Labai išaugo sergamumas lytiškai plintančia liga: dažniau ja užsikrečia vyrai

2019 m. liepos 15 d. 16:11
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija
Video
Per penkerius metus (2013-2017) ES/EEE šalyse susirgimų sifiliu skaičius padidėjo 9,5 tūkst. atvejų, pranešama naujausioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro stebėsenos ataskaitoje.
Daugiau nuotraukų (2)
Pasak ataskaitos, sergamumo sifiliu rodiklis Europos Sąjungos/Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse padidėjo nuo 5,1 iki 7,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų atitinkamai 2013 ir 2017 metais (23 666 ir 33 202 susirgimo atvejai).
Naujausiais – 2017 m. – stebėsenos duomenimis, sergamumas sifiliu 9 kartus aukštesnis tarp vyrų nei tarp moterų.
Pagal amžiaus grupes didžiausias sergamumas nustatytas tarp 25–34 metų amžiaus vyrų.
Pagal plitimo būdą, du trečdaliai (67 proc. arba 15,3 tūkst.) susirgimo atvejų registruota tarp vyrų turinčių lytinius santykius su vyrais.
Didžiausi sergamumo sifiliu rodikliai užregistruoti Islandijoje, toliau Maltoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje – atitinkamai 15,4; 13,5; 11,8; 10,3 susirgimo atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, prieš penkerius metus (2013 m.) Lietuvoje sergamumo sifiliu rodiklis buvo vienas iš didžiausių (antroje vietoje po Maltos), tačiau dabar sergamumas yra sumažėjęs iki 5.5 atv./100 tūkst. ir tai žemesnis rodiklis nei ES/EEE šalių bendras rodiklis (7,1/100000).
Tai, kad sergamumas sifiliu didėja daugelyje ES/EEE šalių, ypač tarp vyrų, turinčių lytinius santykius su vyrais, greičiausiai, yra susiję su rizikingos elgsenos, sąlygojančios sifilio infekcijos plitimą, padidėjimu, – rašoma Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro sifilio stebėsenos ataskaitoje. Taip pat sergamumo didėjimui įtakos gali turėti geresnė diagnostika ir geresnės stebėsenos sistemos šalyse.
Ataskaitoje pabrėžiama, kad siekiant užkirsti kelią sifilio plitimui, laiku diagnozuoti ir išvengti vėlyvojo sifilio komplikacijų, labai svarbu skatinti saugesnį seksualinį elgesį, nuolatinį prezervatyvų naudojimą, dažnesnį didelės rizikos grupių atstovų pasitikrinimą.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras – yra ES agentūra, vykdanti užkrečiamųjų ligų stebėseną Europos šalyse. Lietuvoje tokios institucijos atitikmuo yra Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, kuris teikia nacionalinius duomenis, dalyvauja ES užkrečiamųjų ligų stebėsenos tinklų veikloje, mokymuose, moksliniuose tyrimuose, ekspertų diskusijose ir pan.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.