Įspėjo tėvus dėl populiarios priemonės, kuri vaikams kelia didelį pavojų

2018 m. spalio 5 d. 08:43
Lrytas.lt
Be šios įrangos neapsieina daugelis šių dienų kūdikių, besimokančių žengti pirmuosius žingsnius. Taip, tai – vaikštynė.
Daugiau nuotraukų (2)
Tačiau specialistai įspėja naudoti ją atsargiai. Nes vaikštynės negarantuoja jokios naudos kūdikiui, o štai žalą kelia didžiulę. Naujo tyrimo duomenys atskleidė, kodėl ši praktika yra tokia rizikinga ir kodėl turėtumėme atkreipti į tai dėmesį.
Tačiau niekas neatsižvelgia į įspėjamąsias etiketes ir neklauso specialistų rekomendacijų uždrausti šį įtaisą. Todėl nemažai vaikų vis dar atsiduria skubiosios pagalbos skyriuje dėl susižalojimų, kurių būtų galima nesunkiai išvengti.
„Gera žinia ta, kad per pastaruosius 25 metus su kūdikių vaikštynę susijusių susižalojimų skaičius smarkiai sumažėjo, bet svarbu, kad visi suprastų, kokią grėsmę šie gaminiai kelia vaikams“, – teigė vyresnysis tyrimo autorius ir epidemiologijos specialistas iš Nacionalinės vaikų ligoninės, JAV, Gary Smithas.
Būtent dėl šio įtaiso paskirties kyla daugiausiai problemų. Vaikštynės vaikams kelia nepastebimą pavojų, ypatingai esant laiptams, aštriems daiktams ar lengvai prieinamiems pavojingiems prietaisams.
G.Smith ir jo komanda surinko duomenis iš JAV skubios pagalbos skyrių nuo 1990-ųjų m. iki 2014-ųjų m. Jie yra pirmieji, kurie tiria pagal federalinės vyriausybės 2010-ųjų metų privalomuosius saugos reikalavimus vaikiškų vaikštynių poveikį.
Per 24-erius metus tyrimas atskleidė, kad dėl vaikštynės sukeltų susižalojimų skubios pagalbos skyriuje buvo gydomi net 230,676 vaikai iki 15 mėnesių amžiaus, pranešė sciencealert.com.
Daugiau nei 90 proc. šių sužalojimų buvo galvos ir kaklo, dažniausiai tai buvo minkštųjų audinių pažeidimai, galvos smegenų sukrėtimas ar uždaros galvos traumos. Apskritai dauguma šių nelaimingų atsitikimų buvo nukritimas nuo laiptų.
1997-aisiais m. buvo įvestas savanoriškas apsaugos standartas, kuris reikalavo, kad kūdikių vaikštynės būtų platesnės negu durys arba, kad turėtų sustabdymo mechanizmą, kuris sustabdo vaikštynę vienam ratui pasislinkus už laipto krašto.
Tada 2010-aisiais m. buvo įgyvendintas privalomas apsaugos standartas, apimantis griežtesnes gamintojų taisykles. Jie pristatė stovėjimo stabdžių pavyzdį.
Panašu, kad tai suveikė, nes susižalojimų skaičius ženkliai sumažėjo: nuo 20,650 vaikų 1990-aisiais m. iki 2,001 vaiko 2014-aisiais m., mat sumažėjo susižalojimų, susijusių su laiptais, skaičius net iki 91 proc.
Praėjus ketveriems metams po 2010-ųjų m. privalomų saugos standartų, susižeidimų skaičius sumažėjo dar 22 proc.
Nors pagerėjęs tėvų ugdymas ir supratimas dėl vaikštynių daromos žalos taip pat nemažai prisidėjo prie to, vis dėlto tai nėra pakankamai veiksmingas būdas spręsti šiai problemai.
Ankstesni tyrimai parodė, kad 59 proc. šeimų, kurių vaikai buvo gydomi dėl vaikštynės sukeltų susižalojimų, jau žinojo galimus pavojus prieš incidentą. 32 proc. tėvų prisipažino, kad net ir po nelaimės vis dar naudojasi įtaisu.
Tačiau vaikštynės kelia ne tik fizinį pavojų, šis žaislas taip pat gali pakenkti vaiko pažinimo vystymuisi. Kai vaikiškos vaikštynės buvo pristatomos rinkai, jos buvo parduodamos kaip vaikščiojimo ir motorinių įgūdžių skatinimo priemonė. Deja, ankstesni tyrimai atskleidė, kad iš tiesų tai trukdo jų vystymuisi.
Dėl visų šių priežasčių G.Smithas pritaria ir prašo uždrausti kūdikių vaikštynių gamybą, pardavimą ir importą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.