Ilgą laiką girtavęs ir smurtavęs vyras buvo žinomas teisėsaugai, tačiau jokių veiksmų nelaimei užbėgti už akių nebuvo imtasi. Seimo narys Rokas Žilinskas tikina, jog tokie asmenys jau po pirmojo nusižengimo turėtų būti gydomi priverstinai. Jam pritaria ir kiti šią problemą gerai žinantys žmonės.
Priverstinė detoksikacija
Po praėjusių metų lapkritį įvykusių žudynių Kražiuose Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė prabilo, jog tokių nelaimių pavyktų išvengti tik tuomet jei bus įteisintas priverstinis gydymas nuo alkoholizmo. Ministerijoje suburta ekspertų grupė ėmėsi svarstyti, kaip tai galėtų atrodyti.
Kaip lrytas.lt portalui sakė Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas Emilis Subata, siūloma, kad bėdų dėl alkoholio vartojimo turintį žmogų būtų galima nukreipti į gydymo įstaigą kol pasibaigs abstinencijos būsena.
„Yra daug žmonių, kurie būna ilgalaikiuose užgėrimuose, jiems būna kompulsinis alkoholio vartojimas su kasdien pasikartojančia abstinencijos būkle.
Tai pripažinus kaip sunkią psichikos ligą, būtų galima nelaukti psichozės, o hospitalizuoti žmogų anksčiau psichiatrijos skyriuje kol pasibaigs abstinencijos būklė ir jis atgaus racionalų protą“, – kalbėjo E.Subata.
Nuskaidrėjus sąmonei tokį žmogui būtų siūloma gydyti toliau, mat laikyti jį ligoninėje jėga draudžia įstatymai.
R.Žilinskui, kuris praeityje pats turėjo bėdų dėl alkoholio vartojimo, toks esą priverstinio gydymo nuo alkoholizmo modelis atrodo nepakankamas.
„Alkoholio suvartojimo skaičiai kalba patys už save. Lietuvis nuo 15 metų išgeria daugiau nei 14 litrų gryno alkoholio per metus. Nuo 2000 iki 2013 metų vartojimas išaugo daugiau nei 4 litrais. Akivaizdu, jog problemą reikia spręsti. Kasdien matome tragedijas keliuose, smurtą šeimoje, sukrečiančius nusikaltimus, kurių priežastis yra alkoholio vartojimas“, – kalbėjo R.Žilinskas.
Šiuo metu bandoma lopyti seną ir niekam tikusią sistemą kai tuo tarpu ją reikėtų iš esmės keisti.
„Alkoholio negalima išskirti iš kitų priklausomybę sukeliančių industrijų – lošimų, tabako vartojimo. Priklausomybės transformuojasi, jei prislopinsime vieną, ji atsiskleis kitu pavidalu. Todėl reikia juos visus šalinti iš regos lauko, mažinti prieinamumą, didinti kainas“, – tikino politikas.
Priverstinis gydymas įmanomas
Su jau įnikusiais į alkoholį R.Žilinskas siūlo elgtis griežtai. „Tam, kad žmogus norėtų pasveikti, jis turi to norėti. O priversti jį norėti pasveikti galima įspraudus žmogų į kampą. Reikia išgaudyti žmogų dar užuomazgose, kol jis nėra nusikaltęs rimtai ir tuomet pasakyti – arba patiri bausmę, kurios nusipelnei pilna apimtimi, arba eini gydytis.
Laikai vienoje rankoje bizūną, kitoje meduolį. Kai žmogus turi pasirinkimą, prievarta yra veiksminga. Tačiau toks žmogus turi praeiti visą gydymo kursą iki paskutinės grandies. Jeigu suklumpi kurioje nors vietoje, privalai būti grąžintas atgal prieš teisėją, kuris tau skirs pilną bausmę kaip ir žadėjęs“, – sakė R.Žilinskas.
Atpažinti, jog žmogus pradeda skęsti alkoholio liūne esą nesunku – jis pradeda konfliktuoti namuose, turėti nemalonumų darbe bei su teisėsauga. Būtent pastarasis taškas ir yra tas, kuriame valstybė turėtų „pagauti“ žmogų.
„Nereikia laukti kol žmogus padarys sunkų nusikaltimą. Imtis veiksmų būtina po pirmojo konflikto su teisėsauga, tarkime, kelių eismo taisyklių pažeidimo išgėrus. Jei žmogus vairuoja girtas, reiškia jis nebesupranta kas yra gerai, o kas ne“, – teigė politikas.
Siūlo „registruoti“ alkoholikus
Atkreipdamas dėmesį į tragiškus įvykius Saviečių kaime, R.Žilinskas tikina, jog alkoholio pardavimas turėtų pasikeisti iš esmės. Esą jis turėtų pereiti į valstybės rankas.
„Tam, kad nebūtų peštynių tarp alkoholio prekybininkų, jį turėtų perimti valstybė. Jei valstybė taps prekybininku, galbūt išsispręstų ir duomenų apsaugos problema ir bus galima įvesti tokią sistemą – prasižengei dėl alkoholio, teismas uždraudžia tau jį pirkti.
Valstybė gi, kaip prekybininkas, galėtų prašyti dokumento, pagal kurį nustatytų, ar žmogus gali pirkti alkoholį, ar ne. Kaip jis galėtų įsigyti, jei skirtas gydymas nuo alkoholizmo?
Taip pat galėtų būti specialistų nustatytas kritinis alkoholio kiekis, kokį per metus galėtų įsigyti žmogus. Jį viršijant turėtų brangti privalomasis sveikatos draudimas“, – siūlė politikas.