Tokie pakeitimai parengti, siekiant užtikrinti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento reikalavimų tinkamą įgyvendinimą, kuris padėtų mažinti nesaugių kosmetikos priemonių keliamą pavojų žmonių sveikatai bei nustatyti veiksmingas, proporcingas ir atgrasinančias sankcijas už kosmetikos gaminių tiekimo rinkai reikalavimų, įtvirtintų Reglamente, pažeidimus. Taigi tikimasi, kad didesnės nuobaudos nesaugios kosmetikos tiekėjams ir platintojams padės apsaugoti Lietuvos vartotojus nuo sveikatai kenksmingų padarinių.
„Įvertinus tai, kad dabar galiojančiame Administracinių nusižengimo kodekse nustatyti neproporcingai maži baudų dydžiai (nuo 140 iki 300 eurų), o už kosmetikos gaminių tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus numatytos sankcijos nediferencijuotos pagal pažeidimo pobūdį ir sunkumą, SAM pasiūlė nustatyti tokias nuobaudas, kurios būtų adekvačios veiklos pavojingumui. Tai padės užkirsti kelią kenksmingiems sveikatai kosmetikos gaminiams pasiekti vartotoją“, – sako SAM Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Regina Burbienė.
Už reikalavimų, susijusių su informacija apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį, pažeidimus numatyta bauda nuo 80 iki 240 eurų (už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 160 iki 480 eurų), už kosmetikos gaminių, jų ingredientų bandymų su gyvūnais reikalavimų pažeidimus – nuo 100 iki 200 eurų (už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 200 iki 400 eurų), už reikalavimų, susijusių su tam tikrų medžiagų kosmetikos gaminiuose naudojimo apribojimais, nepaisymą gali būti skiriama bauda nuo 300 iki 900 eurų (už pakartotinį pažeidimą nuo 600 iki 1 000 eurų).
Didžiausia bauda – nuo 500 iki 1400 eurų (už pakartotinai padarytą nusižengimą 2800 eurų) numatyta už kosmetikos gaminio saugos įvertinimo reikalavimų pažeidimą. Mažiausios baudos (nuo 50 iki 480 eurų už skirtingus pažeidimus ir nuo 160 iki 900 eurų už pakartotinai padarytus tuos pačius pažeidimus) numatytos už kosmetikos gaminio ženklinimo, galimybės visuomenei susipažinti su informacija apie gaminį reikalavimų bei kitų, su informacija apie tiekiamus rinkai kosmetikos gaminius susijusius pažeidimus. Be to, už šiuos pažeidimus, atsižvelgiant į nusižengimo sunkumą, gali būti skiriama alternatyvi nuobauda – įspėjimas.
Lietuvos gamintojų ir nuo šiol – Lietuvoje registruotų kosmetikos gaminių importuotojų veiklos priežiūra rūpinasi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie SAM. Jam suteikti įgaliojimai pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus bei taikyti administracines nuobaudas – įspėjimus ir baudas už nustatytų prievolių nevykdymą importuotojams, atsakingiems už kosmetikos gaminių pateikimą rinkai. Tuo rūpinasi ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kuriai pavesta kosmetikos gaminių platintojų veiklos priežiūra ir rinkoje esančių kosmetikos gaminių kontrolė.