Tarptautinė universiteto kolorektinė chirurgijos draugija (anglų k. – International Society of the University Colon and Rectal Surgeons) buvo įkurta 1962-aisiais lapkričio 24-ąją Meksikos sostinėje, Meksike.
Jos tikslas – skatinti storosios žarnos chirurgijos vystymąsi pasaulyje, suburti šia sritimi besidominčius gydytojus, taip pat organizuoti informacijos sklaidą, mokymą, keitimąsi patirtimi ir technologiniais pasiekimais. Ši draugija kartą per dvejus metus rengia pasaulinį suvažiavimą.
Tai – vienintelė šios specialybės draugija, jungianti gydytojus iš viso pasaulio, tuo tarpu kitos medikų draugijos jungia specialistus labiau geografiniu principu.
Ši draugija daug nuveikė, kad kolorektinė chirurgija kaip atskira specialybė būtų pripažinta daugelyje šalių (Lietuvoje tokia draugija bei specialybė gyvuoja nuo 1991 metų).
Tai padeda teikti specializuotą aukščiausio lygio chirurginę pagalbą ligoniams, sergantiems storosios žarnos ligos.
Įrodymais pagrįstos medicinos duomenimis, pasiekiama kur kas geresnių rezultatų tuo atveju, jei pacientams teikia pagalbą būtent šios specialybės chirurgai ir gydytojai, o ne bendrojo profilio chirurgai.
Draugijos pavadinime esantis žodis „universiteto“ pabrėžia tai, kad jos veikla susijusi su akademine kryptimi ir švietėjiškais tikslais.
Kartą per dvejus metus yra renkama šios draugijos valdyba ir jos vadovai. Įprasta, kad šios pareigos suteikiamos daug nusipelniusiems ir tarptautiniu mastu pripažintiems chirurgijos profesoriams.
Tarptautinės kolorektinės chirurgijos draugijos 27-asis pasaulinis suvažiavimas įvyko 2016 rugsėjo 23-25 dienomis Mumbajuje, Indijoje.
Šiame renginyje draugijos generaliniu direktoriumi buvo išrinktas Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovas profesorius Narimantas Evaldas Samalavičius, jo kadencija truks dvejus metus.
N.Samalavičius susidomėjo kolorektine chirurgija prieš 20 metų, kai pradėjo dirbti tuometinėje Vilniaus Raudonojo Kryžiaus universitetinėje ligoninėje.
„Teko Lietuvoje įkurti centralizuotą vieno iš paveldimų storosios žarnos vėžio sindromų sergančių žmonių duomenų bazę ir inicijuoti profilaktinį chirurginį gydymą“, – prisiminė profesorius.
2002 metais jis buvo išrinktas tokio pat profilio Lietuvos draugijos prezidentu, jai vadovauja iki šiol.
2004 metais tapus pasaulio kolorektinės chirurgijos draugijos nariu, N.Samalavičius aktyviai įsijungė į jos veiklą, vėliau buvo išrinktas į draugijos valdybą.
Profesoriui N.Samalavičiui teko ilgai ir sunkiai dirbti, įgyvendinant šios draugijos tikslus. Kartu su kitais chirurgais iš įvairių pasaulio šalių jis organizavo teorinius ir praktinius mokymus Tailande, Šri Lankoje, Indijoje, Sirijoje, Irane, Saudo Arabijoje, Albanijoje ir kitose valstybėse.
Lavindami savo įgūdžius onkologijoje, Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centre lankėsi gydytojai iš Nepalo, Indijos, Tailando, Sirijos, Irano ir kitų valstybių, jų stažuotės truko vidutiniškai po mėnesį.
Vienu svarbiausių uždavinių, kuriuos profesorius N.Samalavičius iškėlė – tai galimybė mūsų šalies specialistams įgyti žinių, neišvykus iš Lietuvos.
Remiamas pasaulinės chirurgų draugijos, profesorius N.Samalavičius kasmet organizuoja tarptautinę konferenciją, kur skaityti paskaitų į Lietuvą atvyksta specialistai iš pripažintų pasaulyje gydymo ir mokslo įstaigų, pavyzdžiui, JAV, Korėjos, Japonijos, Australijos, Anglijos, Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Suomijos, Ispanijos, Italijos ir kitų valstybių.
Didėjant pažinčių ratui, Lietuvos gydytojams taip pat atsirado daugiau galimybių išvykti ilgesnėms stažuotėms į JAV, Korėją, Japoniją, Vokietiją, Pietų Afriką, Didžiąją Britaniją, Daniją, Suomiją.
Profesorius N.Samalavičius teigė, kad vadovauti pasaulinei draugijai yra ypatinga garbė. Juk dar retas reiškinys, kad tokios mažos šalies kaip Lietuva atstovas taptų pasaulinės organizacijos vadovu.
„Džiaugiuosi, kad mano sunkus ilgametis darbas buvo taip aukštai įvertintas.
Stengsiuosi, kiek įmanoma, daugiau laiko skirti naujoms pareigoms atlikti, o svarbiausia – kuo daugiau naudos suteikti mūsų šalies gydytojams“, – prisipažino profesorius N.Samalavičius.