Baltijos šalių medikų rankose – ir sudėtingiausia pilvo aortos implantacija

2018 m. birželio 19 d. 14:00
Lrytas.lt
Pilvo aortos aneurizmą galima laikyti viena klastingiausių ligų – neturinti išskirtinių simptomų, todėl sunkiai pastebima, o plyšusi nusinešanti beveik pusę gyvybių. Vis dėlto galima pasidžiaugti – naujausia medicinos technika, padedanti atlikti net sudėtingiausias pilvo aortos aneurizmos operacijas, ateina ir į Baltijos šalis. Gegužės mėnesį pirmoji tokia operacija sėkmingai atlikta Talino PERH ligoninėje. 
Daugiau nuotraukų (3)
Pilvo aortos aneurizma laikoma liga, kai išsiplečia, o blogiausiu atveju ir plyšta didžiausia žmogaus kraujagyslė – aorta. Jai plyšus net du trečdaliai žmonių miršta per 10 minučių. Aneurizma diagnozuojama, kai pilvo aortos diametras didesnis nei 3 cm (įprastai jis yra iki 2 cm). Rizika, kad kraujagyslė plyš, didėja atitinkamai pagal jos diametro išsiplėtimo lygį: kol jis nesiekia 5 cm, plyšimo tikimybė yra 3 proc.; kai siekia 6 cm – 10 proc., o jeigu didesnis nei 8 cm – 50 proc. Atsižvelgiant į tai, labai svarbu šią ligą laiku pastebėti ir priemonių plyšimui išvengti. 
„Pernai Lietuvoje buvo gydyta maždaug 200 aneurizmą turinčių pacientų, tačiau reali statistika, remiantis kitų šalių statistika, tikriausiai siektų net 600–700 žmonių. Pagrindiniai simptomai – tai pilvo skausmas, pereinantis į nugarą, bet tokiu taip pat pasižymi įvairios kitos ligos, ir pulsuojantis darinys pilve, bet jį užčiuopti gali nebent lieknas žmogus, stambesnis jo tiesiog nejaučia.
Vienintelė įmanoma prevencija – sveikas gyvenimo būdas ir sulaukus rizikos amžiaus (apie 65 m.) profilaktiškai atlikti pilvo echoskopijos tyrimą –  jis leidžia pilve lengvai, greitai, neskausmingai pamatyti išsiplėtusią aortą“, – sako Endovaskulinių specialistų asociacijos prezidentas dr. Artūras Mackevičius. 
Pasak specialisto, paprastai, kol pilvo aortos diametras nesiekia 5 cm, pacientas yra stebimas, atliekami reguliarūs tyrimai. Kai pilvo aortos diametras didesnis, vienintelis būdas sumažinti plyšimo riziką yra operacija.
Jos gali būti dviejų rūšių: atviros arba uždaros. Atviros operacijos metu atveriamas pilvas ir išsiplėtusi aneurizmos dalis pakeičiama sintetiniu kraujagysliniu protezu, prisiuvamu prie sąlyginai sveikų arterijų dalių.
Ši operacija yra sudėtinga, reikalaujanti daugiau jėgų tiek iš paciento, tiek iš ją atliekančių gydytojų. Uždara operacija, kitaip vadinama endovaskuliniu stentavimu, yra daug paprastesnė, mažiau žaloja organizmą, nes per dūrį kirkšnies srityje įvedamas stentas (dirbtinis aortos protezas) ir nustumiamas iki plyšusios ar išsiplėtusios aortos dalies.  
Būtent endovaskulinio stentavimo principu atlikta ir pirmoji Baltijos šalyse aukščiausio lygio pilvo aortos implantacija, panaudojant specialų pacientui pagal jo aortos anatomiją pagamintą asmeninį aortos stentgraftą.
„Šis būdas labai tinka, kai reikia gydyti ne tik pačią aortą, bet ir aortos aneurizmas apimtas šakas. Įprastu endovaskulinio stentavimo būdu tvarkoma tik aorta, o naujoji technika leidžia aprėpti ir daugiau kraujagyslių.
Tai žymiai palengvina procesą gydytojams, o ir pacientui gydymas ir gijimas po operacijos tampa paprastesnis, – sako dr. Artūras Mackevičius. – Daugelis žmonių, išgirdę, kad reikės daryti pilvo aortos aneurizmos operaciją, išsigąsta, klaidingai mano, kad tai labai pavojinga.
Operacija tikrai labai sudėtinga, jeigu atliekama plyšus aortai arba kai būtina atverti pilvo ertmę. Kai vyksta uždaras procesas, rizikos lieka labai mažai – 100 proc. tokių operacijų yra sėkmingos, pacientai iš ligoninės paleidžiami po kelių dienų, o į įprastą režimą sugrįžta per 2–6 savaites.“
Gegužės 17 d. Estijoje, Talino PERH ligoninėje, atliktai pažangiai pilvo aortos implantacijos operacijai ruoštasi labai atsakingai iš anksto: analizuojama paciento anatomija, daromi sudėtingi skaičiavimai. Atlikus šiuos veiksmus kompanija „Cook Medical“ pagamino specialiai pacientui skirtą stentgraftą.
Operacinėje iš viso dirbo 5 specialistai, jie užtruko vos 2,5 val. Palyginti – atviros operacijos trunka nuo 4 iki 12 val. Ligoninės atstovai džiaugiasi, kad viskas pavyko itin sėkmingai, pacientas jau laimingai sveiksta namie. 
Dr. Artūras Mackevičius džiaugiasi kaimynų pasiekimais: „Nors Lietuvoje tokio sudėtingumo operacijos per metus reikalingos maždaug 5 pacientams, gera žinoti, kad esant reikalui jiems bus galima padėti.
Labai norisi atkreipti žmonių dėmesį – paskatinti rūpintis savo sveikata, skirti dėmesio tyrimams ir laiku juos atlikti, taip pat išgirdus diagnozę ar sprendimą operuoti – neišsigąsti. Viskas dabar daug paprasčiau ir saugiau nei gali atrodyti.“ 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.