Lietuviškoje abortų istorijoje – žingsnis atgal?

2016 m. rugpjūčio 23 d. 15:11
Medikamentinio aborto, kuris, pasak specialistų, yra mažiau žalojantis moters organizmą nei chirurginis, dailiosios lyties atstovės Lietuvoje negali pasirinkti.
Daugiau nuotraukų (2)
Nors pasaulyje jau dešimt metų taikoma medikamentinio aborto procedūra, naudojant mifepristoną ir prostaglandiną. Įregistruotas tik pirmasis medikamentas, o kalbos apie antrojo registravimą ir apskritai medikamentinio aborto įteisinimą nuslopo drauge su artėjančiais rinkimais.
Šiandien paaiškėjo, kad tuo pačiu kreiptasi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą dėl pirmojo medikamento išregistravimo.
Kreipėsi į teismą
Grupė Seimo narių Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) pateikė prašymą pripažinti neteisėtu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) viršininko įsakymą, kuriuo perregistruojamas vaistinis preparatas „Mifepristone Linepharma“, bei įpareigoti VVKT panaikinti šio preparato registracijos pažymėjimo galiojimą.
Į teismą kreipėsi Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė kartu su Seimo nariais Rima Baškiene, Rimantu Jonu Dagiu bei Algimantu Dumbrava.
„Mifepristone Linepharma“ buvo įregistruotas 2013 m. liepos 11 d. Tai preparatas, kuriuo atliekamas medikamentinis besivystančio gimdinio nėštumo nutraukimas. Lietuvoje nėra registruoti kiti vaistai, būtini nėštumo nutraukimui, – prostaglandino analogai, todėl nėštumo nutraukimas naudojant mifepristoną negalėtų būti iki galo užbaigtas: dėl vaisto žuvęs vaisius negalėtų pasišalinti iš moters organizmo, nes pasišalinimą iš organizmo garantuoja būtent prostaglandino analogai.
Pasak parlamentarų, dėl šios aplinkybės mifepristono buvimas rinkoje keltų pavojų Lietuvos moterų sveikatai. Taip pat nėra teisės aktų, kurie būtų legalizavę tokį nėštumo nutraukimo būdą. Todėl po įregistravimo preparatas Lietuvos rinkai nebuvo tiekiamas ištisus trejus metus.
Farmacijos įstatymas nustato, kad, „jeigu įregistravus vaistinį preparatą jis per 3 metus nepatiekiamas rinkai, registracijos pažymėjimo galiojimas panaikinamas“.
Trejų metų terminas sukako šių metų liepos 11 d. Užuot veikęs teisės aktų nustatyta tvarka, VVKT viršininkas liepos 22 d. įsakymu vaistinį preparatą pakartotinai perregistravo.
Seimo narė D. Mikutienė yra įsitikinusi, kad taip veikdamas VVKT viršininkas nevykdė jam teisės aktais nustatytų pareigų ir, viršydamas teisės aktais apibrėžtą kompetenciją, pažeidė teisinės valstybės principą.
„Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra ne kartą konstatavęs, kad teisinės valstybės principo esmė – teisės viešpatavimas, kuris reiškia, kad valdžios laisvę riboja teisė, kuriai privalo paklusti visi teisinių santykių subjektai.
Bet kokie viešojo administravimo subjektų veiksmai ar sprendimai, priimti peržengiant imperatyviais teisės aktais apibrėžtas veikimo ribas, pripažįstami neteisėtais“, – teigiama LVAT pateiktame pareiškime.
Atimama teisė į saugesnį abortą
Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė siekį išregistruoti vaistą vadina dideliu žingsniu atgal. Pasak jos, apskritai dešimtmetį vykstantys svarstymai dėl medikamentinio aborto įteisinimo šalyje rodo atsilikimą nuo šiuolaikinių mokslo naujovių ir tendencijų.
„Tas vienas medikamentas (mifepristonas) įteisintas visai ne nėštumo nutraukimui, o kitiems reikalams. Kita vertus, antrojo (prostaglandino) įteisinimas neleistų išspręsti pačios problemos, mat reikėtų įteisinti ir patį medikamentinį abortą.
O šio metodo įteisinimui daugelį metų priešinasi bažnyčia, manydama, jog tai būtų baisesnis metodas nei chirurginis abortas. Nors iš tiesų yra visiškai atvirkščiai.
Jei lygintume mūsų situaciją su kitų šalių patirtimi, daugelyje užsienio šalių chirurginis abortas nebeatliekamas. O pas mus jis – vienintelis pasirinkimas.
Tai rodo, kad pažangiosios mokslinės technologijos negali prasiskinti kelio“, – kalbėjo E.Kuliešytė.
Pasak pašnekovės, naujovėms priešinasi ir politikai. Esą baiminamasi, jog įteisinus medikamentinį abortą, moterys bus linkusios dažniau pasiryžti abortui. Tačiau tiesa ta, kad tik nepasiruošusios motinystei moterys renkasi tokią procedūrą bet kokia kaina. Tad tokioms moterims medikamentinis abortas būtų mažiau organizmą žalojantis pasirinkimas, mat moteriai tik retais atvejais tenka gultis į stacionarą. Be to, tai – pigesnė procedūra.
Lietuvoje šiuo metu yra įteisintas tik chirurginis abortas, kai ne ilgesnis nei 12 savaičių nėštumas nutraukiamas išsiurbiant vaisių specialiu vakuuminiu prietaisu. Šis metodas, pasak medikų, yra saugus, tačiau gali pasitaikyti gimdos kaklelio ar kitų reprodukcinių organų pažeidimų, dėl kurių vėliau moteriai gali būti sunku pastoti ar išnešioti kūdikį.
Medikamentinis abortas – procedūra, kai moteriai skiriama dozė vaistų, kurie veikia sparčiai besidalijančias ląsteles, todėl embrionas miršta ir iš gimdos pasišalina pats. Šis būdas galimas iki šeštos nėštumo savaitės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.