Dvynukių mama nuo vaizdelio ligoninėje nustėro, bet vien tuo nesibaigė

2017 m. kovo 30 d. 21:18
Elzė Laužikaitė
Praėjusią savaitę į redakciją kreipėsi vilnietė V.G., kuri papasakojo, kas pernai vyko VUL Santariškių klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centre (tuometiniame Neišnešiotų naujagimių skyriuje). Jame moteris praleido daugiau nei du mėnesius, kadangi per anksti gimusioms dvynėms dukterims reikėjo ypatingos medikų priežiūros.
Daugiau nuotraukų (27)
Pasak vilnietės, skyriuje gulintys kūdikiai slaugių buvo beveik neprižiūrimi, jiems vystyti duodavo sudriskusias palas, o aprengti siūlydavo suplyšusius rūbelius. Teigė, kad nuo daugybės keistų skyriaus vidaus taisyklių sukdavosi galva, o itin nemalonus elgesys valgykloje vertė pakraupti net ir visko mačiusias mamas.
Skyrius buvo atnaujintas
Redakcijai pateiktas ilgas nusiskundimų sąrašas dėl Vaikų ligoninės Neonatologijos centro darbuotojų elgesio buvo paneigtas pirmadienį portalo lrytas.lt žurnalistams nuvykus į klinikas. Susitikus su skyriaus administracija bei personalu paaiškėjo, kad daug detalių neatitiko pernai metais čia gulėjusios pacientės pasakojimo.
Svarbu paminėti, kad po motinos ir dvynių išrašymo buvo atnaujintas ne tik skyrius, bet ir jo struktūra. Neišnešiotų ir išnešiotų naujagimių skyriai dabar sudaro vieną Neonatologijos centrą, jame taip pat įrengtas ir Pieno bankas, kuriame motinos pieno pritrūkę kūdikiai jo gali gauti iš kitų žindyvių.
Pasipiktinimą kėlė valgykla
Didžiausią pasipiktinimą vilnietei kėlė šiurkštus valgyklos darbuotojų elgesys. Moteris teigė, jog teko susidurti su labai šiurkščiu ir nemaloniu valgyklos darbuotojų bendravimu, o maistas dažnai būdavo paskutinės arba priešpaskutinės dienos galiojimo. Kartais pasitaikydavo pasibaigusio galiojimo produktų, o vieną sykį ant stalo teko rasti supelijusį pusryčiams paruoštą supelijusį batoną.
Neva apie supelijimą žinojo ir darbuotojos, bet, nepaisant to, jis vis tiek buvo duodamas neišnešiotus kūdikius pagimdžiusioms mamoms. V.G. tikino, kad tik pareikalavus šviežios duonos batonas buvo pakeistas nauju.
Dvynių motina taip pat teigė, kad pasitaikė atvejų, kai nors dar būdavo likusios kelios minutės iki maitinimo pabaigos, valgyklos darbuotojos atsakydavo, kad maisto nebėra, nors vėliau matydavo valgyklos darbuotojas nešančias jo likutį medicinos seserims. Taip pat atkreipė dėmesį, kad nuo gegužės pabaigos drastiškai sumažėjo maisto porcijos, o maždaug dvidešimčiai mamų būdavo duodama pusantro litro arbatos, kurios nebūdavo papildoma net ir paprašius.
Peilį taip pat reikėjo išsireikalauti, nes ant duonos uždėtą gabaliuką sviesto reikėdavo išsitepti šaukšteliu.
Nuvykus į VUL Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje esantį Neonatologijos centrą paaiškėjo, kad maistas klinikoms yra užsakomas ir vietoje negaminamas. Tiekėjas UAB „Pontem“ VUL Santariškių klinikas aprūpina šiltu maistu kelis kartus per dieną. Jo kiekis taip pat yra tiksliai suskaičiuojamas pagal tai, kiek žmonių tuo metu guli atitinkamame skyriuje.
