Grumtynės dėl talonėlių – skaudulys vėžiu sergantiems vyrams

2016 m. kovo 31 d. 13:30
Danutė Jonušienė
Lietuva kasmet dėl prostatos vėžio netenka per pusę tūkstančio vyrų. Tačiau nėra lengva įsitikinti, ar vėžys neatsinaujino. Vėžiu sergantiems pacientams nėra kada laukti, todėl eilės pas specialistus juos labiausiai žeidžia. Tuo įsitikinęs Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas Gediminas Žižys.
Daugiau nuotraukų (3)
Iš „Lietuvos ryto“ televizijos reportažo sužinojęs apie tai, kad Šiaulių onkologijos klinikoje prostatos vėžį besigydantys vyrai laukia talonėlių pas gydytoją nuo paryčių ir tai registruojami ne visi, G.Žižys neslėpė pasipiktinimo.
Buvęs ekonomistas ir socialinių mokslų daktaras G.Žižys priminė, kad tai ne pirmas kartas, kai dėl prostatos vėžio vyrai mūsų šalyje nesulaukia tinkamos pagalbos. Pritrūkus Šiauliuose urologų, eilės nusitęsė keliems mėnesiams į priekį.
 Vėžys atsėlina be skausmo
Prostatos vėžys – viena paslaptingiausių ligų, nes sunku laiku ją aptikti. Manoma, kad bent dešimt metų praeina, kol išsivysto piktybinis navikas. 
Iš pradžių priešinėje liaukoje susidaro tik nedidelis vėžinių ląstelių sukietėjimas – mazgelis.
Urologai jį gali pastebėti atlikdami ultragarso tyrimą arba apčiuopdami pirštais. Vyras gali ilgai nejausti skausmo. Tiktai tuomet, kai navikas pažeidžia šlapimo pūslės sienelę, ligonis pradeda skausmingai ir su krauju šlapintis, jaučia maudimą pilvo apačioje ar dažnai naktį keliasi į tualetą.
Vėliau prostatos vėžys skverbiasi į dubens kaulus, stuburą ir plinta po visą organizmą. Tuomet vyrą ima kankinti stiprūs juosmens, dubens skausmai.
Šeimos gydytojas taip pat gali skirti PSA tyrimą
Vienas būdų sužinoti, ar neatsinaujino prostatos vėžys, tai – prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas.
Susidarius pacientų eilėms, kai kurie Šiaulių medikai ragino vyrus, sergančius prostatos vėžiu, vykti tikrintis į kitus šalies miestus. Tačiau toks patarimas G.Žižiui atrodė nelogiškas.
Prostatos vėžys – lėtinė liga, Lietuvoje yra patvirtinta lėtinių ligų stebėsenos programa. Tai reiškia, kad pacientas turi būti stebimas to paties specialisto, o ne siuntinėjamas po įvairias šalies ligonines.
G.Žižys įsitikinęs, kad situacija iš esmės pagerėtų, jei pacientai būtų anksčiau pasidarę PSA tyrimus.
Tokiu atveju pakaktų kelių minučių pokalbio ir žmogus būtų nuramintas, nes iš PSA tyrimo rezultatų būtų aišku, kad vėžys neatsinaujino. Beliktų susitarti dėl būsimos konsultacijos, kuri įvyktų po pusmečio ar metų.
Dar prieš keletą metų Lietuvoje išrašyti siuntimą tokiam tyrimui galėjo tik urologas.
Pastaruoju metu šeimos gydytojai taip pat turi galimybę skirti pacientui PSA tyrimą, nes šis tyrimas įtrauktas į vadinamąją šeimos gydytojo kompetenciją. Tačiau ne visi šeimos gydytojai tai prisimena.
Kalta prasta medicinos vadyba
G.Žižiui apmaudu, kad Lietuvoje nesusikalba šeimos gydytojai ir urologai.
Jei žmogus serga prostatos vėžiu, šeimos gydytojas privalo bent kartą metuose išrašyti jam siuntimą pasidaryti nemokamą PSA tyrimą.
Bet taip Lietuvoje nėra, nes daugelis šeimos gydytojų dar nežino, kad jų kompetencija skirti PSA tyrimą.
„Esu įsitikinęs, kad visi gydyti nuo prostatos vėžio vyrai turi būti pasidarę PSA tyrimą ir žinoti rezultatus.
Atvykus konsultuotis pas urologą, pirmas klausimas dažniausiai būna apie tai, koks yra PSA rodiklis“, – tikino G.Žižys.
Buvęs verslininkas G.Žižys jau 14 metų kasmet daro PSA tyrimą, vyras tikino, kad iš šio tyrimo rezultatų puikiai žino, kada jam reikia eiti pas urologą, o kada ne.
Buvęs ekonomistas pripažino – tai, kad Šiauliuose žmonės nepatenka pas specialistą, rodo prastą medicinos vadybą.
„Tai – skaudulys, nes eilės sudaromos dirbtinai.
Jei sveikatos apsaugos ministras nusiųstų mane į Šiaulius, aš taip padaryčiau, kad per vieną dieną ištirptų pacientų eilė, nes tai įmanoma padaryti“, – įsitikinęs G.Žižys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.