Nauja A. Verygos reforma: gali nebelikti dalies ministerijai pavaldžių įstaigų

2019 m. rugsėjo 19 d. 17:06
Jūratė Skėrytė
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį Seimui pristatė Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldžių įstaigų pertvarką: turi nebelikti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC), Lošimų priežiūros tarnybos, Radiacinės saugos centro, Valstybinio psichikos sveikatos centro.
Daugiau nuotraukų (1)
„Pažiūrėjome, kas ką veikia, kurios funkcijos dubliuojasi, gal kai kurios nebeaktualios. (...) Šitomis pertvarkomis neatsisakoma nė vienos specialios veiklos funkcijos. Priešingai – kai kurios yra konsoliduojamos ir stiprinamos“, – pateikdamas įstatymų pataisų paketą pabrėžė ministras.
Jo teigimu, naikinamas vienintelis Valstybinis psichikos sveikatos centras, kitos įstaigos prijungiamos prie kitų veikiančių institucijų.
Pagal teikiamus projektus, nebeliktų atskiros Lošimų priežiūros tarnybos, šiuo metu veikiančios prie Finansų ministerijos.
Ją ketinama prijungti prie Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento ir naują įstaigą pavadinti Priklausomybių prevencijos ir priežiūros departamentu. Jis būtų pavaldus Vyriausybei.
Ministro teigimu, ši institucija būtų atsakinga už įvairių priklausomybės sričių veiklos koordinavimą, priežiūrą.
„Norėtume, kad visos priklausomybės priežiūros, prevencijos kompetencijos būtų suvienytos po vienu stogu, kur būtų išplėsta ir prevencinė kompetencija, nes šiandien pagrindinė Lošimų priežiūros tarnybos funkcija yra labiau prižiūrėti lošimų organizatorius, finansų srautus, prevencija yra labiau jų asmeninės iniciatyvos objektas, mūsų manymu, būtų logiška sutelkti po vienu stogu ir stiprinti šitas kompetencijas“, – aiškino A. Veryga.
Pagal planą, nebeliktų ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro. Jis drauge su Radiacinės saugos centru būtų prijungtas prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.
„Tai yra dar vienas iš pavyzdžių, kai dvi įstaigos užsiima panašių problemų sprendimu (...) Matome logiką, kad užkrečiamųjų ligų prevencija ir kontrole užsiimančios įstaigos būtų po vienu stogu ir mes tikrai galėtume pareikalauti atsakomybės iš aiškaus adresato. Šiandien, kai susiduriame tiek su vakcinacijomis, tiek su infekcinių ligų problemomis, bandoma tą atsakomybę permesti ant kažko kito ir pasakyti, kad tai ne mūsų funkcija“, – sakė ministras.
SAM duomenimis, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras turi beveik trigubai daugiau žmonių nei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, jo specialistai dirba visose savivaldybėse, budi visą parą, atlieka užkrečiamųjų ligų atvejų ir jų protrūkių epidemiologinį ištyrimą, atvejų valdymą ir protrūkių likvidavimą, organizuoja ir koordinuoja imunoprofilaktiką, planuoja, organizuoja ir vykdo analitinius epidemiologinius tyrimus.
Radiacinės saugos centro panaikinimas, tvirtinama, sumažintų ūkio subjektų veiklą prižiūrinčių institucijų skaičių, naštą verslui.
„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras turi padalinius visoje Lietuvoje, tad iškilus tam tikroms grėsmės, jų valdymo poreikį būtų galima reaguoti daug plačiau negu tai daro Radiacinės saugos centras. Tikrai neatsisakoma nė vienos funkcijos, pats centras nėra išformuojamas ar išdraskomas, tik prijungiamas prie didesnio centro“, – sakė A. Veryga.
Valstybinį psichikos sveikatos centrą numatoma likviduoti. Jį turėtų pakeisti pačioje Sveikatos apsaugos ministerijoje įkurtas Psichikos sveikatos skyrius.
Anot ministro, psichikos sveikatos priežiūra yra vienas prioritetinių Sveikatos apsaugos ministerijos veiklos tikslų, todėl jos politika turėtų rūpintis ministerija, o ne jai pavaldi įstaiga.
„Iki šiol turėjome problemą, kad nerimtai būdavo žiūrima ir į tos įstaigos, ir specialistų, ir ekspertų rekomendacijas, pasiūlymus ir būdavo pasigendama tokios valios ar galios tam tikrus siūlymus įgyvendinti“, – tvirtino jis.
Į vieną įstaigą dar planuojama sujungti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centrą bei Higienos institutą.
„Vienoje įstaigoje būtų sutelktos ir tam tikros analitinės funkcijos, ir analizė visuomenės sveikatos, ir sveikatos rodiklių, bet kartu ir mokymo kompetencijos. Šiandien jos yra išblaškytos, viena institucija užsiima vienų specialistų mokymu, kita – kitų. Tokio bendro požiūrio nėra“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Iš Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo siūloma tiesiog išbraukti Nacionalinį transplantacijos biurą, tačiau kiti įstatymai, kur reglamentuota jo veikla, nekeičiami.
Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė minėtam paketui, už balsavo 53 parlamentarai, 15 buvo prieš, 26 susilaikė.
Vieni Seimo nariai kritikavo siūlymą ULAC prijungti prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, kiti – atskiros lošimų priežiūros institucijos naikinimą, treti piktinosi, kad Lietuva nebeturės atskirtos įstaigos, besirūpinančios branduoline sauga.
„Naikinamos tos institucijos, kur labiausiai skauda – psichinė sveikata, radiacinė sauga“, – teigė konservatorius Antanas Matulas.
Socialdemokratų partijos frakcijos narys Linas Balsys stebėjosi, kad radiacinę saugą „koordinuos institucija, kuri užsiima higienos pasais“.
Aurelijus Verygapertvarka^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.