Apsilankius valgykloje ant stalo matėsi šviežia duona ir įrankiai, didelis virdulys su arbata. Pasak virtuvės darbuotojos Jadvygos Žilinskos, tam, kad būtų išvengta nesusipratimų, visos skyriuje gulinčios mamos yra supažindinamos su tvarka bei laiku, kuriais dalinamas maistas. Ji tikino, kad labai retai pasitaiko atvejų, kad atvykusi mama negautų jai priklausančios porcijos, tačiau tai paprastai būna dėl vėlavimo.
„Kiekviena skyriuje gulinti moteris žino, kuriomis valandomis vyksta maitinimas. Tikrai niekada neatiminėjame maisto iš motinų, kurioms jis priklauso. Jos žino, kad, jeigu įspės iš anksto, priklausanti maisto porcija joms bus palikta. Turime ir mikrobangų krosnelę tam, kad nespėjusios laiku pavalgyti galėtų maitintis šiltai. Deja, maisto, kuris lieka, laikyti negalime. Jis yra išmetamas ir tikrai nenešamas medicinos seserims.
Prisimenu, kad maždaug prieš metus pasitaikė atvejis, kad atėjusi mama negavo savo porcijos, bet taip nutiko ne iš piktumo, o todėl, kad, neįspėjus apie vėlavimą, maistas yra išmetamas. Taip pat ant maisto produktų įpakavimų nebūna galiojimo laiko, nes jis yra normuojamas atskirai kiekvienai mamai, o sugedęs jis tikrai negali būti – juk esame nuolat tikrinami“, – tvirtino J.Žilinska.
Suplyšę rūbeliai pakeičiami kas kartą paprašius
Kitas nusiskundimas buvo dėl suplyšusių palų ir kūdikių drabužėlių. V.G. teigė, kad vaikams vystyti duodamos palos būdavo kiauros, o rūbeliai – sudriskę. Naujagimių skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Vilma Kuskienė patikino, kad nors tokių atvejų pasitaiko, kiekviena suplyšusi palutė yra pakeičiama į kitą, kai tik motina to pareikalauja.
„Drabužėliai ir palos yra naudojamos ne vieno kūdikio, todėl yra dažnai skalbiami aukštoje temperatūroje tam, jog būtų užtikrintas visiška dezinfekcija. Normalu, kad aukšta skalbimo temperatūra, nuolatinis lyginimas ir dėvėjimas daro įtaką tam, kaip medžiaga atrodo.
Svarbu pabrėžti, kad šis procesas nevyksta ligoninėje – skalbti vežame į skalbyklas, kuriose išlyginti drabužiai ir palutės yra sulankstomi, o atvežti į centrą yra paskirstomi po tam tikrą skaičių į kiekvieną palatą. Pagalbinėje patalpoje laikomos palos taip pat yra sulankstytos ir tvarkingai sudėtos į krūveles, tačiau jų yra tikrai daug.
Žinoma, tiek jas, tiek rūbelius skirstanti darbuotoja pažiūri, kad audeklas neturėtų skylių, tačiau, jeigu medžiaga yra sudriskusi jo centre, o ne išorėje, to neįmanoma pamatyti palos neišlanksčius. Šiandien tokių suplyšusių medžiagų tikrai nebeturime, tačiau pasitikime mamomis ir tikimės, jog pamačiusios susidėvėjusį drabužį ar palą jos mums praneš. Juk tikrai noriai pakeičiame į naują“, – kalbėjo V.Kuskienė.
Skundų buvo ir daugiau
Pasak vilnietės V.G., be minėtų trūkumų, labai stebino ir neva atsainus slaugių požiūris tiek į mamas, tiek į naujagimius. Buvo nurodyta, kad mamos yra neskatinamos žindyti kūdikių, apie tai joms yra neteikiama jokia informacija, personalas yra triukšmingas, o reklamuotos garso izoliacijos sistemos neveikia.
