Teroristinė ataka Druskininkuose: prasidėjo medikų ir karių pratybos

2016 m. rugsėjo 16 d. 11:00
Druskininkuose penktadienį prieš pietus į minią rėžėsi 2 lenktyniniai automobiliai. Teroristų vairuojami du lenktyniniai automobiliai įlėkė į renginio dalyvių minią ir pradėjo traiškyti aikštėje susirinkusius žmones.
Daugiau nuotraukų (6)
Neišsigąskite, tai – tik teroristinio išpuolio inscenizacija – jau dešimtą kartą vykstančių Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynių dalis.
Didžiulė nauda kariams
Penktadienio rytą Druskininkus žadino šventinis greitosios medicinos pagalbos automobilių paradas, kai daugiau nei 30 automobilių su įjungtomis sirenomis pravažiavo miesto gatvėmis.
Taip prasidėjo oficialus X-ųjų Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynių atidarymas. Ekipažams pasiekus Pramogų aikštę, čia susirinkusius žaidynių dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Sveikatos apsaugos viceministrė Jūratė Sabalienė, Druskininkų miesto vicemeras Linas Urmanavičius, Bendrojo pagalbos centro viršininkas Audrius Čiuplys, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos atstovas Gintautas Maižius.
Tačiau taikią šventę nutraukė inscenizuota nelaimė: teroristų vairuojami du lenktyniniai automobiliai įlėkė į renginio dalyvių minią ir pradėjo traiškyti aikštėje susirinkusius žmones.
Į įvykio vietą atskubėję Lietuvos kariuomenės Druskininkų 109 kuopos kariai savanoriai neutralizavo teroristą, apsupo teritoriją ir kartu su policija leido saugiai dirbti medikams bei gelbėtojams. Per teroro išpuolį sužeistiems asmenims pagalbą teikė visos Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynėse dalyvaujančios komandos. Pirmiausia medikai turėjo išrūšiuoti nukentėjusiuosius, suteikti skubią pagalbą ir nuspręsti, kur jie turi būti pervežti tolesnei pagalbai.
„Žaidynių užduotys atspindi pasaulyje vyraujančias tendencijas ir aktualijas, – sakė Lietuvos skubiosios medicinos draugijos valdybos pirmininkas prof. Dinas Vaitkaitis. – Šiemet ypatingą dėmesį skyrėme pasirengimui veikti teroro akto metu, bendradarbiauti su kariuomene ir specialiosiomis tarnybomis.“
Pasak D.Vaitkaičio, didelė tikimybė, kad įvykus tokiai nelaimei, pirmieji atvyks greitosios medicinos pagalbos ekipažai, kuriems reikės turėti strategiją, kaip organizuoti darbą ir suteikti pagalbą daugybei sunkius sužalojimus patyrusių asmenų.
„Į tokias pratybas žiūrime labai teigiamai. Kariuomenė visuomet pasirengusi pagelbėti visuomenei krizės atveju. Tokio inscenizuoto teroristinio išpuolio metu mūsų bendri veiksmai su policija, ugniagesiais, medikais tampa labai naudingomis pratybomis. Mūsų kariams tai tik į naudą. Mūsų kariai taip pat mokomi gelbėti kitus karius, suteikti jiems pagalbą, tačiau tokio masto pratybų galimybė nėra tokia dažna.
Būtų naudinga, kad tokios pratybos vyktų ir toliau“, – teigė renginyje dalyvavusiems kariams savanoriams vadovaujantis kapitonas Kęstutis Valenta.
Greitąją pagalbą civiliams suteiks paramedikai?
Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis įsitikinęs, kad medikų ir karo medikų bendradarbiavimas iki šiol buvo deklaratyvus, tačiau šiandien „teroristinė ataka“ leido įgyvendinti į bendradarbiavimą praktiškai.
„Ir šis bendradarbiavimas neapsiriboja vien šiomis žaidynėmis. Jau yra kalbama ir su Karšto apsaugos ministerija apie tai, kad į Greitosios medicinos pagalbos komandas reikėtų integruoti ir karo paramedikus su jų turima įranga ir automobiliais. Tai būtų didelė paspirtis mums, gi medicinoje visame pasaulyje dažnai stinga išteklių.
