Tai – nenuostabu, nes čia išties yra puikiai išvystytas poilsinis ir pažintinis turizmas.
Tačiau patys turkai nori, kad apie Turkiją lietuviai ir, beje, kitų valstybių gyventojai, sužinotų ir kaip apie medicininio turizmo šalį ir atvyktų čia ne tik pailsėti, bet ir pasigydyti.
Tad ne atsitiktinai šiemet viename žinomiausių Turkijos kurortų – Antalijoje – Turkijos medicininio turizmo taryba (angl. Turkish Healthcare Travel Council, arba trumpiau – THTC) surengė milžinišką renginį – Medicininio turizmo kongresą.
Tai – jau antrasis toks renginys šioje šalyje, į kurį buvo pakviesti medikai, žurnalistai ir turizmo verslo atstovai iš įvairių šalių, taip pat – ir iš Lietuvos.
Kongrese įvairiausių Turkijos gydymo įstaigų atstovai pristatė savo teikiamas medicinos paslaugas, o kartu kelias dienas trukusio renginio svečiai galėjo gyvai pamatyti, kaip atrodo kai kurios šios šalies ligoninės.
Vilioja nedidelės kainos
Galbūt daug kam nuskambės keistai, bet išties Turkijoje jau dabar yra puikiai išvystytas medicininis turizmas. Ar žinojote, kad Turkija yra šalių, pritraukiančių daugiausiai medicinos turistų pasaulyje, trejetuke ir populiariausia valstybė į kurią traukia gydytis europiečiai?
Pavyzdžiui, 2014 metais Turkijos ligoninėse gydėsi per 750 tūkstančių užsieniečių pacientų, atvykusių iš 144 šalių.
Priežasčių, kodėl žmonės važiuoja gydytis į Turkiją, yra kelios. Turbūt svarbiausia jų yra aukšta medicinos paslaugų kokybė už priimtiną kainą.
Kaip interneto svetainei lrytas.lt pasakojo THTC atstovė Lietuvoje Liana Sokolova-Andruškevič, gydytis Turkijoje yra pigiau negu Šveicarijoje, Vokietijoje ar JAV, kai kuriais atvejais netgi pigiau, nei Lietuvoje, o ten dirbantys specialistai yra puikūs.
Maža to, kad Turkijos medikus ruošiančios įstaigos yra labai gerai vertinamos pasaulyje, mat į jas investuojama daug pinigų, nemažai čia dirbančių gydytojų stažavosi ar baigė mokslus JAV arba Vokietijoje.
Oficiali statistika skelbia, kad vien JAV universitetus baigė daugiau kaip 10 tūkstančių Turkijoje dirbančių gydytojų, tai yra, apie 80 proc. visų medikų.
Operuoja ir robotai
Ne tik į medikų išsilavinimą, bet ir į naujų ligoninių statybas bei moderniausio medicininės aparatūros pirkimą per pastaruosius 10 metų Turkija investavo daugiau nei 25 milijardus eurų.
Taigi nenuostabu, kad Turkijos ligoninėse operacijos daromos į pagalbą pasitelkiant netgi robotus, tokius, kaip JAV sukurtas „Da Vinci“.
Genijaus vardu pavadintas medicinos robotas turi 3D aukštos kokybės vaizdo sistemą ir gerokai lankstesnius nei žmogaus rankos „riešus“. Tai leidžia atlikti subtiliausias minimaliai invazines operacijas, sėkmingai pasiekiant net sunkiai prieinamas vietas, tokias, kaip prostata.
Robotų pagalba atliekamos operacijos yra saugios ir, kadangi yra minimaliai invazinės, po jų iškyla kur kas mažesnė pooperacinių komplikacijų tikimybė.
Tuo, kad Turkijos ligoninės aprūpintos moderniausia aparatūra, galėjo įsitikinti ir vienoje jų apsilankę į THTC suorganizuotą kongresą atvažiavę Lietuvos medikai.
Beje, įspūdingai atrodo ir ligoninių palatos. Kai kurios jų labiau panašėja į prabangių viešbučių kambarius. Tik specialios lovos ar greta jų esanti įranga išduoda, kad čia – ligoninė.
Paslaugų spektras – didžiulis
L. Sokolova – Andruškevič paminėjo ir dar vieną svarbų dalyką – Turkijos medikai dėl didelio pacientų kiekio turi gerokai didesnę patirtį, gydant įvairias ligas.
„Pavyzdžiui, pas mus, Lietuvoje, vaisingumo klinikoje dirba po keletą genetikų, o Turkijoje yra klinikų, kuriose dirba ir po 30-50 genetikų ir dar kitų daugybė kitų sričių specialistų, padarančių po 50 apvaisinimo procedūrų per dieną“, – pastebėjo pašnekovė.
Anot THTC atstovės Lietuvoje, Turkijoje teikiamos pačios įvairiausios medicinos paslaugos – nuo dantų protezavimo, plaukų persodinimo, iki įvairių rūšių vėžio gydymo, organų transplantacijos ar dirbtinio apvaisinimo.
Ekstremaliais atvejais skraidina sraigtasparniu
Yra ir dar viena svarbi priežastis, kodėl žmonės iš įvairių pasaulio šalių važiuoja gydytis į Turkiją. Tai – operatyvumas.
Jeigu kitose šalyse, tarkime, Jungtinėje Karalystėje, planinės ortopedinės operacijos gali tekti laukti ne vieną mėnesį, Turkijoje ji gali būti padaryta kur kas greičiau.
