Kiaurą parą ir ištisus metus – tokią galimybę atlikti diagnostinius tyrimus turės sostinės gyventojai, besigydantys Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, nes naujas centras įsikūrė šios gydymo įstaigos patalpose.
Pacientams, kurie gydosi ligoninėje, tyrimas nieko nekainuos, o atsakymas ateis po 12 valandų.
Atidarius naują “Affidea Lietuva“ diagnostikos centrą, ligoninė pirks savo pacientams medicinos paslaugas, manoma, kad per mėnesį ligoninei tai kainuos apie 40 tūkstančių eurų, o ambulatoriniams pacientams tyrimai buvo mokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.
Centro įkūrimas – pavyzdys, kaip privatus verslas ateina į viešąjį sektorių, ir tarnauja visuomenei. Tai padės sumažinti pacientų eiles, o gydytojams pavyks anksčiau nustatyti ligas, nes centre bus atliekami pažangiausi rentgeno diagnostikos, kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimai.
“Affidea Lietuva“ radiologinės diagnostikos centro vadovas Vitalijus Orlovas teigė, kad šis centras gimė iš idėjos priartinti šiuolaikinės medicinos paslaugas tiek sunkiomis ligoms sergantiems žmonėms, tiek asmenims, kurie nori atlikti profilaktinius patikrinimus.
Skatindama viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimą prie šio projekto daug prisidėjo ir Vilniaus miesto savivaldybė.
– Kokie centro planai? – paklausiau naujo centro vadovo V.Orlovo.
– Vilniaus miesto klinikinės ligoninės patalpos išnuomotos 10 metų, Vilniaus savivaldybė pritarė tam, mes atlikome visus darbus už savo lėšas – ne tik remontavome patalpas, bet ir nupirkome medicinos įrangą. Tai – pavyzdys, kaip gali bendradarbiauti viešasis ir privatus sektorius.
Jei besigydančiam ligoninėje pacientui reikia atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimą, anksčiau šiuo tikslu buvo taikomas 16 sluoksnių aparatas, kuris buvo įsigytas beveik prieš 10 metų, tai dabar tokį tyrimą atliks nauju 128 sluoksnių aparatu.
Nauja paslauga nebus brangesnė už tą, kuri kainavo taikant morališkai pasenusį aparatą, tačiau pacientai kur kas daugiau laimės, nes tyrimas bus kur kas kokybiškesnis. Už viską mokės ligoninė.
Tuo atveju, jei žmogus turės siuntimą atlikti tyrimą, jam taip pat nieko nekainuos, nes už paslaugą mokės ligonių kasa, su kuria naujas centras yra sudaręs sutartį.
Jei žmogus nori tokio diagnostinio tyrimo, kur nekompensuoja Valstybinė ligonių kasa, jis gali gauti tokią paslaugą už savo pinigus.
Tokia galimybė numatyta tais atvejais, kai žmogus pageidauja atlikti viso kūno magnetinio rezonanso tyrimą.
Mums labai svarbūs ligoninėje besigydantys pacientai, nes integravome visą sistemą, nes tyrimų duomenys keliauja į ligoninės serverius. Tai reiškia, kad medikai bet kuriuo metu gali nagrinėti tyrimo vaizdus ir skirti tinkamą gydymą
- Koks buvo ligoninės vaidmuo, steigiant šį centrą?
– Vilniaus miesto klinikinė ligoninė mumis pasitikėjo, parodė gerą valią, ji suprato, kad radiologinė diagnostika gali būti atlikta gerų profesionalų.
Ligoninė buvo suinteresuota, kad ateitų kvalifikuotas naujų paslaugų tiekėjas.
- Kaip veiks diagnostinė pagalbą, kuri numatyta kiaurą parą ir ištisus metus? Iš kur paimsite tiek specialistų, kas čia budės visą parą?
– Mes pakvietėme gydytojus, taip pat technologus, kurie anksčiau dirbo Vilniaus miesto klinikinės ligoninės radiologinės diagnostikos skyriuje. Mes taip pat pritraukėme naujų specialistų.
Naujo centro radiologai ir technologai specializuojasi tam tikrose srityse, pavyzdžiui, jei gydytojas radiologas nustato krūties ligas, jis netiria pilvo ertmės organų. Nėra taip, kad tas pats gydytojas radiologas atliktų visus tyrimus nuo galvos iki pėdos. Tai mažina klaidų galimybę.
Naujame centre dirbs žmonių apie 20 specialistų, bet visoje šalyje mes turime apie 50 gydytojų radiologų.
- Ką naujo galėsite pasiūlyti? Galbūt yra tokių paslaugų, kurių be jūsų niekas šalyje netaiko?
– Visi mūsų rentgeno aparatai yra naujos kartos, tai reiškia, kad medicinos personalui bus lengviau dirbti. Nebus vargo, nes visi tyrimo vaizdai yra skaitmeniniai, juos patogu analizuoti, persiųsti kitiems specialistams, taip pat archyvuoti.
Daug vilčių teikia ir naujas magnetinio rezonanso aparatas, nes atsiveria naujos diagnostikos galimybės. Kol nebuvo tokio aparato, šioje ligoninėje negalėjo būti tiriama minkštųjų audinių patologija, kadangi jai netinka kompiuterinės tomografijos tyrimas.
Mes turime ir naują 128 sluoksnių kompiuterinį tomografą, o anksčiau buvo taikomas vos 16 sluoksnių aparatas. Tarp šių aparatų yra toks pat skirtumas kaip skrydis propeleriniu lėktuvu ir naikintuvu.
Mes įdiegėme dar vieną naujovę, kuri taikoma visame pasaulyje – tai programa, kuri padeda mažinti apšvitos dozę. Bendradarbiaudami kartu su fizikais siekiame padaryti taip, kad diagnostinis tyrimas atneštų kuo mažesnę žalą pacientui.
Tokia apšvitos dozės mažinimo programa taikoma visiems „Affidea“ centrams, Europoje yra 14 tokių centrų, kuriuose dirba apie 700 gydytojų radiologų.
Jonizuojanti spinduliuotė pavojinga žmogui, nes gali išprovokuoti tokią ligą kaip vėžys ir kitas bėdas.
Kadangi siųsdamas pacientą atlikti tyrimą gydytojas turi įvertinti žalos riziką, mes sieksime, kad apšvitos dozė būtų keliolika kartų mažesnė.