Reikia kalbėti ir apie tai, kad patiems karo paramedikams tai būtų galimybė dažniau prisilesti prie gyvos medicinos nei vien misijų ar pratybų metu. Jei kasdien susidurtų su gyvybei grėsimingomis situacijomis ir galėtų tobulinti savo įgūdžius.
Tad dėl tokio bendradarbiavimo tik pasidžiaugti reikia“, – kalbėjo N.Mikelionis.
Visus kritikus, kurie raukys nosį ir sakys, kad apskritai tokios žaidynės – laiko gaišimas pagalbos laukiančiųjų sąskaita, jis patikino, jog visos Greitosios medicinos pagalbos brigados, kurios turi šiandien dirbti – dirba ir teikia būtinąją pagalbą. Žaidynėse dalyvauja tie darbuotojai, kurie šiandien galėtų laiką leisti namuose su šeimomis.
Medikai gali įvertinti savo įgūdžius
„Tokiose situacijose kaip šiandien, medikai turi galimybę įvertinti jau turimus įgūdžius, pasitobulinti. Greitoji medicinos pagalba gi turi būti vertinama pagal griežtus protokolus.
Be to, toks renginys – galimybė pabendrauti su kolegomis iš Lietuvos ir užsienio. Pasidalyti patirtimi“, – kalbėjo Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas .
Paklaustas, ar medikai būtų pasiruošę suteikti pagalbą realaus teroristinio išpuolio metu, N.Mikelionis teigė, kad situacija nėra vienareikšmiška.
„Be abejonės, gyvename pakankamai ramioje šalyje, tačiau tai turi būti nebūtinai teroristinis išpuolis. Masinė nelaimė gali atsitikti dėl stichijos ar įgriuvusio parduotuvės stogo.
Mūsų medikų kvalifikacija tinkama ir pagalbą būtų suteikta. Tačiau reikia kalbėti apie išteklius. Kita vertus, situacija ir būna ekstremali, kai nebepakanka pajėgų jai spręsti.
Todėl ir reikia kooperuotis, turi būti užtikrinta logistika, ryšys, kad greičiau atvyktų pagalba iš kitų teritorijų.
Krūva tokio organizacinių ir materialinių išteklių klausimų kyla. Todėl noriu akcentuoti, jog šalyje reikėtų turėti kelis specialius didelius automobilius su reikiama įranga, kurie galėtų dalyvauti suteikiant pagalbą tokiais kritiniais masinių nelaimių atvejais.
Seniai kalbama apie tai, todėl viliuosi, kad į žaidines atvykę politikai, prisimins apie to būtinumą“, – kalbėjo N.Mikelionis.
Tarptautinio masto renginys
Šiemet dėl geriausiųjų vardo Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynėse varžosi 28 profesionalų komandos iš Lietuvos ir 5 iš užsienio šalių – Latvijos, Estijos, Ukrainos bei Kazachstano.
Nuo 2007 metų kasmet vykstančios žaidynės patvirtina per šį laiką įvykusios pažangos mastą. Lietuvos greitosios medicinos pagalbos tarnyba pasikeitė, perimdama Vakarų šalių patirtį: įdiegti vieningi skubios pagalbos algoritmai, dispečeriai pradeda dirbti pagal standartizuotus protokolus, išaugo nelaimės vietoje dirbančių medikų ir paramedikų profesionalumas. Atsižvelgdami į tai, organizatoriai kasmet sukuria vis išradingesnes užduotis. Jas atlikdamos komandos gali pademonstruoti nepriekaištingus darbo įgūdžius ir pasisemti noro tobulėti toliau.
„Žaidynių užduotys atspindi tuometines aktualijas, – sakė Lietuvos skubiosios medicinos draugijos valdybos pirmininkas prof. Dinas Vaitkaitis. – Šiemet ypatingą dėmesį skirsime pasirengimui veikti teroro akto metu, bendradarbiauti su kariuomene ir specialiosiomis tarnybomis, teikti pagalbą daugybinius sužalojimus patyrusiems nukentėjusiesiems.“
Žaidynes organizuoja Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija, Lietuvos skubiosios medicinos draugija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ekstremaliosios medicinos katedra ir Krizių tyrimo centras. Renginį globoja Druskininkų miesto savivaldybė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.