Originalios vėžio atsiradimo teorijos autorė atšventė 90-ąjį jubiliejų

2017 m. kovo 21 d. 09:04
lrytas.lt
Nacionalinio vėžio instituto bendruomenė iškilmingai pažymėjo prof. Elenos Moncevičiūtės-Eringienės, įžymios mokslininkės imunologės, originalios vėžio atsiradimo teorijos, kad vėžys yra lėtiniam žalojimui atsparių ląstelių evoliucinė atmaina, autorės bei nenuilstančios sveikos gyvensenos propaguotojos, 90-ąjį jubiliejų.
Daugiau nuotraukų (1)
Tarsi patvirtindama savo asmeniniu pavyzdžiu sveikos gyvensenos privalumus, į iškilmingą onkologų bendruomenės susirinkimą, skirtą garbingam jubiliejui pažymėti, 90-ąjį gimtadienį švenčianti prof. Elena Moncevičiūtė-Eringienė atvyko pasitempusi ir šventiškai nusiteikusi. Profesorė, be savo mokslinės veiklos, visą gyvenimą aktyviai propagavo sveiką gyvenimo būdą ir tam skyrė didelę dalį savo visuomeninės ir švietėjiškos veiklos.
„Prof. Elena Moncevičiūtė-Eringienė yra paskelbusi originalią vėžio atsiradimo teoriją, kuri grindžiama bendrabiologiniais evoliucinio rezistentiškumo žalojantiems faktoriams mechanizmais, – sako Nacionalinio vėžio instituto Mokslinių tyrimų centro Imunologijos laboratorijos vedėja dr. Vita Pašukonienė. – Šie mechanizmai būdingi įvairių evoliucijos pakopų (nuo bakterijų iki žinduolių) ląstelėms. Evoliucinio vystymosi metu šie rezistentiškumo mechanizmai padėjo gyvybei išlikti nepalankiomis sąlygomis.“
Pagal prof. E. Moncevičiūtės-Eringienės hipotezę piktybėjančios ląstelės, kad išgyventų, tarsi grįžta evoliucijos laiptais atgal į atavistinės raidos būklę. Tokios primityvėjančios ląstelės nustoja klausyti organizmo reguliuojančių signalų, susikuria autonomiją ir įgyja polinkį greičiau augti. Šioms savarankiškoms ląstelėms formuojasi bendrasis piktybiškas atsparumas daugeliui kancerogeninių faktorių. Pagal prof. E.Moncevičiūtės-Eringienės teoriją pagrindinis kovos su vėžiu būdas turi būti ne įgyto rezistentiškumo šalinimas, o profilaktinės priemonės, apsaugančios ląsteles nuo žalojančių faktorių.
Prof. Elena Moncevičiūtė-Eringienė yra navikų imunologijos pradininkė Lietuvoje. Profesorės pastangomis Institute buvo įkurta Imunologijos laboratorija, kuri kitais metais minės savo keturiasdešimtmetį. Navikų imunologijos tematika profesorė yra išleidusi dvi monografijas, iš viso paskelbė 210 mokslo darbų, jai vadovaujant parengtos 7 daktaro disertacijos. Remiantis profesorės tyrimų rezultatais, buvo pasiūlyta žmogaus imuninės būklės 6 tipų klasifikacija bei testų sistema imuninei būklei įvertinti. Profesorės sukurta žmogaus imuninės būklės įvertinimo metodika buvo įdiegta kai kuriose Lieuvos medicinos įstaigose, taip pat Rusijoje, Ukrainoje.
„Išugdžiusi mus – tris imunologų kartas, profesorė yra puikus pavyzdys jaunajai medikų ir mokslininkų kartai kaip įkvepiančio darbštumo ir atkaklumo siekiant mokslinių tikslų pavyzdys, – pasakė profesorės E. Moncevičiūtės-Eringienės mokslininkės kelią iškilmingame minėjime pristačiusi dr. Vita Pašukonienė. – Dar jaunystėje apsisprendusi tapti gydytoja, baigė Medicinos fakultetą su pagyrimu, tapo gydytoja chirurge ir, rimtai apsisprendusi, pasuko mokslininkės keliu. Savo pasirinkimui profesorė liko ištikima visą gyvenimą. „
VėžysteorijaJubiliejus
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.