Gydytojas įspėjo apie Lietuvos vandenyse tykantį pavojų: „Iš žmogaus lieka kalbanti galva“

2019 m. liepos 1 d. 18:02
Video
Neatsargūs šuoliai į vandenį gali kainuoti gyvybę arba visam gyvenimui pasodinti į neįgaliojo vežimėlį. Karštomis vasaros savaitėmis didžiosios šalies ligoninės perpildytos stuburo traumas patyrusių poilsiautojų. 
Daugiau nuotraukų (9)
Dažniausiai neatsargiai į vandenį žemyn galva neria ir kaklo slankstelio lūžius patiria jauni vyrai. Statistika rodo, kad tokios nelaimės dažniausiai įvyksta pavartojus alkoholio. 
24-erių Viktoras Rutkovskij po maudynių ežere nebegali judinti kojų, sunkiai valdo ir rankas. Jaunas vyras neatsargiai nėrė galva į vandenį, jam lūžo kaklo slankstelis. 
„Nepatikrinau dugno. Karštoka buvo, iškart norėjau įšokti į vandenį“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo jaunas vyras. 
Paniręs į seklią ežero vietą Viktoras iš karto pajuto, kad nebegali valdyti kūno – jis ėmė skęsti.
„Nejaučiau nei rankų, nei kojų. Draugas ištraukė iš ežero“, – nelaimės aplinkybes prisiminė vyras. Tuo metu jis nejautė jokio skausmo ir net nesuprato, kad lūžo stuburas. 
Jokių galimybių gyventi visavertį gyvenimą
Pasak medikų, po šios traumos vyras savarankiškai galės tik sėdėti ir valgyti.
Daugiausiai stuburo traumų pasitaiko po karštų savaitgalių. 
Neurochirurgo Vladislavo Kiedos teigimu, 80-90 procentų tokių nelaimių yra susijusios su alkoholiu.
„Žiauriausia, kad dažniausiai nukenčia vyrai nuo 20 iki 40 metų, tai yra darbingi, jauni vyrai“, – teigė gydytojas. 
Pasak jo, lūžus stuburui ir pažeidus nugaros smegenis galimybių pasveikti ir gyventi visavertį gyvenimą nėra. 
Lieka sveika galva, kaklas, pečiai, kai kuriais atvejais žmogus dar gali judinti rankas. „Iš žmogaus lieka kalbanti galva“, – neslėpė neurochirurgas.
Pasekmės persekioja jau 10 metų
O štai 32-ejų vilnietis Matas Puodžiūnas jaučiasi lyg gavęs antrą galimybę gyventi.
Prieš dešimtmetį jis Amerikoje nėrė žemyn galva į baseiną, tačiau nežinojo, kad toje vietoje vandens gylis – vos 60 centimetrų. Vilniečiui lūžo kaklo slanksteliai. 
„Skausmo nejaučiau, jaučiausi kaip sapne, kai nieko negali. Atrodo, visą gyvenimą net nesusimąstei, kaip pakelti ranką ar koją, o tuomet tiesiog plūduriavau negalėdamas nieko pajudint. Džiaugsmo akimirka buvo, kai apvertė kažkas ant nugaros ir galėjau pasakyt: „Padėkit, susilaužiau kaklą“, – prisiminė vilnietis.
Po nelaimės laukė sudėtingos operacijos ir gydymas. Kad galėtų judėti, Matas iki šiol turi nuolat treniruotis. Jaunam vyrui nustatytas vos 20-ies procentų darbingumas.
„Iki šiol pusė mano kūno – kaip stipraus insulto paveikta. Aš negaliu būt dešiniarankis, turiu rašyt su kairiąja. Iki šiol negaliu bėgt, bet nelabai kur ir vėluoju.
Baigiau magistro studijas, dėstytojai daug padėjo, nes negalėjau daug rašyt,  egzaminus lankiau kompiuteriu. Praėjo 10 metų, bet aš iki šiol turiu galvoti, kokią` koją statyti, kad nepargriūčiau“, – pasakojo Matas.
Kaip elgtis nelaimės atveju?
Neurochirurgo teigimu, įvykus tokioms nelaimėms svarbiausia prilaikyti žmogaus galvą ir jo nejudinti, kol atvyks medikai.
„Niekada nereikia stengtis paciento tuoj pat sugrūsti į mašiną, kuo greičiau nuvežti į ligoninę, nes dažniausiai taip galima dar labiau pažeisti. Pavyzdžiui, jei traumos metu lūžo stuburas, tačiau smegenys nebuvo pažeistos, netinkamai transportuojant pacientą galima pažeisti nugaros smegenis“, – įspėjo neurochirurgas.
Anot mediko, per vasarą nardant sunkiausias stuburo traumas patiria ir visiškai neįgalūs lieka mažiausiai 20 žmonių.
Trauma^Instantstuburo trauma
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.