Užčiuopę aukso gyslą, medikai protezus dalijo net sveikiesiems

2015 m. rugpjūčio 13 d. 12:37
Ana Daukševič
Ar įmanoma gauti ortopedines priemones nemokamai, jei esi sveikas? Pasirodo, taip. Kaip atskleidė Valstybinė ligonių kasa, tokie atvejai mūsų šalyje ne vienetiniai. Maža to, neretai žmonėms išduodamos visai ne tos priemonės, už kurias prašoma sumokėti. Kaip taisyklė, įbrukamos pigesnės.
Daugiau nuotraukų (6)
Įdomu tai, kad per keletą metų niekas tuo per daug nesidomėjo. Nors Ligonių kasoms tokios nesąžiningos ortopedines priemones gaminančių įmonių veiklos nebuvo paslaptis, nepadėjo nei kreipimaisi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, nei į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą.
Tiesa, per šiuos metus dviem ortopedinių priemonių gamybos įmonėms katino dienos baigėsi. Nuo birželio mėnesio „Ortopedijos paslaugų klinikai“ apribota galimybė gaminti galūnių protezus.  Nuo šio trečiadienio „Nacionalinės ortopedijos centras“ daugiau pinigų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo nebegaus.
Maža to, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė perspėja, kad tuojau pat išgaudys visus nesąžininguosius – maždaug per porą savaičių. Virš kelių įmonių taip pat jau pakibo juodas debesis. Nors ministrė nesiryžo įvardinti galimų nesąžiningųjų, tačiau paminėjo, kad jų yra maždaug penki.
„Ortopedijos technikos priemonėms kompensuoti skiriama 10 milijonų eurų PSD. Tokią sumą skiriant norisi, kad lėšos būtų panaudojamos skaidriai.
Valstybinės ligonių kasos patikrinimo metu nustatyta nemažai pažeidimų, kurių neturėtų būti. Pernai dėl nustatytų pažeidimų į biudžetą buvo grąžinta 30 tūkstančių eurų.
Iš pažeidimų, kuriuos nustatėme, akivaizdžiai matyti, kad kompensuojamos priemonės kartais gydytojų skiriamos net tiems, kuriems visiškai nereikia. VLK susisiekus su ortopedinės priemonės gavėju, buvo atvejų, kad pilietis nė nežinojo, kad jam ji buvo skirta. Mat žmogui to nė nereikėjo“, – sakė R.Šalaševičiūtė.
Ministrė žadėjo, esą dabar situacija pasikeis. Mat ortopedinės priemonės bus skiriamos tik atlikus radiologinius tyrimus. Ligos kortelėse turės būti įrašas. Taip pat bus tikrinama, ar visada pacientas gauna individualią ortopedinę avalynę.
Nepamiršti bus ir gydytojai. Esą gydytojai, kurie skiria ortopedines priemones sveikiesiems, sulauks nuobaudų.
„Gydytojų, kurie išrašo ortopedines priemones įspūdingais kiekiais, yra nemažai, skirtinguose miestuose. Ne paslaptis, kad medikai turi ir tiesioginį ryšį su gamintojais ir taip sugeba gudrauti. Jie suteikia „pagalbą“ įmonėms“, – teigė ministrė.
Šiuo metu ortopedinių priemonių kompensavimų tvarka atrodo taip: šalyje yra 15 įmonių, kurios pagamina ortopedines priemones ir turi sutartis su Ligonių kasa. Pagaminusi žmogui ortopedinę priemonę, įmonė „pateikia sąskaitą“ Ligonių kasoms, ir pastarieji apmoka.
Tačiau Valstybinės ligonių kasos laikinasis direktorius Gintaras Kacevičius teigė, jog bendrauti su įmonėmis nėra taip paprasta. „Ortopedinės įmonės yra sudėtingiausi partneriai. Kai kurioms įmonėms pelnas rūpi labiau“, – sakė G.Kacevičius.
Dažniausi pažeidimai, nustatomi ortopedinės technikos kompensavimo srityje – vietoj individualiai padarytos ortopedinės avalynės duodama serijinė. Prašoma kompensuoti brangesnius gaminius, nors pacientai gavo pigesnius. Dažnai nustatoma, kad gaminys skiriamas nepagrįstai.
Vien praėjusiais metais daugiau nei 1000 žmonių išduotos 5 ir daugiau ortopedinių priemonių. Be to, vienas gydytojas sugeba skirti kelis tūkstančius ortopedinių priemonių per metus už 300 tūkstančių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.