Be to, su THTC bendradarbiauja pagrindinės Turkijos oro linijos „Turkish Airlines“, kurios iš Vilniaus į Stambulą gali nuskraidinti per mažiau nei 3 valandas.
O ekstremalesniais atvejais, pavyzdžiui, kai žmogus iš kitos šalies laukia organo transplantacijos ir atsiranda donoras, pacientas gali būti atskraidinamas į Turkiją netgi sraigtasparniu.
L.Sokolova-Andruškevič prisiminė, kaip neseniai vienam Kazachstane gyvenančiam berniukui buvo diagnozuotas labai retos formos ir labai greitai plintantis vėžys.
„Mama netikėjo vietos medikų diagnoze ir nutarė nuvežti sūnų į Turkiją antrai nuomonei, kad jie patvirtintų arba paneigtų diagnozę.
Turkai per mažiau nei parą vaikui suorganizavo specialų skrydį, priėmė jį į ligoninę ir apžiūrėjo. Deja, diagnozė pasitvirtino“, – pasakojo pašnekovė.
Gydymas derinamas su poilsiu
Žmonės į Turkiją gydytis važiuoja dėl įvairių priežasčių.
Viena jų, kaip minėta, yra palyginti nedidelės paslaugų kainos. Pavyzdžiui, Turkijoje yra pigesnis plaukų persodinimas. Galimybe susigrąžinti vešlią šukuoseną jau domėjosi ir vienas Lietuvos pilietis.
Taip pat Turkijoje yra pigesnės dantų implantavimo procedūros. Pavyzdžiui, vieno danties implantavimas čia kainuotų apie 500 eurų.
Žinoma, prie to reikėtų pridėti ir kelionės bei apgyvendinimo išlaidas. Bet, kaip pastebėjo L.Sokolova-Andruškevič, gydymą visai įmanoma suderinti ir su atostogomis Turkijoje.
„Žmogus gali nusipirkti, pvz., „Tez Tour“ poilsinę 10 dienų kelionę, o mes pasirūpintume, kad jis per tą laiką patektų į kliniką ir susitvarkytų dantis“, – kalbėjo pašnekovė.
Šioje šalyje yra neblogai išvystyta ir grožio chirurgija.
Į Turkiją verta važiuoti ir dėl operacijų, kurių nedaro Lietuvoje. Tai gali būti įvairios retos onkologinės operacijos ir panašiai.
Dirbtinis apvaisinimas – tik sutuoktiniams
Viena populiariausių medicininių paslaugų yra dirbtinis apvaisinimas.
Tiesa, kaip man Antalijoje sakė vienos Stambulo vaisingumo klinikos atstovai, norint šioje musulmoniškoje šalyje padedant medikams pastoti, privalu pateikti ir santuokos liudijimą, įrodantį, kad pora yra susituokusi.
Bet kiekviena taisyklė turi savų išimčių. Pasirodo, Turkijai priklausančiame Šiaurės Kipre vaiko padedama susilaukti ir nesusituokusioms poroms, netgi vienišoms moterims.
Dar daugiau – Šiaurės Kipre netgi galima pasirinkti būsimojo vaiko lytį ir netgi pašalinti iš DNR paveldimas ligas.
Noras rinktis vaiko lytį gali nuskambėti neetiškai. Tačiau jeigu žmonės žino, kad tik tam tikros lyties palikuonims gali persiduoti viena ar kita genetinė liga, tai yra būdas užkirsti kelią galimam apsigimimui.
Ne brangiau, bet saugiau
Taigi, kaip organizuojamas medicininis turizmas Turkijoje?
L.Sokolova-Andruškevič sakė, kad norintys važiuoti gydytis į Turkiją visų pirma turėtų kreiptis į THTC atstovus Lietuvoje ir pateikti visus medicininius išrašus apie ligą bei dokumentus apie atliktus tyrimus, pavyzdžiui, kompiuterinę tomografiją ar rentgeno nuotraukas.
Turimi duomenys suvedami į „Map2Heal“ sistemą, kurioje yra suvestos visos THTC priklausančios klinikos ir laukiama atsakymo, kurios sutiktų pacientą priimti.
Gavus atsakymą pacientas pasirenka jam priimtiniausią pagal vietą, kainą ar atsiliepimus gydymo įstaigą ir mediką, su kuriuo gali pabendrauti internetu, ir užrašomas gydymui.
„Žmogui daugiau niekuo nereikia rūpintis. Mes patys jam užsakome ir nuperkame bilietus, suorganizuojame arčiausiai klinikos esantį apgyvendinimą, kelionę iš oro uosto į gyvenamąją vietą, kliniką, skiriame vertėją ir pan.
O jeigu žmogus pats sugalvotų internetu susirasti kliniką ir susitarti dėl gydymo, jis pats už save ir būtų atsakingas. Ir, neduok Dieve, kas nors nepasisektų ar iškiltų kokių nors klausimų – jam juos su turkais tektų spręsti pačiam.
Per THTC važiuoti nėra brangiau, bet žymiai saugiau“, – įspėjo L.Sokolova-Andruškevič.
THTC vienija net 375 sertifikuotos gydymo įstaigas, tarp kurių yra valstybinės ir privačios ligoninės, reabilitacijos ir SPA centrai. Dalis jų akredituotos „Joint Commission International“, kas rodo ypač aukštą jose teikiamų paslaugų kokybę.
Tai vienas aukščiausių įvertinimų, kokį gali gauti sveikatos priežiūros įstaiga pasauliniu mastu. Iš viso 61 klinika turi šį standartą, beje, tai didžiausias akreditacijų skaičius, kurį bet kokia šalis yra kada nors pasiekusi.