Drąsi ukmergiškė pati pabaigė sau iš gimdos traukti kūdikį

2016 m. vasario 6 d. 08:11
Sigita Purytė
„Imam“, – tvirtą seselės komandą išgirdo 39 metų gimdyvė iš Ukmergės Kristina Macijauskienė. Ant operacinės stalo ji gulėjo laukdama, kol medikai atliks jai cezario pjūvį. Moters rankos akimirksniu pasiekė pusiau gimdoje dar buvusį mažylį. Motina pati pabaigė vaiko kelionę į šį pasaulį – vaizdo įraše matyti, kaip ji traukia savo sūnų ir glaudžia jį prie krūtinės.
Daugiau nuotraukų (21)
Ukmergiškės Kristinos ir jonaviškio Arūno sūnus Jokūbas turės ką papasakoti savo draugams. Mažylis ir jo motina įrašyti į Lietuvos medicinos istoriją.
Ukmergiškė buvo pirmoji gimdyvė, kuri Jonavos ligoninės medikams Artūrui Šalaševičiui ir Natalijai Balasevičienei atlikus cezario pjūvį pati paėmė savo kūdikį ir priglaudė jį vos tik jam išvydus šį pasaulį. Šis jaudinantis momentas buvo ligoninės įamžintas vaizdo įraše.
Be to, Jokūbas savo gimimo dieną švęs kartu su tėčiu, mat tądien Arūnui sukako 47-eri.
„Tai yra geriausia gimtadienio dovana, kurią esu gavęs. Pirmą kartą gavau palaikyti ką tik gimusį savo vaiką“, – džiaugėsi jonaviškis. Jis operacijos metu laukė už operacinės durų, tačiau netrukus kaip ir motina galėjo susipažinti su naujagimiu.
Motina didžiuojasi savimi
Prieš operaciją ukmergiškė nerimavo, kad vaikas neišslystų iš rankų, jaudinosi, ar dalinė narkozė nesutrukdys sėkmingai paimti vaikelio. Tačiau jos baimės nepasitvirtino.
Berniukas gimė pernai birželio 30 dieną apie pietus. Planuota operacija truko pusę valandos.
Prieš operaciją ant motinos rankų seselės užmovė dvejas pirštines. Viršutinės – kad apsaugotų rankas nuo bakterijų. Jas seselės nuėmė prieš motinai paimant kūdikį.
Atvėrę gimdyvės gimdą, medikai paėmė kūdikį už pažastų, tada seselės liepė motinai mažylį paimti. K.Macijauskienė paėmė kelių kilogramų berniuką, galutinai ištraukė jį iš gimdos ir priglaudė prie krūtinės.
„Didžiuojuosi, kad pati galėjau paimti kūdikį. Man tai – žygdarbis. Ne tik kad pagimdžiau, bet ir dėl vaikelio pasistengiau – užsidėjau jį ant krūtinės“, – sakė K.Macijauskienė.
Norėjo gero vaikui
Naujovę išbandyti nusprendė pati Kristina, vyras tam neprieštaravo, nors ir jaudinosi. „Mano žmona drąsi“, – šypsojosi jis.
Moteriai jau kartą buvo darytas cezario pjūvis, todėl natūraliai ji gimdyti negalėjo.
Kai medikai įsitikino, kad nėštumas einasi sklandžiai, o motinai ir kūdikiui naujovė nepakenks, pasiūlė ją K.Macijauskienei.
Geranoriška gimdyvė sutiko tapti pirmąja motina Lietuvoje, kuri užbaigs medikų pradėtą vaiko atėjimą į šį pasaulį.
„Gydytoja pasakė, kad yra tokia naujovė, kuri Lietuvoje dar netaikyta. Internete pasiskaičiau kitų šalių gimdyvių atsiliepimus. Man patiko idėja, kad galiu vaiką iš karto prisiglausti ir kad vaikui geriau – jis labiau apsaugotas nuo infekcijų. Be to, ant mamos krūtinės jam ramybė“, – pasakojo Kristina.
