Tai reiškia, kad pagal naująją tvarką, vaistininkai bus įpareigoti pacientams, kuriems kompensuojamasis vaistas išrašomas pirmą kartą arba po ilgesnės nei 6 mėn. pertraukos, išduoti tą vaistą, kurio gamintojas pasiūlė mažiausią kainą ir laimėjo kainos konkursą. Tokia tvarka galios tik tiems vaistams, kuriuos gamina daug gamintojų.
Taigi vaistinėje dirbantis farmacijos specialistas, gavęs receptą su įrašu „Pirmas paskyrimas“, pacientui turės parduoti kainos konkursą laimėjusį vaistą.
Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, taip siekiama padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie konkuruotų vaisto kaina kainyne bei, kad jų vaistai siektų tapti dažniausiai išduodamais kompensuojamais vaistais.
„Vaistų su ta pačia veikliąją medžiaga kaina gali skirtis net kelis kartus. Tuo tarpu praktika jau parodė, kad kainas gamintojai sumažinti tikrai gali, tad kodėl žmonės turėtų permokėti? Geriau sutaupytus pinigus investuoti į vaistus ar medicinos pagalbos priemones, kurie šiuo metu nekompensuojami“, – sako viceministrė K. Garuolienė.
Vaistininkai jau seniai turi galimybę pasiūlyti pacientui pigiausią, t.y kainos konkursą laimėjusį vaistą, tačiau to paprastai nedaro. Šiuo metu generinių vaistų vartojimas vis dar išlieka per mažas. Tad recepte pažymėtas prierašas „Pirmas paskyrimas“, būtų tarsi nuoroda vaistininkui, kad pacientui reikia išduoti kainos konkursą laimėjusį atitinkamos grupės vaistą.
SAM atkreipia dėmesį, kad ši naujovė – išduoti pigiausią vaistą pacientui, kai gydytojas pirmą kartą jam paskiria tam tikrą vaistą, yra proporcinga priemonė ir atitinka kitų valstybių praktiką. Pavyzdžiui, tokia tvarka galioja Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje tai yra privaloma, nepriklausomai kokiu (bendriniu ar konkrečiu) pavadinimu išrašytas vaistas, vaistinė turi išduoti mažiau kainuojantį generinį vaistą.