Klastinga infekcija smogia Lietuvoje smarkiau nei kitur: štai į ką atkreipti dėmesį

2019 m. rugsėjo 3 d. 14:16
Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas profesorius Rimantas Kėvalas atsiminė, kaip prieš keletą metų klinikose gydytas vaikas išgyveno po meningokoko B infekcijos, tačiau neteko visų keturių galūnių. Ir prieš pusmetį, jam teko susidurti su atveju, kai vaikui dėl šios ligos amputuotos galūnės. Pastarąjį vaiką tėvai ketino paskiepyti vakcina nuo meningokoko B, bet to padaryti nespėjo.
Daugiau nuotraukų (15)
Kadangi meningokokine infekcija persirgusius vaikus rodyti visuomenei būtų per žiauru ir neetiška, juos simbolizuoja skulptoriaus Algimanto Kensmino sukurta lėlė. Dailaus veido simpatiška mergytė pažeistomis galūtinėmis – rugsėjį startuojančios akcijos, siekiančios tėvus geriau susipažinti su šia liga, simbolis.
Prof. R.Kėvalas pastebėjo, kad meningokoko B sukeliamų infekcijų Lietuvoje daugiau, nei visose kitose ES šalyse. Net ir kaimyninėje Latvijoje ar Estijoje šia liga sergama 7-8 kartus rečiau.
Iš visų susergančiųjų meningokoko B infekcija vaikų miršta 10-15 proc. Pažeidžiamiausi – vaikai iki 5 m. amžiaus.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet per aštuonis mėnesius nuo žaibiškai plintančios infekcijos mirė du iki 5 metų amžiaus vaikai, pernai – keturi.
Maždaug 1 iš 5 išgyvenusių šią ligą visą gyvenimą jaučia liekamuosius reiškinius. Be galūnių netekimo, tai gali būti klausos praradimas, smegenų pažeidimas, traukuliai, randai ar inkstų nepakankamumas.
„Pastebime, kad vidutiniškai tėvai ligos atveju pas medikus atvyksta po 19-20 val. nuo jos pradžios, o kartais, kai smogia ligos žaibinė forma, mes jau po 8 valandų nieko negalime padaryti“, – sakė prof. R.Kėvalas.
Lietuvoje vakcina nuo meningokokinės B tipo infekcijos į valstybės vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukta nuo 2018 m. liepos, ja nemokamai skiepijami kūdikiai nuo 3 mėn. amžiaus. Tačiau didesnė rizika susirgti išlieka vaikams iki 5 metų amžiaus, tad iki 2018 m. gimę maži vaikai lieka neapsaugoti. Todėl tokio amžiaus vaikus auginantis tėvai galėtų konsultuotis su savo šeimos gydytoju ir apsvarstyti vakcinaciją savomis lėšomis.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja profesorė Aurelija Žvirblienė sakė, kad didesnės nei kitur šios infekcijos paplitimo Lietuvoje priežastys neaiškios – gal tai kyla dėl mūsų imuninės sistemos ypatumų, o gal mūsuose plintančios meningokoką sukeliančios bakterijos gyvybingesnės.
Meningokoko B sukeliama infekcija buvo labai paplitusi ir Kanadoje, Kvebeko profincijoje, o pradėjus vaikus skiepyti padėtis žymiai pagerėjo.
„Tuo pačiu noriu tėvus patinkinti, kad, priešingai kai kurių žmonių kalboms, vakcinos nesukelia autizmo, jose jau daugelį metų nėra gyvsidabrio junginių, nėra beždžionių ar abortuotų kūdikių ląstelių liekanų ir jos nesilpnina imuniteto“, – sakė prof. A.Žvirblienė.
Mirtinos ligos meningokoko B egzistavimą primenanti lėlė visą savaitę bus eksponuojama sostinės Vokiečių gatvėje.
Atmintinė apie meningokoką B
* Meningokokinė B tipo infekcija progresuoja labai sparčiai. Karščiavimu prasidėjusi liga per 24 valandas gali pasibaigti mirtimi.
* Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, gali būti perduodama kosint, čiaudint, bučiuojantis, dalijantis indais ar stalo įrankiais. Šios infekcijos sukėlėjai yra plačiai paplitę visuomenėje ir 10-15 proc. suagusiųjų juos nešioja savo nosiaryklėje, nors to nežino ir nejaučia jokių klinikinių požymių.
* Pirmieji ligos simptomai dažnai būna panašūs į viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomus ir primena įprastą peršalimo ligą. Ankstyvieji ligos simptomai – karščiavimas, jautrumas ryškiai šviesai, vėmimas, galvos ir raumenų skausmas, šaltos rankos ir kojos, hemoraginis bėrimas.
* Kūdikių tėvai turėtų atkreipti dėmesį į tokius ankstyvuosius simptomus: vaikas nuolat verkia, dingo apetitas, jis nuolat išglebęs, momenėlis išsipūtęs, sustandėjęs.
* Ar odos bėrimas yra meningokokinės infekcijos požymis, galima nustatyti atlikus „stiklinės testą“. Prie išbertos odos vietos reikia stipriai prispausti švarią stiklinę. Jeigus prispaudus stiklą oda aplink bėrimą pabąla, bet bėrimas vis tiek neišnyksta – tai yra hemoraginis bėrimas ir reaguoti reikia nedelsiant.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.