Kristinos draugės stebėjosi, kaip ji išdrįso tokiam gimdymui. Tačiau moteris drąsino tam pasiryžti ir kitas: „Jei atsitiktų taip, kad reikia cezario, kodėl gi nepaimti vaiko ant rankų? Aš už naujoves. Svarbiausia ryšys su vaiku. Be to, tai – dovana motinai.“
Du pirmuosius priglaudė ne iš karto
Jokūbas – trečiasis ukmergiškės sūnus. Jis pirmasis, kurį motina glaudė prie širdies iškart po gimdymo.
Pirmasis, 14-metis Paulius, nors gimė natūraliai, iškart pateko į inkubatorių. Ant rankų Kristina jį paėmė tik po savaitės.
Antrasis, kone dvejų Liudas, gimė po cezario pjūvio. Jį ukmergiškė rankose sūpavo tik praėjus gimdymo nakčiai.
Pusės metų Jokūbas miega visą naktį ir leidžia mamai pailsėti. Mokslininkai sako, kad iškart po gimdymo prie motinos priglaustas kūdikiai auga ramesni ir laimingesni.
Macijauskų šeimai neįprasta procedūra nekainavo. 
Jonavos ligoninės akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas Artūras Šalaševičius
„Niekam ne paslaptis, koks svarbus mamos ir vaikučio kontaktas – kuo ankstyvesnis, tuo geriau.
Nėra problemų, kai moteris gimdo pati, kontaktas įvyksta iš karto – vaikas padedamas ant krūtinės. Problemų atsiranda, kai reikia daryti cezario pjūvį, tada kontaktas toks greitas nebūna.
Kai sužinojome, kad panašios operacijos daromos Australijoje ir Vokietijoje, pasiūlėme tą patį gimdyvei mūsų ligoninėje. Pasiūlėme, kad cezario operacijos metu moteris pati vaikelį pabaigtų išsitraukti iš gimdos ir taip turėtų kuo ankstesnį kontaktą su juo.
Kadangi kiekvienoje operacijoje reikalingas sterilumas, moteriai užmaunamos specialios prailgintos pirštinės, kad ji su savo rankomis neliestų netoli operacinio pjūvio ir ten nepatektų infekcija. Tada patraukiami užklotai. Kai vaikelis gimsta, mama suima jį už pažastų ir užbaigia vaikutį prisitraukti prie savęs.
Gimdymą užbaigia pati mama. Kai ji prisitraukia kūdikėlį prie krūtinės, jis nušluostomas, o gydytojai toliau tęsia operaciją.
Šita procedūra galima, kai taikomas nuskausminimas iki pusės. Ne kiekviena moteris yra pasiryžusi tokiam žingsniui – turi vidinių baimių. Joms baisu, kad nepavyks, kad vaikas išslys, bet paprastai pabendravus tos baimės praeina.
Pagrindinis privalumas – mamos džiaugsmas ir vaiko buvimas iš karto su mama. Pabuvęs su mama, vaikutis keliauja pas tėtį ir būna su tėčiu.
Jonavos ligoninės akušerė ginekologė Natalija Balasevičienė
Moterys (buvo dvi gimdyvės, kurios jau ryžosi operacijai, tačiau tik K.Macijauskienės atvejis buvo filmuojamas. – Red.) tikrai noriai dalyvavo šitame procese joms buvo labai svarbu pamatyti savo naujagimį pirmomis gyvenimo sekundėmis ir tos emocijos pasimatė operacinėje. Tikros emocijos palietė ir sujaudino netgi mus, nors gimdymus esame matę daug kartų.
Tokio gimdymo privalumai – emociniai. Formuojasi tvirtesnis ryšys su vaiku.
Šią procedūrą galima taikyti tik planinėms operacijoms, kai mamai paaiškinama, kaip viskas vyks. Tai naujas metodas. Šitas dvi mamas, kurioms jis buvo taikomas, pavyko įtikinti labai greitai.
Šiais laikais mamos modernios – nori išbandyti visas naujoves.
Gimdymascezario pjūvisnaujovė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.