44 m. Valerie Perez atidavė vieną savo inkstą 43 m. seseriai Beatrice Perez. Operacija įvyko liepos 9 d. Tulūzos universitetinės ligoninės centre, tačiau apie ją medikai pranešė tik dabar. Abi seserys vienu metu buvo toje pačioje operacinėje, pranešė agentūra AFP.
Tai pirmoji tokio pobūdžio operacija pasaulyje. Ją atliko robotai, vadovaujant chirurgui Frederico Sallustro. Be to, operacija unikali ir tuo, jog inkstas išimtas iš donorės ir įsodintas recipientei buvo nedarant pjūvio, o per jų vaginas.
Pasak F.Sallustro, po operacijos abi seserys jaučiasi gerai. Donorė Valerie į namus grįžo jau kitą dieną po operacijos, o jos sesuo ligoninėje liko dar tris dienas.
Tiesa, inkstų transplantacija per vaginą nėra visiškai naujas dalykas. Tokia operacija sėkmingai buvo atlikta 2009 m. vasarį Baltimorėje. Sveikos donorės inkstas buvo išimtas per nedidelį pjūvį jos vaginos galinėje sienelėje.
Šis metodas pranašesnis tuo, kad pacientams leidžia išvengti 12-15 cm pjūvio pilve. Pasak chirurgų, inksto išėmimas per „natūralią angą“ gerokai paspartina gijimą.
Pirmiausiai buvo padarytas pjūvis galinėje vaginos sienelėje. Buvo įdėti chirurginiai instrumentai, kuriais buvo pjaunama iki inksto, esančio arčiau nugaros.
Pjūvis leido atverti audinius ir pasiekti inkstą.
Pasiekus inkstą, chirurgai nustatė jam kraują tiekiančias kraujagysles.
Jos buvo užspaustos, kad nekraujuotų, ir išpjautas inkstas.
Inksto išėmimo per vaginą metodai gali būti įvairūs, bet paprastai taikomas savotiškas „tinklelis“, kuris uždedamas ant inksto ir organas ištraukiamas per įpjovą vaginoje.
Vidutinis inksto dydis – 10-12 cm, tai atitinka vidutinio dydžio bulvę.
Robotai inkstų persodinime taip pat jau naudojami kurį laiką. Per pastaruosius porą metų pasaulyje, daugiausiai Indijoje, JAV ir Prancūzijoje, robotais buvo atlikta apie 100 inkstų operacijų.
F.Sallustro buvo pirmasis, pabandęs suderinti šiuos du metodus – aukštąsias technologijas su persodinimu per vaginą. Tą jis iš dalies padarė gegužę – tiesa, tada donoras buvo vyras. Tuo tarpu liepą darant operaciją seserims tapo įmanoma abi procedūras – išėmimą ir įsodinimą, – atlikti iškart vieną po kitos.
Šį pasiekimą medikai vadina dideliu žingsniu į priekį.