Kasdien jam tenka pervežti ką tik gimusius neišnešiotus naujagimius.
Vyras sako iki dabar prisimenantis patį mažiausią keleivį – vos pusės kilogramo kūdikį. Kasdien su įtampa darbe susiduriantis vyras džiaugiasi, kad jam sekasi – iki šiol visus mažylius į gydymo įstaigas spėjo pristatyti laiku.
Viltis – suspėti
31 metus reanimobilį vairuojantis K.Bagdonavičius kiekvieną akimirką pasiruošęs reaguoti į iškvietimą.
Pagrindiniai ilgamečio vairuotojo keleiviai – neišnešioti naujagimiai, kuriems būtina skubi pagalba. Vyras sako nesuskaičiuojantis, kiek kūdikių jau teko pervežti, bet patys mažiausi įsiminė ilgam.
„Vaikutis tokio dydžio, kad užimta tik delną. 539 gramai – įsivaizduokit pusę kilogramo cukraus kaip atrodo. Kačiukai tokie. Įsimintiniausias dalykas važiuojant, kad nė vienas vaikas pas mane mašinoje nėra miręs“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasidžiaugė K.Bagdonavičius.
Kelionių rekordas, vienu metu reanimobilyje – 11 kūdikių.
„Buvo neštuvai Latvijoje. Vežėmės tris mamas, nes trys kėdės, daktarė, mamos kiekviena savo vaiką laikė, vieną daktarė laikė ir dar septyni ant neštuvų buvo suguldyti vienas prie kito – po kokius pusantro-du kilogramus. Jie buvo suguldyti ir švelniai važiuoji, atsargiai veži“, – kalbėjo vairuotojas.
Vyras pasakoja, kad gerai vairuoti išmoko tarnaudamas, kai Maskvoje teko vežioti generolą. O į greitosios pagalbos automobilį dėmesį atkreipęs dar vaikystėje.
„Pabėgdavau iš darželio kažkada ir plodavau rankom, kai važiuodavo greitoji. Auklėtojos žinojo prie kokio stulpo manęs ieškoti“, – pasakojo K.Bagdonavičius.
Per dieną įveikia 300 kilometrų
Per budėjimo parą K.Bagdonavičius sako ankščiau įveikdavęs daugiau kaip tūkstantį kilometrų. Dabar važiuojantis mažiau. Besilaukiančios moterys, kurioms gresia pirmalaikis gimdymas, dažniau pačios atvyksta į Kauno klinikas.
Prie reanimobilio vairo sėdintis vyras sako, kad įtampa darbe – kasdienė palydovė. Skubant ne kartą teko viršyti greitį. Tačiau sako jau išmokęs pagal diagnozę atskirti, kada turi skubėti, o kada važiuoti kuo ramiau.
„Lėčiau tai dažniausiai su apsigimimais, tarkim jeigu su žarnynu problemom yra, operuot reikia skubiai – tokius labai švelniai reikia vežti, jau negalima kratyti per duobes“, – specifiką atskleidė vairuotojas.
Paklaustas, ar kiti vairuotojai praleidžia reanimobilį, pašnekovas sakė: „Čia kiekvieną dieną bevažiuojant gali prisižiūrėti tokių dalykų, kad ojojoj: sugalvoja stoti bet kur viduryje kelio. Tenka vos ne šaligatviais kartais peršokti“.
Į Klaipėdą – per pusantros valandos
Kai kūdikį tenka vežti skubiai, greičio rodyklė kartais pašoka virš dviejų šimtų kilometrų per valandą.
Taip Vilnių vairuotojas yra pasiekęs per 45 minutes, Klaipėdą – per pusantros valandos. Kartu važiuojantys medikai sako: kuo trumpiau trunka kelionė, tuo galimybė išgyventi didesnė.
„Jų sveikata yra nulemta to, kad jie viso laiko neišbuvo mamos pilve ir gimsta nebrandūs. Jų sistemos nepristaikiusios funkcionuoti ne mamos organizme ir iš o kyla problemos: tiek kvėpavimo, tiek kraujotakos, tiek akių, tiek maitinimo ir visos kitos“, – apie neišnešiotų naujagimių būklę pasakojo Kauno klinikų neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė.
„Automobilyje gydymas kaip reanimacijoje. Mes skaitome, kad mūsų reanimobilis tai yra naujagimių reanimacijos padalinys, tai yra dalis mūsų skyriaus.
Gydymas prasideda dar neišvažiavus. Aptariame, ką gali padaryti, važiuojame su reanimobiliu toliau gydydami tą naujagimį“, – pasakojo Kauno klinikų Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Antanas Pužas.
Padeda ir medikams
Reanimobilio vairuotojui ne kartą yra tekę padėti ir medikams – aparatūrą tvarkyti ar pagelbėti gaivinant.
„Yra buvę, kad ir aparatūra sugenda – nėra nieko labai tobulo“, – pasakojo K.Bagdonavičius.
Kauno klinikų slaugos administratorė Vida Balčiūnaitė neslėpė, kad važiuojant reanimobiliu visi išgyvena, kad viskas pavyktų sklandžiai, kad spėtų, kad visas procedūras pavyktų sklandžiai padaryti, nes visokių stresinių situacijų būna.
Per metus reanimobiliu pervežama daugiau kaip 100 neišnešiotų naujagimių. Jų vis mažėja. Pastaraisiais metais Lietuvoje gimsta 5 procentai neišnešiotų naujagimių.