Jeigu turite regos sutrikimą, jūs turbūt nė neįtarėte, kas jums priklauso nemokamai

2018 m. rugpjūčio 13 d. 13:19
Kasmet daugėja žmonių, turinčių įvairių regėjimo sutrikimų. Dažnas nežino, kas jam priklauso, jeigu jis yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD). Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai pataria, kur ir dėl kokių nemokamų paslaugų PSD apdrausti žmonės turėtų kreiptis.
Daugiau nuotraukų (1)
Visiems PSD apdraustiems pacientams – tiek vaikams, tiek suaugusiems – Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK). Tad už sveikatos priežiūros paslaugas PSD apdraustiems pacientams mokėti nereikia – gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos.
Apie bendrąją profilaktiką
„Dėl regėjimo profilaktikos ar sutrikimų pirmiausia reikėtų apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris rūpinasi įvairaus amžiaus žmonių sveikata: nuo kūdikių iki senyvo amžiaus pacientų“, – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.
Anot jos, mūsų šalies gyventojams akių ligų profilaktika apima įvairias amžiaus grupes.
„Kiekvienais metais šeimos gydytojas profilaktiškai turi patikrinti ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų regėjimą. Be to, vieną kartą per 2 metus tikrinamas regėjimas ir, esant indikacijų, akispūdis 19–40 m. žmonėms. 41–65 m. žmonėms regėjimas tikrinamas 1 kartą per 2 metus, akispūdis (esant indikacijų) – 1 kartą metuose, o nuo 65 metų – tikrinama kasmet. Jeigu prireikia platesnio ištyrimo – pacientas siunčiamas pas gydytoją oftalmologą“,– teigia D.Berūkštienė.
Apie specialisto konsultaciją
Lietuvoje specializuotas gydytojo oftalmologo paslaugas teikia per 500 šios srities gydytojų specialistų. PSD apdraustas žmogus, turintis siuntimą, gali pats pasirinkti gydytoją specialistą bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su ligonių kasa.
Oftalmologo konsultacijai siunčiantis gydytojas turi informuoti pacientą, kur tokios paslaugos teikiamos (nurodyti bent 3 įstaigas).
Siuntimą konsultacijai turintis pacientas per 30 dienų turi užsiregistruoti pas pasirinktą specialistą. Gyventojus raginame pasidomėti, kokioje gydymo įstaigoje pas specialistą galima patekti per trumpesnį laiką ir rinktis būtent tą įstaigą, kur eilė trumpiausia.
Beje, tam tikrais atvejais apdraustieji PSD, kreipdamiesi į gydytoją specialistą gali nepateikti šeimos gydytojo siuntimo.
„Siuntimas neprivalomas, jei pacientas kreipiasi dėl būtinosios pagalbos. Be to, jei kreipiamasi pakartotinai į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties, t. y. gydytojas nurodė atvykti dar kartą, nes tęsia paciento tyrimą ar gydymą arba pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam reikalinga ilgalaikė stebėsena“,– teigia D.Berūkštienė.
Apie gydymą ligoninėje
Planinei sveikatos priežiūros pagalbai, skirtingai nei būtinajai, taip pat reikalingas gydytojo siuntimas. Paciento gydymui būtinus vaistus, medicinos pagalbos priemones (MPP) turi pirkti pačios įstaigos ir panaudoti juos gydymo metu, todėl pacientas pirkti nereikia.
Gydymo įstaigos turi pacientą informuoti apie jo teisę ir galimybes konkrečią paslaugą gauti nemokamai. Neretai ligonių kasų specialistų teiraujamasi, ar reikia mokėti už akies lęšiuką, kai atliekama akies lęšiuko keitimo operacija.
„PSDF biudžeto lėšomis apmokami operacijai atlikti reikalingi medikamentai bei MPP, taip pat akių lęšiukai“, – teigia D. Berūkštienė.
Apie vaistus ir akinių lęšius
Iš PSDF biudžeto kompensuojami vaistai glaukomai, akies kraujagyslių uždegimui (uveitui) gydyti.
Šių metų liepą kai kuriems vaistams pradėjus taikyti aukštesnį kompensavimo lygį, gerų žinių sulaukė pacientai, kuriems diagnozuota glaukoma: jei anksčiau jiems skiriamų vaistų bazinės kainos buvo kompensuojama 90 proc., tai dabar – 100 procentų. Tad patys pacientai už šiuos vaistus primokėti turi labai nedaug, nes už didžiąją vaisto kainos dalį sumokama PSDF biudžeto lėšomis.
Taip pat yra kompensuojami biologinės terapijos vaistai akies kraujagyslių uždegimui (uveitui) gydyti. Tiesa, juos skiria ir išrašo gydytojas oftalmologas, teikiantis III lygio sveikatos priežiūros paslaugas.
Apie vaistų kompensavimą žino dažnas, tačiau nedažnas pacientas žino, kad galima pasinaudoti ir kompensacija akinių lęšiams.
Kompensacija skiriama tik gydytojui oftalmologui nustačius atitinkamą regėjimo lygį ir pacientui išrašius receptą kompensuojamiems akinių lęšiams.
Vaikams, kurių geriau reginčiosios akies korekcija neviršija 0,3 regėjimo aštrumo, akinių lęšiai yra kompensuojami ne dažniau kaip kartą per metus. Tuo tarpu, suaugusieji kompensaciją gauna ne dažniau nei kartą per dvejus metus, jei jų geriau reginčiosios akies regėjimo aštrumas su visiška korekcija neviršija 0,1 regėjimo aštrumo. Kompensuojamoji suma vaikams siekia 38 eurus kartą per metus, suaugusiems – 76 eurus kartą per du metus.
Gydytojui oftalmologui išrašius receptą kompensuojamiems akinių lęšiams, dėl jų įsigijimo reikėtų kreiptis į optikas, su kuriomis TLK yra sudariusios sutartis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.