Bene dažniausiai pasitaikantis mitas: dantų tiesinimas yra itin skausmingas procesas. Pasak gydytojos ortodontės E.Bučinskienės, skausmas yra individualus pojūtis, paprastai diskomfortas juntamas apie 3–5 dienas po breketų uždėjimo. Retesniais atvejais tai užtrunka iki savaitės. „Pavyzdžiui, klinikos „Dantų harmonija“ pacientų apklausa* parodė, kad apie 73 proc. pacientų po breketų pritvirtinimo jautė tik nestiprų veržimą burnoje“, – pasakojo E.Bučinskienė.
*Apklausos imtis – 30 ortodontinio gydymo pacientų.
Kitas itin populiarus mitas: tiek vidiniai, tiek išoriniai breketai gadina dantų emalį. „Iš tiesų vidinė breketo pusė, vadinamasis jo padelis, prie danties klijuojamas specialia plomba ir prie jo paviršiaus prisitvirtina labai glaudžiai.
Danties paviršių ir breketo pagrindą skiria labai plonas hermetiškas plombos sluoksnis. Po juo niekas nepatenka ir jokių pakitimų toje vietoje nevyksta. Tačiau tai, kas vyksta aplink breketą, priklauso nuo rūpinimosi burnos higiena“, – pažymėjo klinikos „Dantų harmonija“ gydytoja ortodontė.
Pasak E.Bučinskienės, vieta, kuriai viso gydymo metu reikėtų skirti daugiau dėmesio ir kruopščiau valyti, yra šalia breketo pagrindo.
Kadangi nepakankamai prižiūrint dantis šiose vietose dažniausiai ima kauptis apnašos, jos natūraliai gali padėti formuotis ėduoniui. Svarbu pabrėžti, kad tokia ėduonies atsiradimo rizika kyla visai ne dėl breketo technologijos, bet dėl prastos burnos higienos.
„Įdomu tai, kad gydantis vidiniais breketais sąlygos bakterijoms veistis yra gerokai prastesnės, nes breketo padas yra labai platus ir apima beveik visą vidinį danties paviršių. Dėl to maisto likučiai nusėda ne ant danties paviršiaus, o ant breketo paviršiaus. Tai, žinoma, nereiškia, kad dantų prižiūrėti nereikia, tačiau dantys šiuo aspektu yra tarsi daugiau apsaugoti“, – pasakojo E.Bučinskienė.
Vienas pagrindinių mitų apie vidinius breketus yra tai, kad jie tinka ne visiems. „Iš tikrųjų yra priešingai. Vidiniai breketai yra individualizuojami pagal kiekvieno paciento dantis, todėl jie puikiai pritaikomi pacientui“, – pažymėjo E.Bučinskienė.
Kitas taip pat populiarus mitas – kad breketai tinka tik vaikams. Klaidingai manoma, kad toks gydymas tinka tik vaikams ar ankstyvos paauglystės metais. „Iš tiesų dantys yra judrūs visą žmogaus gyvenimą. Jie leidžiasi pastumiami ar pasukami. Paciento amžius gali turėti įtakos gydymosi laikui, todėl vyresniems asmenims šis procesas gali būti ilgesnis“, – teigė klinikos „Dantų harmonija“ ortodontė.
Ryškus šveplavimas ir breketai – neišskiriami draugai. Tai – vėlgi mitas. Praktika rodo, kad dauguma pacientų prisitaiko prie breketų ir po kurio laiko ima kalbėti nešvepluodami. Šveplavimas gydymo metu yra būdingas, tačiau dažniausiai tai labiau jaučiama gydymosi pradžioje. Dalis pacientų savo liežuvį išlavina per kelias savaites, kitiems tai pavyksta po kiek ilgesnio laiko.
„Daugiausia tai priklauso nuo to, ar pacientas skiria pakankamai dėmesio ortodonto rekomenduojamiems tarties pratimams. Kaip parodė mūsų klinikoje atlikta apklausa*, apie 70 proc. pacientų atsikratyti tarties problemų padėjo skaitymas garsiai ir intensyvus kalbėjimas“, – įžvalgomis dalijosi E.Bučinskienė.
*Apklausos imtis – 30 ortodontinio gydymo pacientų.
Kaip atskirti mitus nuo tikrovės?
„Mano nuomone, dantų tiesinimas turi prasidėti nuo gydytojo ir paciento dialogo – konsultacijos.
Tuomet mitams nelieka vietos. Reikėtų nebijoti klausti ir išsakyti savo lūkesčius. O gydytojas ortodontas turėtų ne tik atsakyti į pacientui rūpimus klausimus, bet ir patarti, pateikti praktinių pavyzdžių, jeigu pacientui tai yra aktualu.
Svarbu ir tai, kad čia pat, klinikoje „Dantų harmonija“, atliekame skaitmeninę diagnostiką, darome diagnostinius modelius, o gydymo planas yra sudaromas individualiai pagal konkrečią paciento situaciją ir norimus pasiekti rezultatus, todėl pacientui galime aiškiai nupasakoti gydymo kelią, kuris jo ar jos laukia, – pasakojo jau daugiau nei trylika metų ortodonte dirbanti gydytoja E.Bučinskienė. – Be to, klinikoje „Dantų harmonija“ dirba visų sričių odontologai, tad prireikus kompleksinio gydymo pacientas viską gauna po vienu stogu.“
Maloniai kviečiame atvykti į nemokamą seminarą
„Dantų tiesinimas: kodėl jo reikia ir koks tokio gydymo kelias? Skirtingos breketų rūšys“
Seminaro metu gydytoja ortodontė Eugenija Bučinskienė pristatys skirtingas breketų rūšis, papasakos apie jų skirtumus ir privalumus, taip pat atsakys į Jūsų klausimus.
Registracija telefonu: +370 610 11 222
Seminaro vieta: klinika „Dantų harmonija“
Adresas: Olimpiečių g. 1A-9, LT-09235, Vilnius
Seminarų datos: sausio 17 d. 18 val. ir sausio 21 d. 11 val.