Lietuvoje buvo taip pat bandoma įvesti panašią tvarką. Būdamas sveikatos apsaugos ministru 2014 m. Vytenis Andriukaitis išleido įsakymą nepriimti neskiepytų vaikų nuo tymų, raudonukės ir poliomielito į darželius.
Buvo numatyta, kad tėvams už vaikų neskiepijimą turėtų grėsti įspėjimas arba bauda iki 115 eurų. Vienintelė išimtis galiojo, kai vaikai negalėjo būti skiepijami dėl tam tikrų medicininių būklių.
Vis dėlto įstatymas ilgam neprigijo. 2016 metais įsakymas buvo atšauktas kaip prieštaraujantis teisės aktų hierarchijos principui, mat tokiu įsakymu būtų ribojamos asmens teisės į privatų gyvenimą.
Be to, viename Lenkijos mieste toks įstatymas visai neseniai taip pat buvo priimtas. Apie tai daugiau paskaityti galite paspaudę čia.
Štai Italijoje tėvams, kurie neskiepija savo vaikų iki 6-erių metų ir leidžia eiti į ugdymo įstaigas, gresia iki 500 eurų baudos.
Naujasis įstatymas buvo priimtas siaučiant tymams, tačiau valstybės tarnautojai tvirtina, kad nuo įstatymo įvedimo paskiepytų vaikų skaičius ženkliai išaugo.
Anot naujų reikalavimų, vaikai dėl privalomos imunizacijos tvarkos turi būti paskiepyti nuo vėjaraupių, poliomielito, tymų, kiaulytės ir raudonukės, nes kitaip nebus įleidžiami į vaikų lopšelį ar darželį.
Kaip skelbia BBC, nuo 6-16 metų vaikams, kurie nepaskiepyti, nebus uždrausta lankyti mokyklos, tačiau nebaigus privalomojo imunizacijos kurso, tėvams bus skiriamos piniginės baudos.
„Nebus vakcinos, nebus mokyklos“, – pasakė sveikatos ministrė Giulia Grillo.
Pirmadienį baigėsi terminas, iki kada buvo galima pristatyti ugdymo įstaigoms privalomų vakcinų pažymėjimą.
Jo neturintiems vaikams negalima lankyti darželio. Draudimo sulaukė net keli šimtai vaikų.
Naujasis įstatymas buvo priimtas siekiant padidinti Italijos vakcinacijos įverčius nuo 80 proc. iki Pasaulio sveikatos organizacijos nustatyto skaičiaus – 95 proc.
Per pastaruosius metus antivakcinacijos judėjimas išaugo ir tai kelia grėsmę daugeliui. Štai vienas 8-erių metų vaikas, kuris gydėsi nuo vėžio, negalėjo lankyti mokyklos Romoje dėl susilpnėjusios imuninės sistemos, nes kai kurie vaikai buvo nepaskiepyti.
Kai žmonės yra skiepijami nuo užkrečiamos ligos, jie sukuria saugią aplinką tiems, kurie nėra vakcinuoti. Toks veiksnys vadinamas „kolektyviniu imunitetu“.
„Kolektyvinis imunitetas“ – tai teorija, kai tam tikras žmonių skaičius turi atsparumą tam tikrai ligai ir negali būti nešiotojais, o susirgus keliems individams liga negali plisti, nes neturi kur.
Šis veiksnys padeda apsaugoti asmenis, negalinčius gauti vakcinos, nes yra per maži arba dėl medicininių priežasčių. Tai reiškia, kad jie vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistus arba lanko chemoterapijos seansus.
Taigi, „kolektyvinio imuniteto“ poveikis tikrai veiksminigas, o sprendimas atsisakyti skiepų daro įtaką ne vienam individualiam asmeniui, bet visai bendruomenei.