Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), bendradarbiaudama su Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija (LRVVKA), pagaliau parengė sveikesnių patiekalų receptus, kuriais nemokamai galės naudotis tie, kurie mūsų šalies bendrojo lavinimo mokyklose organizuoja vaikų mitybą.
Mokykloms sukurta apie 100 įvairiausių patiekalų receptų. Žadama, kad receptai dar bus tobulinami, o jų sąrašas pildomas.
LRVKA nariai neslėpė, kad naujuose valgiaraščiuose nebebus kai kurių įprastinių lietuviškų patiekalų. Žurnalistams pasidomėjus, ar jame bus, pvz., kugelis, viena valgiaraščio kūrėjų Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos atstovė Aida Matulevičiūtė sakė, kad ne, bet į naująjį meniu įtrauktas labai panašus į jį bulvinis apkepas.
Neliks ir kai kurių kitų lietuvių pamėgtų nesveikų patiekalų. Tiesa, ir atnaujintame meniu liko mokyklų valgyklų klasika tapęs garnyras – bulvių košė.
Lapkritį dalį pavyzdinio mokykloms parengtų valgiaraščio patiekalų ragavo ir juos vertino Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos pirmų–aštuntų klasių moksleiviai.
„Pabandėme jiems pasiūlyti 15 patiekalų – nuo visiškai be druskos ar pridėtinio cukraus iki tokių, kuriuose buvo maksimalus leistinas šių ingredientų kiekis.
Kai kurie ingredientai patiekalus ragavusiems moksleiviams pasirodė keisti. Į tai atsižvelgėme ir juos keisime“, – žadėjo A.Matulevičiūtė.
Į pavyzdinį valgiaraštį buvo įtraukti kai kurie įdomesni patiekalai, tokie kaip ispaninių šalavijų („chia“) pudingas, kuris vaikams nelabai patiko, ir burokėlių pyragas, kurį moksleiviai noriai valgė, nors, anot LRVVKA prezidento Jaroslavo Orševskio, visi yra girdėję, kad vaikai nemėgsta burokėlių patiekalų – sriubų ar salotų.
A.Matulevičiūtė prisiminė, kaip pavyko paneigti ir dar vieną mitą – kad vaikai nevalgo brokolių.
„Sudėjome brokolius ir kvadratėliais supjaustytas morkas vaikams vidury stalo ir liko tuščios lėkštės!“ – prisiminė A.Matulevičiūtė ir pabrėžė, kad gal kartais virėjoms verta į patiekalus tiesiog pažvelgti paprasčiau.
Plačiau apie tai, kaip J.Basanavičiaus progimnazijos moksleiviai įvertino jiems pasiūlytus patiekalus, galite paskaityti čia.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neneigė, kad vaikų darželių, mokyklų ir ligoninių maitinimas kelia nemažai problemų.
„Maistas neskanus, neestetiškai patiekiamas, nesveikas“, – tokius ir panašius priekaištus SAM atstovai pernai girdėjo ne kartą, kai su įvairių institucijų ekspertais ir socialiniais partneriais važinėjo po švietimo, ugdymo ir gydymo įstaigas tikrindami vaikams ir ligoniams tiekiamą maistą.
Tokią situaciją užsimota taisyti iš peties. Iš pradžių buvo nurodyta pradėti moksleiviams ir darželinukams tiekti sveikatai palankesnį maistą, mažinant jame druskos ir pridėtinio cukraus kiekį ir nesveikus produktus siūlant keisti sveikesniais. Todėl rugsėjį įsigaliojo naujas Vaikų maitinimo tvarkos aprašas, kuriame nurodyta, koks turi būti vaikams mokyklose ir darželiuose tiekiamas maistas.
O balandį SAM kartu su Švietimo ir mokslo ministerija ir LRVVKA pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kad profesionalūs Lietuvos virtuvės šefai sukurs pavyzdinius valgiaraščius, tai yra technologines korteles, – iš pradžių mokykloms, vėliau ir darželiams bei gydymo įstaigoms, kurias bus galima naudoti visiškai nemokamai.
Jau dabar su naujuoju valgiaraščiu gali susipažinti visi norintys. Visą LRVVKA mokykloms parengtų patiekalų sąrašą ir receptus galima rasti SAM interneto svetainėje www.sam.lt.
Tiesa, A.Veryga įspėjo, kad naujieji valgiaraščiai nebus švietimo įstaigoms privalomi, tačiau mokyklų virėjai galės receptais laisvai naudotis. Anot ministro, tai bus puiki pagalba kai kurių mokyklų virėjams, kurie skundžiasi, kad jiems pritrūksta fantazijos, ką paruošti.
Nors ir turėdami daug patirties, pavyzdinius valgiaraščius kūrę virtuvės šefai neslėpė, kad jiems tekusi užduotis – sukurti valgiaraščius moksleiviams – buvo ne iš lengvųjų. Reikėjo atsižvelgti ne tik į tai, kad maistas būtų skanus, bet ir kad jį sugebėtų paruošti mokyklų virėjai, net ir tie, kuriems tenka ruošti valgį dideliam skaičiui moksleivių.
Taip pat teko atsižvelgti į patiekalų sudedamąsias dalis, alergenus ir, žinoma, patiekalų kainą.
A.Matulevičiūtė sakė, kad LRVVKA ypač skatina mokyklose taikyti švediško stalo principą, kai vaikai patys į lėkštes gali įsidėti kiek ir ko nori.
Taip pat LRVVKA nariai kvietė mokyklų bendruomenes, virėjus ir tėvus pačius išbandyti jų pasiūlytus patiekalus ir išdėstyti savo pastabas, kad valgiaraščiai būtų tobulinami.
Dar iki vasaros pradžios profesionalūs virtuvės šefai žada pavyzdinius valgiaraščius sudaryti ir vaikų darželiams bei ligoninėms.