonuose.
Papildomi tyrimai, atlikti remiantis ligoninės duomenimis Aino regione, netoli Šveicarijos sienos, atskleidė dar 11 atvejų. Iš viso rasti 18 atvejų nuo 2000 iki 2014 m.
Prancūzijos sveikatos ministrė Agnès Buzyn perspėjo, kad šiuos atvejus galėjo sukelti aplinkos problemos.
„Tai galėjo sukelti gėrimai, maistas ar užterštas oras“, – Prancūzijos televizijos stotyje „BFM TV“ pasakojo ji.
Nauji atvejai Vokietijoje primena praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio talidomido skandalą, kai dėl vokiečių farmacijos kompanijos „Chemie Grünenthal“ sukurto vaisto gimdyvių prastai savijautai rytais palengvinti, tūkstančiai moterų pagimdė negyvus kūdikius. Daugelis naujagimių, išgyvenusių vaisto poveikį, gimė su galūnių deformacijomis.
Parengta pagal edition.cnn.com