Taip pat pristatoma speciali mokomoji vaizdo priemonė, padedanti vaikams su autizmo spektro sutrikimais bei jų šeimoms pasiruošti kelionei lėktuvu. Projektas paruoštas bendradarbiaujant su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“.
„Suprantame, jog kelionė lėktuvu bei iki to praeinamas procesas autizmą turinčiam vaikui gali tapti dideliu išbandymu, todėl dirbdami drauge su srities specialistais norime palengvinti situaciją – pristatyti mokomąją vaizdo priemonę, skirtą pasirengti planuojamai kelionei lėktuvu. Rengiame mokymus, suteikiančius oro uosto darbuotojams daugiau žinių, kaip padėti žmonės su negalia, tačiau svarbu atsižvelgti ir į tai, kad kai kurios negalios yra „nematomos“ ir jas turintiems žmonėms visų pirma reikia geresnio aplinkinių supratimo bei pagalbos“, – teigia Lietuvos oro uostų Keleivių patirties skyriaus vadovė Rasa Petraitienė.
„YouTube“ vaizdo įrašų portale ir oro uostų svetainėse patalpintą specialų, informacinį vaizdo įrašą patariama žiūrėti dar namuose. Jame vaikui paaiškinama, kas jo lauks oro uoste bei kokia bus viso proceso pradžia ir pabaiga. Tokie vaizdo įrašai angliškai vadinami „video modeling“ – jie naudojami ne vien paruošti autizmą turinčius vaikus stresinėms situacijoms, bet ir edukaciniais tikslais.
Mokomąją vaizdo priemonę galite rasti čia:
„Lietaus vaikų“ vadovė Lina Sasnauskienė pastebi, jog kol kas Lietuvoje stinga iniciatyvų padėti vaikams su autizmo spektro sutrikimais (ASS). Oro uostai – bene pirmoji institucija, paruošusi šiam klausimui specialų vaizdo įrašą.
„Statistika rodo, kad vaikų su ASS pasaulyje jau yra 1 iš 60. To nebegalima ignoruoti. Ir svarbiausias yra ne fizinis erdvių pritaikymas, kadangi autizmas nėra fizinė negalia. Svarbiau yra ruošti bei šviesti darbuotojus, kurie dirba su žmonėmis – nuo prekybos centro kasininko iki policininko. Jie turi žinoti kaip padėti asmeniui su ASS, kaip bendradarbiauti, kaip teisingai sureaguoti ištikus probleminei situacijai. Labai norime, kad į Lietuvą ateinančios teorinės žinios pagaliau virstų praktika“, – sako L. Sasnauskienė.
Jos teigimu, oro uosto aplinkoje ASS turinčiam vaikui gali būti itin sudėtinga, nes sensorinių trikdžių jame daug, o situacija nepažįstama.
„Ar įsivaizduojate, kiek šeimų nori, bet nedrįsta keliauti su autizmo spektro sutrikimą turinčiu vaiku? Didžiausia problema viešose vietose – aplinkinių žmonių smerkimas. Autizmo spektro sutrikimas nėra fizinė negalia ir iš pirmo žvilgsnio negalia ne visada matoma. Todėl mūsų šeimos neretai sulaukia replikų dėl neįprastos vaiko elgsenos. Tokie vaikai labai stipriai jaučia nerimą, pokyčių baimę, ne visada supranta, kas jiems sakoma, gali netinkamai išreikšti savo mintis. Dėl sensorinių sutrikimų (oro uoste daug garsų, šviesų, kvapų), juos gali ištikti sensorinė perkrova, atrodanti panašiai kaip isterija ar panikos priepuolis. Iš šono gali pasirodyti, kad tai netinkamas elgesys ir, deja, tada puolama „auklėti“ vaiką, tėvus ar net filmuoti. Iš anksto vaikui rodomas pagalbinis vaizdo įrašas sumažina tokio elgesio tikimybę. Tai puikus įrankis šeimoms, – aiškina „Lietaus vaikų“ vadovė.
Autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams sukurtas specialus vaizdo įrašas – dalis Lietuvos oro uostų socialinės iniciatyvos užtikrinti, jog specialių poreikių turintys keleiviai galėtų patogiai atvykti į oro uostą bei naudotis jo paslaugomis. Šiuo tikslu į Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus keleivius veža ir Maltos ordino pagalbos tarnybos paslauga „Važiuojam“ bei Nacionalinio socialinės integracijos instituto teikiama paslauga „Socialinis taksi“, dalis viešojo transporto taip pat pritaikyti žmonėms su judėjimo negalia.
Atvykę į bet kurį Lietuvos oro uostą ribotos judėsenos ir negalią (taip pat ir nematomą, kaip ASS) turintys asmenys gali išsikviesti pagalbą – Vilniuje tam specialūs mygtukai įrengti prie išvykimo terminalo, autobusų stotelėje ir centrinėje automobilių stovėjimo aikštelėje, taip pat apie pagalbos poreikius keleiviai gali pranešti registracijos darbuotojams. Specialiųjų poreikių keleiviams pagalba oro uostuose teikiama nemokamai.
Lietuvos oro uostų infrastruktūra taip pat pritaikyta neįgaliesiems – įrengti specialiųjų poreikių keleiviams pritaikyti tualetai bei atvykimo ir Vilniuje bei Kaune išvykimo terminaluose esantys liftai. Be to, ribotos judėsenos keleiviams suteikiama pirmenybė – jiems įrengtas specialus praėjimas. Daugiau informacijos rasite čia.
Kaip aš galiu padėti?
Jei norite palengvinti ASS turinčių vaikų kelionę, „Lietaus vaikų“ vadovė Lina Sasnauskienė išskiria kelis esminius patarimus, kurių derėtų nepamiršti.
Jeigu stebite situaciją iš šalies – nekomentuokite bei pasistenkite neapsunkinti situacijos garsiai ar žvilgsniais teisdami, nes nuo to sunkiau tiek tėvams, tiek pačiam vaikui. Jei matote, jog situacija labai sudėtinga, galite paklausti, ar tėvams nereikia pagalbos. Galbūt vaikas staiga pabėgo ir mama turi palikusi daiktus arba kitą atžalą jį vytis – jūs galėtumėte pasaugoti daiktus. Galbūt mamai iškrito visi daiktai, o kaip tik tuo metu vaiką reikia apkabinti, nes jis gali save sužaloti – padėkite juos surinkti.
Jeigu esate vaiko su ASS tėvai, apgalvokite kelionę iš anksto ir pasistenkite užbėgti už akių probleminėms situacijoms. Jei vaikas jautrus garsui ir šviesoms, pasirūpinkite ausinėmis ir akiniais, paplanuokite pasitraukimą į ramesnę zoną. Nuo nerimo padės vizualiniai tvarkaraščiai – vaikas iš anksto žinos įvykių seką. Kai kuriems vaikams labai sunku ilgai laukti – pasiruoškite mėgstamą knygą, planšetę, dėlionę bei „slaptą ginką“: saldainį ar mėgstamą gėrimą.
Apie Lietuvos oro uostus
Lietuvos oro uostų tinklui priklauso trys oro vartai Vilniuje, Kaune ir Palangoje. Per 2018 m. jie aptarnavo 6,3 mln. keleivių ir 61 tūkst. skrydžių. Tarptautinės oro uostų tarybos (ACI Europe) duomenimis, Lietuvos oro uostai prie Lietuvos BVP prisideda 2,5 proc.