Šokiruojanti tiesa: štai kas iš tiesų veisiasi ant jūsų veido

2019 m. gegužės 31 d. 06:42
Lrytas.lt
Video
Jeigu kada jaučiatės vieniši, pasirodo, visai be reikalo. Nes nuolatos drauge su jumis (tiksliau, ant jūsų veido) gyvena daugybė miniatiūrinių sutvėrimų.
Daugiau nuotraukų (3)
Susipažinkite su demodeksais – mažytėmis aštuonkojėmis erkutėmis, gyvenančiomis netoli dažnai plika akimi vos pastebimų jūsų veido plaukelių folikulų.
Jos minta jūsų odos riebalais, apsaugančiais ją nuo išsausėjimo, o poruojasi, kol miegate. Šie maži vabaliukai ant jūsų veido leidžia laiką, krutindami savo aštuonias kojytes ir raukydamiburnytes, kuriomis įsiurbia jūsų odos riebalus ir ląsteles.
Veido erkutės yra giminingos kitoms erkėms ir vorais.
Kaip skelbia „YouTube“ kanalas „Deep Look“, greičiausiai jūs turite daugybę šių erkučių ant savo veido, nė nežinodami apie tai. Jų buvimo ženklai retai pastebimi, bet kartais jos gali sukelti į aknę panašų odos uždegimą.
Veido erkučių rūšis, žinoma, kaip Demodex folliculorum, gyvena žmonių ausyse, antakiuose, ant blakstienų, taip pat plaukuose, dengiančiuose spenelius ir lyties organus.
Paprastai šios erkutės gyvena 2-3 savaites. Per tiek laiko patelė plauko folikulo viduje, prie riebalinių liaukų, padeda apie 15-20 kiaušinėlių, iš kurių išsivysčiusios lervos užauga į suaugusius aštuonkojus gyvius. Moteriškos lyties erkutės paprastai lieka toje vietoje, o vyriškosios – palieka plaukų folikulius ir patraukia ieškotis poros.
Beje, erkučių patinai nenuklysta toli. Jie gali keliauti tik apie 10 mm atstumu ir yra gyvybingesni naktimis.
Paprastai mūsų imunitetas saugo nuo žalos, kurią gali sukelti šie odos gyventojai. Taigi daugumai mūsų šie maži sutvėrimai tiesiog palaiko kompaniją, nesukeldami jokių bėdų.
Bet daliai žmonių erkutės gali sukelti įvairias odos ir akių infekcijas, įskaitant rožinę ar blefaritą.
Nugaišę šie padarėliai išskiria bacillus bacterium bakteriją, kuri rožine sergantiems žmonėms sukelia uždegimą, todėl gresia sunkiausia ligos forma – riebalinių liaukų hiperplazija.
Rožinė yra genetiškai paveldima liga, kuria serga maždaug kas dešimtas žmogus. Paprastai ji pasireiškia vyresniems nei 30 metų žmonėms.
Dėl šios ligos veido kraujagyslės išsiplečia, todėl atsiranda neslūgstantis raudonis. Raip pat gali atsirasti raudonų, skausmingų, pūlinių, todėl atrodo, kad prasidėjo sunki aknė.
Kiti pacientai, kurie kenčia dėl erkučių infestacijos, gali skųstis vokų ar antakių niežėjimu, ypač rytais, vos pabudus.
Mes negimstame su erkutėmis ant veido, bet jas mums paprastai perduoda prie mūsų veido prisiglausdami tėvai.
Ir nemanykite, kad jums pavyks nušveisti šiuos padarėlius nuo savo odos. Tai – beviltiška.
O keisčiausia, kad veido erkutės neturi išeinamosios angos. Taigi, nors jos nuolat minta jūsų odos riebalais ar ląstelėmis, jos niekada nesituština.
Ką gi, galvokite apie šias erkutes, kaip apie savo veido ekosistemą ir niekada nebesijauskite vieniši.
Parengta pagal „DailyMail“ ir „Deep Look“
veido odaparazitai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.