Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus Zikos virusą pasaulinio lygio grėsme, mūsų akys krypsta į Vilniuje, Žvėryno mikrorajone, esančią infekcinę ligoninę – juk būtent ten reikalui esant būtų gydomi užsikrėtę žmonės.
Tačiau ne pirmus metus kalbama, jog ši gydymo įstaiga turi būti perkelta į naujas, modernias patalpas, nes dabar esamos neretai sukelia daug problemų.
Pirmiausia palatose, kuriose guli užkrečiamosiomis ligomis sergantys pacientai, guli ne po du žmones, kaip turėtų būti, o po 5. Maža to, maždaug 25 vieno korpuso pacientai turi dalytis vos trimis tualetais.
Panikos kelti neverta
Šiuo metu prasidėjus gripo protrūkiams ligoninėje visos lovos užimtos. Tai kas gi būtų, jei staiga dėl kokio nors viruso pacientų skaičius labai išaugtų?
„Be abejo, jeigu būtų stiprus protrūkis, pavyzdžiui, kaip buvo kalbama apie Ebolos virusą, tuo momentu reikėtų perprofiliuoti ligoninę – guldyti tik tuos, kuriems to reikia labiausiai. Mes esame sudarę planą, kaip priimti pacientus, sergančius Ebola. Visi tie dalykai tinka ir esant kitoms ypač pavojingoms infekcijoms.
Tačiau jei kalbama apie Zikos virusą, jis nėra labai pavojingas ir jam specialiai ruoštis nereikia“, – tikino Infekcinių ligų centro direktorius prof. Arvydas Ambrozaitis.
Palatos – nepritaikytos
Svarbiausia problema, kalbant apie Infekcinę ligoninę, yra ne tai, jog joje galima priimti nedaug pacientų, o tai, jog yra pasenusi jos infrastruktūra.
„Naujoje ligoninėje bus daug mažų, gerai izoliuotų palatų su prieangiais. Jos bus pritaikytos vienam ar dviem žmonėms. Bus palatos, specialiai pritaikytos užsikrėtusiems ypač sunkiomis infekcijomis – Ebolos virusu, raupsais.
Priėmimo skyriuje taip pat bus galimybė priimti vieną pacientą, kad jis neužkrėstų kitų, kol paaiškės jo diagnozė. Bus panaudotos šiuolaikinės technologijos, kurių šiuo metu čia neturime“, – paaiškino medikas.
Dabar esančioje infekcinėje ligoninėje nemažai galvos skausmo kyla dėl tualetų. Ne tik dėl to, kad jų mažai, bet kad naudotis jais tenka skirtingomis ligomis sergantiems pacientams, o tai didina riziką užsikrėsti.
„Yra nurodymai, kad turi būti atskiras tualetas kiekvienoje palatoje, o jose gulės tik ta pačia liga sergantys pacientai. Mūsų gydoma patologija tuo ypatinga, jog pacientai gali užkrėsti vienas kitą.
Dabar turimos palatos daug didesnės, nes pastatai, kuriuose jos įrengtos, nėra pritaikytos ligoninei. Anksčiau čia buvo izoliaciniai barakai.
Turi būti ne tik kitos palatos, bet ir patalpos gydytojams apsirengti specialia apranga, tada kita patalpa, skirta nusirengti tą aprangą. Taip pat visa reikiama dezinfekcija“, – pasakojo profesorius.
I infekcinių ligų skyriaus vedėja Gražina Bedalienė vardija ir kitas priežastis, kodėl ligoninė turėtų būti perkelta į kitas patalpas.
„Štai, pavyzdžiui, ir šiandien: pacientui reikia kardiologo konsultacijos, turiu jį vežti į kitą miesto galą. Jei reikia tyrimų, vėl turiu vežti į kitą įstaigą, su kuria turime sutartį dėl tų paslaugų teikimo. Nepatogu, neslėpsiu“, – sakė G.Bedalienė.
Ir nors pats gydymo įstaigos pastatas jai neatrodo tragiškos būklės, kaip ne kartą sakyta, vis dėlto išvardija dėl jo kylančias problemas. Pagrindinės jų: nėra karšto vandens, šaltukui paspaudus – vėsu. Nieko nuostabaus, juk pastatui, kuriame guli pacientai, jau daugiau nei 100 metų.
Gali užsikrėsti
Medikai neslepia, kad dirbdami nepritaikytose patalpose šiuo metu nuo infekcijų neapsaugoti ne tik pacientai, bet ir patys gydytojai.
„Jei kalbame apie lakias, plintančias oro lašeliniu būdu, aišku, nesijaučiame saugūs. Čia galima užsikrėsti ir gripu, meningokokine infekcija, netgi tymais ar vėjaraupiais, jeigu tokie pasitaikytų. Aišku, jeigu atvyktų ypač pavojinga infekcija užsikrėtęs pacientas, iš Ekstremalių sveikatai situacijų centro gautume siuntą specialių kostiumų“, – sakė A.Ambrozaitis.
Medikas tikina laukiantis naujos ligoninės statybų ir persikraustymo, mat pažadai suteikti tinkamas sąlygas pacientams gydyti pradėti dalyti dar prieš dešimtmetį.
Naujos Infekcinės ligoninės projektas yra parengtas, šiuo metu jis derinamas. Metų pabaigoje jau turėtų prasidėti naujo pastato statybos, o 2018-aisiais planuojama naująją ligoninę atidaryti. Iš viso, pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, šiemet jai numatoma skirti 2,5 milijono eurų. Tiesa, pati ministrė neatmetė, jog šių lėšų gali neužtekti, tad reikės ieškoti papildomų finansavimo šaltinių.