Įtarimų kėlė ir neveikiantis pagalbai išsikviesti skirtas mygtukas. Teigė, jog neatsakingai valomi inkubatoriai, jeigu slaugytojoms nebūdavo primenama, niekas kūdikiams nekeisdavo zondų. Be to, zondams kabinti būdavo naudojamos suplyšusios ir suraišiotos žvejybinės gumelės, kurių, pasak mamos, taip pat trūkdavo.
„Tokiose palatose jautiesi it zoologijos sode. Skyriaus darbuotojai tikina, kad stiklai reikalingi tam, kad matytų, kaip jaučiasi vaikas, ką rodo aparatai. Tačiau, ką galima pamatyti iš koridoriaus, kai aparatų ekranas yra nusuktas į sieną, o ne į duris? Nekviestos seselės retai kada užeidavo.
Būdavo, vaikai klykia, o pagalbos nesulauksi, reikėdavo specialiai prašyti, kad slaugė ateitų į palatą. Neretai poste nebūdavo nei vienos, tad reikėdavo eiti, ieškoti. Pagalbai išsikviesti skirtas mygtukas neveikė, o nuolat degančios lempos trukdė miegą.
Sklido kalbos apie specialią garso izoliacijos sistemą, medicinos seseris įspėjančią kalbėti tyliau. Panašu, kad tokios ten nė su žiburiu nerasi. Personalas šūkauja, garsiai kalba, trukdo ramybę. Be to, esu tikra, kad jeigu nebūčiau skatinusi slaugių, mano vaikams niekas nebūtų pakeitęs zondų. Inkubatorių taip pat niekas nekeitė, mergaitės gulėjo dulkėse, palatose bėgiojo tarakonai, o vienkartiniai šiukšlių maišai buvo daugkartinio naudojimo“, – piktinosi dvynukių mama.
Nusiskundimus atrėmė faktais
Į šiuos skundus atsakė Naujagimių skyriaus vedėja Rimutė Vaitkevičienė ir ūkio reikalų tvarkytoja Jadvyga Turlinska. Jos pateikė ir raštiškus įrodymus, kad kiekviena procedūra buvo įvykdyta pagal reikalavimus. Viskas – ir inkubatorių valymas, ir susipažinimas su vidaus taisyklėmis ir informacija apie maitinimą krūtimi – buvo patvirtinta V.G. parašu. Be to, praėjusių metų medicininiuose žurnaluose buvo užfiksuotas ir zondų keitimo grafikas.
Jame buvo matyti, kad zondai buvo keičiami laiko, o J.Turlinska iš karto atkreipė dėmesį į tai, jog kaltinimai dėl susidėvėjusios ar trūkstamos technikos yra nepagrįsti.
„Neišnešiotų naujagimių skyriuje iš tiesų yra naudojamos žvejybinės gumelės, kurių pagalba užtikriname, kad per kūdikio nosytę įvestas zondas jos neplėštų. Kartais vienos gumelės nepakanka, todėl surišame dvi ir per kilpą pravedame patį zondą, kad jis netrukdomas kabotų. Tai, ką matote V.G. atsiųstose nuotraukose būtent tai ir matyti – akivaizdu, kad vienos žvejybinės gumelės neužteko, todėl prie jos buvo pririšta kita ir pakabintas zondas.
Tikrai neneigiame, kad buvo užsiveisę tarakonų. Apie tai sužinoję įsigijome specialius spąstus, prie kurių jie prilipo ir buvo išgaudyti. Toks metodas, nors gali būti lėtas, parazitus gaudo nekenkdamas nei motinoms, nei kūdikiams, kurių sveikata yra pati svarbiausia.
Jų atsiradimą taip pat sunku suvaldyti. Juk į skyrių patenka įvairiausios socialinės padėties mamos, tad gali būti visko, net ir atsineštų tarakonų“, – paaiškino ji.
Naujagimių skyriaus vedėja gydytoja neonatologė R.Vaitkevičienė patikino, kad dauguma kitų kaltinimų – taip pat nepagrįsti. Tai patvirtino medicininiuose žurnaluose esantys vilnietės parašai, be to, nepasitikėjimu slaugių darbu privertė suabejoti ir tai, kad moteris kiekvieną gana dažnai vykdavo namo, o kūdikius palikdavo ligoninės darbuotojų priežiūrai. Šie jos išvykimai taip pat būdavo fiksuojami.
