Pagrindiniai lūžių rizikos veiksniai yra osteoporozė ir griuvimai. Vyresnieji turi trapesnius kaulus ir yra linkę dažniau griuvinėti dėl balanso sutrikimo, vaistų pašalinio poveikio, sunkesnio judėjimo tarp aplinkos daiktų, poliligotumo, pažintinių funkcijų sutrikimų.
Traumas lemia daugybės priežasčių rinkinys, kuris sutrikdo balansą ir stabilią laikyseną. 90 % šlaunikaulio ir dubens kaulų lūžių vyresniame amžiuje yra nulemti griuvimo iš stovėjimo pozicijos. Moterims šią riziką dar labiau padidina aukštesnis osteoporozės dažnis.
„Pagyvenusių žmonių kaulai yra išretėję, prastesnės kraujotakos, dėl to lūžiai įvyksta veikiant mažesnei jėgai. Dažniausiai lūžta riešai, stuburas, šlaunikaulis ar žąstikaulis.
Tai kaulai, turintys daug kempininio kaulinio audinio, kuris lemia jų trapumą“, – pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ gydytoja Greta Kreivėnaitė.
Visuomenėje ypatingai didelę reikšmę turi šlaunikaulio ir dubens kaulų lūžiai, mat pastarieji gyja ilgiau, būtina reabilitacija, be to, gali išsivystyti komplikacijos, patiriamos didelės medicininės išlaidos.
Tik su medikų priežiūra
Priklausomai nuo lūžio gali būti taikomas konservatyvus arba chirurginis gydymo būdas. Mažesni dubens kaulų lūžiai paprastai gydomi konservatyviai, didesniems reikalinga chirurginė fiksacija. O lūžus klubo sąnariui dažniausiai pasirenkamas chirurginis gydymas – klubo sąnario protezavimo arba lužgalių fiksacijos.
Po operacinio gydymo ligoninėje paprastai išbūnama 3–10 dienų. Iš ligoninės pacientas paprastai siunčiamas stacionarinei reabilitacijai, kuri trunka apie 20 dienų.
Po visko kojos tinimas, skausmingumas, mobilumo sutrikimas gali tęstis dar 6 mėnesius ar net daugiau.
Klubo sąnario ir dubens kaulų lūžiai yra susiję su aukštesniu mirštamumu ankstyvuoju (3–6 mėn.) ir vėlyvuoju (5–10 m.) potrauminiu laikotarpiu. Todėl labai svarbi pacientų priežiūra. Tinkama skausmo kontrolė ir ankstyva mobilizacija yra pagrindinės priemonės išvengti komplikacijų ir siekti sėkmingos lūžių gydymo kontrolės.
„Tai ilgas procesas. Ilgas lovos režimas susijęs su komplikacijomis: giliųjų venų tromboze, plaučių uždegimu, šlapimo takų infekcijomis, pragulomis. Todėl būtina profesionali medicinos priežiūra ir kontrolė“, – įsitikinusi reabilitacijos ir slaugos centro gydytoja.
Reabilitacija – būtinas gydymo etapas
Reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Roman Machnin atkreipia dėmesį, kad tiek dubens, tiek šlaunikaulio lūžio atveju labai svarbi gydymo dalis yra reabilitacija.
„Pavienės reabilitacinės priemonės turi būti pradėtos ankstyviausiu įmanomu laikotarpiu po aktyvaus gydymo.
Nepriklausomai nuo pasirinkto gydymo būdo, operacinio ar konservatyvaus, pradedama ankstyvoji kineziterapija, siekiant išlaikyti bendrą kūno tonusą ir neįmobilizuotų kūno dalių judesių amplitudę bei jėgą“, – pasakoja gydytojas Roman Machnin.
Priklausomai nuo traumos lokalizacijos ir gydymo taktikos kai kuriems pacientams gali būti skirtas griežtai gulimas režimas, kitiems galima stotis neminant pažeistos galūnės, o tretiems pagrindinis ribojamasis veiksnys – tik skausmas.
Kaip pagalbinės priemonės gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros – raumenų elektrostimuliacija, kompresinė terapija. Taip pat esant sutrikusioms apsitarnavimo funkcijoms skiriama ergoterapija: ergoterapeutas apmoko pacientą apsitarnauti iki kol bus pašalinti visi apribojimai.
Profesionalams prižiūrint – geresni rezultatai
Po hospitalizacijos pacientas atvyksta stacionarinei arba ambulatorinei reabilitacijai (priklausomai nuo būklės sunkumo ir pagalbos poreikio) į specializuotą reabilitacijos centrą.
Nepriklausomai nuo reabilitacijos potipio, pacientas reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma“ gauna visą spektrą reabilitacinių paslaugų, padedančių atkurti pažeistas paciento funkcijas ir grąžinti į kasdienį gyvenimą. Šiems pacientams reabilitacija yra būtina, jos nesant komplikacijų rizika yra didelė.
Vyresnio amžiaus žmonių reabilitacija yra sudėtingesnė, ypač jeigu pažeidimo vietų yra keletas ir yra gretutinių ligų.