Už tokias Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 75 Seimo nariai, prieš buvo keturi, dar 34 susilaikė. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo sausio.
Pataisos leidžia „sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka teikti gimdyvei gimdymo priežiūros paslaugas namuose, kai nėra didelės rizikos nėštumo veiksnių“.
Priimti gimdymus namuose galės akušeris, dirbantis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją teikti gimdymo priežiūros paslaugas namuose.
Tais atvejais, kai nėštumas turės rizikos faktorių, jis turės būti priimamas gydymo įstaigose.
Gimdymo namuose šalininkai jo įteisinimo siekia argumentuodami, kad moteris psichologiškai ramiau jaučiasi gimdydama namuose, šeimos aplinkoje.
Pataisas inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija, argumentuodama, kad šeimos gimdyti namuose nusprendžia ir to neįteisinus, tad reikėtų šią sritį reglamentuoti.
„Žmonės gimdo namuose, tokia yra realybė, tai yra jų pasirinkimo teisė. To negalima ignoruoti, todėl valstybė turi aiškiai nustatyti taisykles, kurių būtina laikytis, siekiant užtikrinti saugumą“, – yra sakęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Ministerija pažymi, kad už gimdymų namuose paslaugas tėvai turės susimokėti savo lėšomis, nes valstybė jiems garantuoja ir apmoka pilnai kokybiškas gimdymo paslaugas gydymo įstaigose.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas birželį baigė bylą dėl gimdymų namuose. Gimdymus namuose priėmusios moterys išteisintos, nors jų veiklą teismas įvertino kaip neteisėtą.
Moterys buvo nenuteistos baudžiamąja tvarka todėl, kad nepavyko nustatyti veiklos versliškumo.
Be to, teismas paskelbė, kad gimdymas namuose nėra uždraustas nei baudžiamuoju įstatymu, nei kitais teisės aktais.