Valdančiųjų reformos papiktino ir sveikuolius: nutiko pats blogiausias scenarijus

2019 m. liepos 22 d. 15:11
Per tris dešimtečius šalyje nebuvo didesnio chaoso mėgėjiško sporto ir sveikos gyvensenos skatinimo srityje.
Daugiau nuotraukų (14)
Valdantieji, užsimoję daryti reformas sporto projektų finansavimo srityje dėl nekompetencijos jas valdyti griauna ilgus metus šalyje kurtą visuomeninę veiklą, skatinančią žmones fiziniam aktyvumui ir sveikai gyvensenai.
Pernai metais priimti sprendimai dėl finansavimo didinimo fizinį aktyvumą ir sveikai gyvenseną skatinantiems projektams taip ir liko kilnia idėja, kurios valdantieji nesugeba įgyvendinti.
Sunaikintas Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondas bei jo funkcijų perdavimas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai – pats blogiausias scenarijus, koks galėjo nutikti nevyriausybinėms organizacijoms, beveik 30 metų kūrusioms sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo tradicijas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Švietimo mainų paramos fondo atstovai, 2018 metų pabaigoje pristatinėdami reformą, pasiūlė nevykdyti dešimtmečiais organizuotų tradicinių renginių, subūrusių ištisas bendruomenes šalyje, laukti kol bus pagal naują tvarką patvirtinti projektai.
Vėluojantis projektų priėmimo, vertinimo ir tvirtinimo procesas sustojo, nes ministerija nesilaiko įstatymų, į nevyriausybinių organizacijų, Vyriausybės kanceliarijos, Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos raštus nereaguoja. Ministerijos atstovai tokią situaciją vadina „išsigryninimu", kurio metu išnyks nevyriausybinės organizacijos, negalinčios dėl biurokratų neveiklumo ir nekomeptencijos tęsti savo veiklų.
Asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Algimantas Vasiliauskas komentuoja susidariusą situaciją taip: „Šokiruoja tai, kad jau pirmais metais galiojant naujam Sporto įstatymui ir fondo lėšas perdavus skirstyti ministerijai, ji kuria tvarkas, kurių pati nesilaiko: eliminuoja įstatyme įvardintas organizacijas, sporto projektų komisija veikia nepilnos sudėties ir buvo suformuota tylomis, pažeidžiant įstatymą, teisinantis absurdiškomis interpretacijomis. Šiuo metu Sporto rėmimo fondo lėšas, kurių 50 proc. pagal įstatymą turi būti skiriama fizinio aktyvumo plėtojimui, vertina 9 narių komisija, iš kurios išeliminuota fiziniam aktyvumui ir sveikai gyvensenai atsovaujanti organizacija. Mes, nevyriausybinės organizacijos, esame priverstos kreiptis į teisininkus ir ginti fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos pozicijas bei svarbą šalyje.“
Dešimtmečiais organizavusios renginius, sutraukiančius šeimas, vaikus, jaunimą, senjorus, 19 asociacijos „Sportas visiems“ organizacijų, neišdrįso šiaip sau imti ir nutraukti šaliai svarbios veiklos dėl valdančiųjų negebėjimo valdyti reformų ir visuomeninius renginius vykdė tardamiesi su paslaugų ir prekių tiekėjais dėl mokėjimų atidėjimų. Tačiau toliau vykdyti renginius skolon – per didelė finansinė našta nevyriausybinėms organizacijoms.
Didžiausia sveiką gyvenseną skatinanti šalyje organizacija - Lietuvos sveikuolių sąjunga šiais metais nebeturi galimybės rengti visuomeninių renginių, tokių kaip Sveiko maisto šventė, Prezidento taurės „Eurofit“ konkursas, turai po Lietuvos mokyklas ir bendruomenes, Sveikatos mokyklos, dešimtis tūkstančių žmonių įtraukiantys iššūkiai gyventi sveikiau.
„Lietuvos sveikuolių sąjunga tokius valdžios žingsnius vadina paprastai. Tai - skaudi išdavystė visai sveikuoliškai ir kitų visuomeninių sporto organizacijų bendruomenei. Entuziazmas pasitinkamt Valstiečių ir žaliųjų partiją ir jų idėjas laimėjus Seimo rinkimus per trejus metus pavirto visos mėgėjiško sporto ir sveikuoliškos Lietuvos idėjos agonija. Per Nepriklausomybės laikotarpį nė viena politinė jėga nedrįso to padaryti – išsigryninti nuo nevyriausybinių organizacijų, veikiančių visuomenės gerovei“, – sako Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė.
„Sporto srities reforma ne tik, kad nebuvo paruošta, ji apskritai buvo įgyvendinama atvirkščiai. Įsigaliojus įstatymui nebuvo beveik jokių poįstatyminių teisės aktų įgyvendinančių įstatymą, o supratimas, kokia linkme poįstatyminiai teisės aktai turėtų būti priimami, buvo chaotiškas. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, t.y. ta pati valdančiųjų Vyriausybė, nesilaiko jos programą tvirtinusios valdančiųjų daugumos priimto Lietuvos Respublikos Sporto įstatymo. Jame aiškiai numatytas tam tikrus specialius kriterijus atitinkančių nevyriausybinių organizacijų dalyvavimas sporto projektų finansavimo komisijos veikloje. Ką padaro Vyriausybė – ji priima nutarimą, pagal kurį į Sporto projektų komisiją nepaskiria jokios tam tikrus kriterijus atitinkančios nevyriausybinės organizacijos atstovo, nors toks atstovas privalo dalyvauti komisijos veikloje. Dar daugiau – Vyriausybė į Sporto projektų komisiją deleguoja atstovą, kurio nevyriausybinė organizacija apskritai neatitinka nė vieno įstatyme numatyto kriterijaus. Tokios teisinės Vyriausybės klaidos prasilenkia su paties Seimo valia, siektinais tikslais ir prieštarauja Sporto įstatymui“, – įsitikinęs advokatas Audrius Biguzas.
sveikuoliaižalieji^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.