Nuvykus į Naujagimių skyrių buvo sunku nepatikėti medikės žodžiais – minėtų „į priešingą sieną“ nukreiptų aparatų ekranuose net ir ryškioje dienos šviesoje aiškiai matėsi skaičiai, be to sunku būtų paneigti ir higienos normų laikymąsi, nes dėl geros priežiūros net koridoriuje dezinfekavimui sustatyti inkubatoriai iš pirmo žvilgsnio tikrai neatrodė purvinesni už jau išplautus ir paruoštus naudojimui.
Šiukšlių maišai pakeisti, o visame skyriuje matyti nepriekaištinga švara. Taip pat buvome supažindinti ir su aplanku, kuriame išdėstytos visos vidaus taisyklės, su kuriomis susipažinusios mamos pasirašydavo medicininiame žurnale, kuriame taip pat buvo V.G. parašas. Vis dėlto, R.Vaitkevičienė pripažino, kad nors daugelis kaltinimų – absurdiški, kai kurie planai vis dar laukia įgyvendinimo.
„Nors daugelis kaltinimų iš tiesų neatitinka realybės, kol kas nei speciali apie triukšmavimą įspėjanti sistema, nei mygtukas išsikviesti pagalbai neveikia. Šie projektai yra vykdomi, tačiau kol kas dar nėra prieinami nei mamoms, nei personalui.
Taip pat reikėtų nepamiršti, kad ligoninėje kartu su kūdikiais gyvenančios mamos taip pat yra ir slaugytojos. Šiuo metu skyriuje guli 40 mamų, o be jų – keli motinų palikti kūdikiai. Todėl kiekvieną mamą įspėjame, kad pagrindinės slaugytojos vaidmuo teks ne medicinos seseriai, o jai, išmokome, kaip teisingai rūpintis vaikeliu bei aktyviai dalyvauti tiek zondų, tiek inkubatorių valymo grafikų sekime.
Be to, medicininiai įrašai byloja ir tai, kad mama kūdikius maitino krūtimi, buvo fiksuojama, kaip jiems sekasi žysti, tad neįmanoma, kad centre nėra teikiama informacija apie žindymo svarbą. Juolab, kad neseniai buvo įkurtas pieno bankas, kuriame nepakankamai motinos pieno gaunantys naujagimiai turi galimybę išvengti mišinuko“, – kalbėjo gydytoja neonatologė R.Vaitkevičienė.
Skyriuje gulinčios mamos nusiskundimų neturi
Norėdami išgirsti visas istorijos puses pakalbinome ir Neonatologijos centre gulinčią mamą, kuri taip pat pagimdė neišnešiotus dvynius. Paklausus, kaip ji jaučiasi šiame skyriuje, moteris atsakė, kad jokių priekaištų neturi.
„Palatoje gyvenu kartu su savo mama. Kadangi kūdikiai yra du, palatoje stovi ir dvi lovos suaugusiems. Didžiąją dalį priežiūros atliekame pačios, jeigu prireikia pagalbos, kreipiamės ir į medicinos seseris.
Skyriuje gulime jau apie du mėnesius, tačiau lig šiol tikrai jokių problemų nekilo nei dėl nepriežiūros, nei dėl maisto, nei dėl didelių palatų stiklų. Jie kaip tik netgi truputį padeda – kai kūdikiai naktimis ima verkti, keliesi, sūpuoji, bet tuomet pamatai, kad esi ne viena, kad kitoje palatoje mažiuką ant rankų supa kita mama, ir savotiškai pasidaro lengviau.
Visgi pastebėjau, kad yra ir priekabesnių moterų, kurios, atrodo, tik ir ieško prie ko prikibti, bet čia, turbūt, nuo žmogaus charakterio priklauso...“ – svarstė vieną iš dvynukų ant rankų laikanti mama.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.