Atšilus orui, vaikai pasipila į kiemus, suaugusieji – tvarkyti gėlynų ar aplinkos. Deja, akis bado nešvarumai, kačių ir šunų išmatos. Daugelis šunų augintojų jau surenka išmatas ir tai turi būti pavyzdys kitiems, nes išmatose gali būti kirmėlių kiaušinėlių ar pirmuonių oocistų, pavojingų žmonių sveikatai.
Visų šių parazitinių ligų infekcijos šaltinis yra užsikrėtę namų augintiniai (šunys, katės), kurie su ekskrementais išskiria ligos sukėlėjus – kiaušinėlius ar oocistas. Pakliuvę į vandenį, ant dirvožemio, daiktų kiaušinėliai ilgai išsilaiko gyvybingi. Užsikrečiama, kai kiaušinėliai ar oocistos per burną patenka į žarnyną.
Dažniausiai ligos sukėlėjai patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Ant maisto produktų, aplinkos paviršių kirmėlių kiaušinėliai gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai ar musės. Užsikrėsti galima ir per užterštą atvirų telkinių vandenį.
ULAC medikai primena, norint išvengti šių ligų labai svarbu:
nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku, kačiuku;
nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių;
prižiūrėti naminius gyvūnus, juos reguliariai kas tris mėnesius gydyti nuo kirminų, neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės. Surinkti augintinių išmatas, kad jomis nebūtų teršiama aplinka;
smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, smėlį pakeisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti.
Nenaudojamas smėlio dėžes – uždengti.
Kaip žinoti, kad kirmėlinių ligų išvengti nepavyko?
Sergant kirmėlinėmis ligomis gali pasireikšti tokie simptomai kaip viduriavimas, virškinimo sutrikimai, sąnarių skausmas ar lėtinis nuovargis. Ilgai ignoruojant simptomus, gali pasireikšti rimtų komplikacijų. Vaikams, vyresnio amžiaus ir sergantiesiems ŽIV asmenims tokios infekcijos gali būti nepaprastai pavojingos.
Ypač sunkiais kirmėlinių infekcijų atvejais pasireiškia:
Viduriavimas
Išmatų kvapas labai prastas
Išmatose matyti gleivių
Kamuoja pilvo spazmai
Pučia pilvą
Suprastėja apetitas
Atsiranda kosulys
Gali pasireikšti karščiavimas
Pradedama vemti
Trūksta energijos
Šie simptomai gali trukti kelias savaites ir kartotis net kelis kartus per metus.
Kaip atsikratyti parazitų?
Vaistinėse yra tam tikrų preperatų, kurių galte vartoti, pasitarę su gydytoju ar vaistininku, kai jums nustatyta tiksli diagnozė. Tačiau ne pro šalį būtų apsvarstyti ir savo mitybą.
Štai keli produktai, kuriuos natūropatinės mitybos gydytojas dr. Josh Axe rekomenduoja norintiems atsikratyti organizmo parazitų.
1. Česnakai ir svogūnai
2. Raudonėliai ir imbieras
3. Kokosų aliejus
4. Probiotikais gausus maistas – kefyras, raugintos daržovės
Pirmieji trys pasižymi antibakterinėmis savybėmis, o probiotikais gausus maistas padeda atkurti tinkamą žarnyno mikroflorą.
Taip pat, paak mediko, jums reikėtų vengti kelių kitų produktų.
1. Cukraus
2. Perdirbtų maisto produktų
3. Alkoholio
4. Didelio kiekio kviečių mityboje
5. Kiaulienos
Daugelis jų silpnina imunitetą, per didelis kiekis kviečių mityboje dėl sudėtyje esančio glitimo gali skatinti uždegiminius procesus, o kiauliena pati gali būti užkrėsta parazitais.